Hovorí sa, že muži nestarnú, oklamať roky sa bohužiaľ nemôže podariť ani pánom tvorstva a tak aj na nich zub času postupne zanechá svoje odtlačky. Prejavy starnutia však možno aspoň zmierniť. Pozrite sa, ako si aj bez elixíru mladosti zachovať sviežosť a zdravie.
Prostata, postrach päťdesiatnikov
Problémy, ako sú časté močenie, nočné behanie na WC, slabnúci či prerušovaný prúd moču alebo náhla potreba na močenie, postihujú približne 40 % mužov po päťdesiatke. Môže za to obvykle takzvaná benígna hyperplázia prostaty alebo BHP, vznikajúca ako dôsledok zmien hladiny testosterónu aj zlej životosprávy. Vnútri prostaty navyše vekom pribúda počet svalových a väzivových vlákien, čo podporuje zväčšenie tejto predstojnej žľazy, v niektorých prípadoch až na veľkosť pomaranča. Utlačovanou močovou trubicou potom moč nepreteká, ako by mala, a muž sa môže stretávať s vyššie uvedenými problémami.
Pokiaľ vás trápi prostata, nebojte sa návštevy urológa – symptómy môžu totiž naznačovať aj oveľa vážnejší problém. „Muži, ktorý má v rodinnej anamnéze príbuzného s nádorom prostaty, odporúčam ísť na urologické vyšetrenie už v 40 rokoch. Vyšetrenie spočíva v odobratí anamnézy, palpačného vyšetrenia prostaty per rectum, odberu PSA a vyšetrenie uroflowmetriou. U ostatných mužov nezaťažených pozitívnou nádorovou anamnézou postačí vyšetrenie v 50 rokoch,“ odporúča urológ MUDr. Vladislav Klemenc a dodáva, že pokiaľ sú výsledky vyšetrenia normálne, je vhodné opakovať rovnaké vyšetrenie každý rok. Podľa nálezu je možné stanoviť vhodnú liečbu a problémy zavčasu riešiť.
V spálni to už nie je ako predtým
„U väčšiny pacientov, ktorí majú problémy s močením, registrujeme aj ťažkosti v sexuálnej oblasti. Predovšetkým znížené libido a zhoršenú erekciu. Pacient je unavený z pridružených ťažkostí s močením, menej vyspatý z dôvodu močenia v noci. Zároveň častejšie dochádza aj k zhoršeniu hygieny u muža kvôli úniku moču do bielizne. Pacient má menšie sebavedomie a potrebu komunikácie s okolím,“ vysvetľuje MUDr. Klemenc. Poruchy erekcie môžu mať ale aj množstvo ďalších príčin, od psychických problémov cez rôzne ochorenia (vysoký krvný tlak, obezita, zvýšený cholesterol, cukrovka, depresia) až po nesprávny jedálniček či nedostatok pohybu a v neposlednom rade hormonálne zmeny.
Rovnako ako pri problémoch s prostatou je teda vhodné v prípade problémov s erekciou navštíviť urológa – často sú to ženy, ktoré svojich partnerov do ordinácie špecialistov nasmerujú. Mužské zdravie je možné podporiť aj prírodnými prostriedkami či doplnkami stravy.
Bojujte s „pneumatikou“ okolo pása
S rokmi často pribúda telesný tuk a naopak ubúda svalová hmota. Mení sa metabolizmus a okolo päťdesiatky mužom, ako sa ľudovo hovorí, „narastie pupok“. Preto je dôležité sa zmieriť s tým, že s postupujúcimi rokmi treba začať myslieť na to, čo jete. To však neznamená, že by ste mali jesť menej – dbajte však na zloženie každodenného jedálnička. Vyradiť by ste z neho mali údeniny, sladké nápoje či tučné jedlá, zaraďte naopak ovocie a zeleninu, vlákninu, bielkoviny, ryby – a tiež dostatok tekutín, na ktoré muži často zabúdajú. A s alkoholom by sa to rozhodne nemalo preháňať, o cigaretách ani nehovoriac! Vzhľadom na to, že so zvyšujúcim sa vekom stúpa aj riziko rozvoja ochorení, ako sú cukrovka, vysoký krvný tlak či vysoký cholesterol, je zmena stravovacích návykov spôsobom, ako sa týmto chorobám vyhnúť alebo ich zmierniť.
Športom k zdraviu
Pohyb je základným stavebným kameňom zdravého životného štýlu – má pozitívny vplyv na ľudskú psychiku i celkovú kondíciu, zabraňuje rozvoju mnohých ochorení. Pokiaľ ste naň teda doteraz vo svojom diári nemali miesto, je najvyšší čas ho tam nájsť. Pravidelnosť je pre efektivitu kľúčová! V pokročilom veku sa navyše mnoho ľudí začína pohybu vyhýbať kvôli bolestivým kĺbom. Ak by sme sa bavili o bolestiach kĺbov spôsobených rozvojom artrózy, prichádzajú do ordinácie ortopéda ľudia vo veku okolo 50 rokov. Postupne sa začínajú objavovať bolesti či obmedzenia hlavne nosných kĺbov a väčšinou už diagnostikujeme artrózu nielen mierneho stupňa. Aj artróze pritom vhodný pohyb prospieva – len treba zvoliť taký, ktorý je ku kĺbom šetrný (napr. plávanie, nordic walking, joga, cyklistika…).
Vrásky trápia mužov rovnako ako ženy
Všeobecne sa má za to, že mužom sa tvoria vrásky neskôr ako ženám, pretože ich pleť je mastnejšia a silnejšia, a vďaka tomu si zachováva dlhšie sviežosť. Samozrejme však tempo priberania liniek a rýh na tvári môže byť individuálne – už okolo tridsiatky sa objavujú prvé „zárezy“ na čele, okolo štyridsiatky začína byť povädnutá pleť na tvárach a seniorov trápia navrch aj hnedé „starecké“ škvrny. V dnešnej dobe preto nie je už žiadnou výnimkou, že sa nielen ženy, ale aj muži začínajú o svoju pleť zavčasu starať, aby sa nevzhľadným nedokonalostiam vyhli. Na pultoch obchodov (aj e-shopov) je možné nájsť celý rad anti-age prípravkov, určených výhradne pánom.
„Prehadzovačky“ už nefrčia
„Hlava ako koleno“ je pre mnoho mužov strašiakom, ktorý prichádza obvykle okolo 35–50 rokov, ale nezriedka sa objavuje aj skôr. K vypadávaniu vlasov, takzvanej androgénnej alopécii, má človek dedičné dispozície a môže k nemu dochádzať len na určitých častiach hlavy. Vplyvom mužského hormónu testosterónu sa zmršťuje vlasový vačok – nie každý ale reaguje rovnako. Tie citlivé sa obvykle objavujú na čele (robia sa takzvané „kúty“) alebo temene, kde sa vytvára lysina. Vypadávanie vlasov sa dá vďaka špeciálnej starostlivosti o vlasovú pokožku spomaliť, keď sa však plešina raz vytvorí, predstavuje jediné riešenie nákladná transplantácia vlasov. Predtým sa muži snažili pracne maskovať plešinu prehadzovačkou, dnes tento účes už obvykle vyvoláva skôr zhovievavý úsmev a páni radšej vypadávajúcu šticu riešia nekompromisne holiacim strojčekom.
zdroj: mojezdravi.cz