Spracovaným potravinám sa vyhnite oblúkom

Spracované potraviny sú pre mnohých pohodlné, chutné a lacné. Tu sa dozviete, čo je dôležité pri konzumácii spracovaných potravín a kedy je lepšie sa im vyhnúť.

Či už ide o hotové jedlá, pečivo alebo sladkosti, spracované potraviny sú obľúbené. Často obsahujú veľa tuku, cukru, soli, prísad a celkovo skôr nepriaznivý nutričný profil. Tu sa dozviete všetko, čo potrebujete vedieť o spracovaných potravinách a na čo si dať pozor pri nákupe.

Čo sú spracované potraviny

Spracované potraviny sú produkty, ktoré boli spracované rôznymi metódami, ako je varenie, pečenie, fermentácia alebo konzervovanie. Podľa stupňa spracovania je možné spracované potraviny rozdeliť do rôznych kategórií.

Nespracované a minimálne spracované potraviny

Produkty, ktoré sú spracované iba málo alebo vôbec, sú rôzne rastlinné a živočíšne potraviny. Tie by mali tvoriť základ jedálnička. Na to sa používajú minimálne spôsoby spracovania, ako je sušenie, praženie, krájanie, mrazenie alebo ohrev.

Spracované prísady

Spracované prísady zahŕňajú produkty, ktoré prešli ďalším priemyselným spracovaním, ako je lisovanie, rafinácia, mletie alebo drvenie. Tieto produkty sa používajú v malých množstvách na prípravu pokrmov.

Spracované potraviny

Táto skupina zahŕňa potraviny, ktoré boli ošetrené konzervačnými metódami, ako je varenie, údenie, solenie alebo fermentácia.

Vysoko spracované potraviny

Vysoko spracované potraviny často obsahujú podstatne viac prísad a tie je možné konzumovať priamo alebo po ohriatí. Často obsahujú aj rôzne spracované prísady. Tieto ultra spracované potraviny by sa mali jesť iba v malých množstvách.

Sú vysoko spracované potraviny nezdravé?

Vysoko spracované potraviny majú často nízky obsah živín, ale poskytujú množstvo kalórií. Obvykle obsahujú veľa tuku, sacharidov, soli a cukru a produkty poskytujú málo sýtiacej vlákniny alebo bielkovín. Vzhľadom k pomerne zlému nutričnému profilu môžu spracované potraviny podporovať zvýšený príjem kalórií a v kombinácii s malým pohybom aj nadváhu a obezitu.

Okrem toho existuje vo vysoko spracovaných potravinách množstvo prídavných látok, ako sú dochucovadlá, farbivá a konzervačné látky. Väčšina týchto látok je považovaná za neškodnú. Iné, ako je dusitan sodný (E250) z údenín, môžu v tele tvoriť karcinogénne látky. Častá konzumácia spracovaných mäsových výrobkov sa neodporúča, pretože konzumácia je spojená so zvýšeným rizikom rakoviny hrubého čreva

Môžete po spracovaných potravinách pribrať?

Instantné jedlá, mrazená pizza a hotové jedlá sú lacné a rýchlo dostupné. Zároveň sú považované za výkrmové potraviny, pretože nielenže poskytujú veľa kalórií, ale môžu tiež povzbudiť chuť do jedla. Často nízke množstvo bielkovín a vlákniny môže pomôcť povzbudiť viac jesť, pretože bielkoviny a vláknina sú cennými plnidlami.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Intenzívna chuť spracovaných potravín, ako sú sladkosti alebo tučné a slané jedlá, vás tiež môže zvádzať k pokračovaniu v jedle. Zvýšený energetický príjem tak môže dlhodobo podporovať priberanie na váhe. Spracované potraviny, najmä tie mierne spracované, možno dobre začleniť do vyváženej stravy s mierou.

Spracované potraviny konzumujte vedome

Základom jedálnička by vždy mali byť nespracované potraviny ako čerstvá zelenina, ovocie a strukoviny. Obilniny a orechy sú tiež súčasťou odporúčanej stravy. Tieto prevažne rastlinné potraviny možno doplniť živočíšnymi produktmi, ako sú ryby, vajcia, mlieko alebo nejaké mäso.

Pri spracovaných produktoch stojí za to sa bližšie pozrieť na etiketu. Nielen tabuľka nutričných hodnôt, ale aj zoznam zložiek informuje o zložení a stupni spracovania produktu. Medzi produkty, ktoré sa obzvlášť odporúčajú, patria napríklad mrazená zelenina, konzervované paradajky alebo predvarené strukoviny. Tieto spracované potraviny sú cennými prísadami na rýchle a zdravé varenie.

Diéta, ktorá je úplne bez spracovaných potravín, je tiež známa ako čisté stravovanie. Je dôležité konzumovať čo najviac nespracované a udržateľné produkty.

Nielen z hľadiska ceny, ale aj chuti sa môže vyplatiť vyrobiť si komerčne dostupné produkty sami. Výhodou domácich variantov je, že si suroviny môžete vybrať sami a prísady nie sú nutné.

zdroj: prostreno.cz

Aké potraviny môžu spôsobovať nepríjemný telesný zápach?

facebook

Potraviny, ktorých konzumácia bráni dosiahnutiu plochého brucha a štíhleho pásu