Divný vzťah k jedlu je hlavný príznak PPP. Ako sa líšia anorexia, bulímia, bigorexia a ortorexia?

Jedlo je od nepamäti jednou zo základných ľudských potrieb. Lenže čo ak bežná záležitosť, ako je stravovanie, naberie nesprávny smer? Zistite viac o poruchách príjmu potravy, ktorými trpí stále viac detí, dospievajúcich i dospelých.

Každá je iná, ale niekoľko vecí majú poruchy príjmu potravy (PPP) spoločné: nezdravý vzťah k stravovaniu a skreslené vnímanie jedla aj vlastného tela. PPP trápia častejšie ženy, ale nevyhýbajú sa ani mužom.

Rizikové faktory porúch príjmu potravy

Väčšie riziko vzniku PPP majú tí, u koho sa choroba vyskytla v rodine, náchylnejší sú aj jedinci, ktorí na seba majú vysoké nároky a sklony k perfekcionizmu. K prepuknutiu výrazne prispieva stres, prezentovaný ideál krásy, porovnávanie na sociálnych sieťach a celkové nastavenie spoločnosti, keď jedlo je často vnímané ako hriech. Riziko pre vznik PPP predstavujú aj nadmerné očakávania rodičov.

Príznaky porúch príjmu potravy

Podváha nie je príznak, ale dôsledok, a preto človek trpiaci PPP nemusí byť nápadne vychudnutý – a o to ťažšie je ochorenie rozpoznať. Jedným zo spoločných príznakov PPP je nápadné správanie pri jedle a jeho výbere. Chorí úplne vyraďujú z jedálnička niektoré potraviny – často ich delia na „bezpečné“ a „zakázané“ (a tým sa úplne vyhýbajú). Stravovanie prebieha obvykle v rituáloch, ako je presné načasovanie jedál počas dňa, rovnaký tanier a rovnaké miesto pri stole, tiež sa môžu opakovať každý deň úplne rovnaké pokrmy. Akákoľvek zmena v dennom poriadku je sprevádzaná výčitkami, pocitmi viny a zlosťou.

Medzi najznámejšie PPP patrí anorexia a bulímia, ktoré majú spoločné skreslené vnímanie vlastného tela a túžbu po veľmi štíhlej postave. Menej známe poruchy sú záchvatovité prejedanie, ortorexia a bigorexia.

1. Mentálna anorexia

Mentálna anorexia sa objavuje najčastejšie v období dospievania, ale môže postihnúť človeka v každom veku. Osoba trpiaca anorexiou často výrazne chudne, odmieta jedlo, neustále sa váži a nadmerne športuje, aby zjedené jedlo vykompenzovala. Spočiatku dochádza k deleniu potravín na bezpečné a zakázané, po ktorých sa priberá. Strach z priberania je však taký veľký, že časom dochádza k zmenšovaniu porcií a následne k úplnému hladovaniu.

2. Mentálna bulímia

Ochorenie zvanej mentálna bulímia sa prejavuje strachom z priberania a následným vyvolávaním zvracania. Striedajú sa obdobia hladovania a obdobia záchvatovitého prejedania. Obava z uloženia prijatých kalórií je taká veľká, až si chorí nielen vyvolávajú zvracanie, ale tiež využívajú najrôznejšie preháňadlá, lieky na odvodnenie a doplnky stravy na chudnutie.

3. Psychogénne (záchvatové) prejedanie

Záchvatové prejedanie, ako už názov napovedá, sa vyznačuje záchvatmi jedenia, kedy je človek schopný zjesť veľké, až nadmerné množstvo jedla počas relatívne krátkej doby. Často je späté s emočným napätím a stresom, niektorí ľudia prejedanie kombinujú s hladovkami. Po najedení nasledujú pocity znechutenia, skľúčenosti a pocity viny. Dôsledkom takéhoto správania je nárast hmotnosti či obezita a zhoršovanie psychického stavu.

4. Ortorexia

Ortorexia je závislosť na zdravej výžive a biologicky čistých potravinách. Najprv sa môže prejavovať nenápadne, postupom času však chorý premýšľa nad kvalitou každej potraviny tak intenzívne, až väčšinu vynechá. Následne je ochudobnený o veľké množstvo dôležitých živín a vitamínov a dochádza k úbytku hmotnosti. Zvyčajne konzumuje iba potraviny, ktoré si sám pripravil alebo vypestoval. Nikdy napríklad nepôjde jesť do reštaurácie, pretože nemá kontrolu nad tým, z čoho a ako sa jedlo pripravovalo. Okolie neustále presviedča, že sú bežne dostupné potraviny škodlivé a nezdravé.

5. Bigorexia – Adonisov komplex

Bigorexia alebo keď sa z cvičenia, športovania a naberania svalovej hmoty stane posadnutosť. Ľudia s bigorexiou sú schopní tráviť v posilňovni celé hodiny, užívajú najrôznejšie doplnky stravy vrátane anabolických steroidov. Veľakrát konzumujú ohromné množstvo jedla, najmä bielkovín, za účelom tvorby svaloviny. Toto ochorenie máva negatívny vplyv na zdravie obličiek, srdca a ciev, nadmerne vyvinutá svalovina potom môže preťažovať kĺby.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Poruchy príjmu potravy
  • Popis: Závažné ochorenia, kam patrí mentálna
    anorexia, mentálna bulímia a psychogénne prejedanie. V poslednej dobe sa hovorí
    aj o ortorexii a bigorexii.
  • Príznaky: Niektorí ľudia hladujú, iní jedia
    príliš, niekto je závislý na zdravej strave či posadnutý naberaním svalovej hmoty.
    Jednotlivé poruchy sa môžu rôzne kombinovať – spoločnou témou je jedlo a
    postava.
  • Príčiny: Genetická predispozícia, rodina,
    osobnosť, sociálny tlak, stres, nezdravý vzťah k jedlu ak svojmu telu
  • Liečba: Ambulantná liečba alebo hospitalizácia.
    Normalizácia stravovacích návykov, stabilizácia telesnej hmotnosti,
    farmakologická liečba, individuálna a rodinná psychoterapia
  • Úmrtnosť: Až 10 percent
  • Prevencia: Zdravý vzťah k jedlu, žiadne
    experimentovanie s diétami a výživovými smermi, podpora zdravého sebavedomia a
    sebaúcty v rodine

zdroj: prozeny.cz

3 psychologické triky, ktoré pomáhajú zbaviť sa nadváhy

facebook

Ako predchádzať poruchám príjmu potravy u detí?