Stretli ste sa už niekedy s termínom „mozgová hmla“? Pokiaľ nie, tak vám ho hneď ozrejmíme. Ide o nepríjemný pocit malátnosti a otupenosti. Ľudia, ktorí ňou trpia, sa horšie sústredia a majú aj zlú pamäť. Celkovo sú spomalení, podráždení a cítia tlak v hlave vzadu na zátylku. Ako sa vyššie popísaných komplikácií zbaviť? Máme pár tipov.
Robte si viac prestávok
Chápeme, že ste v práci či pri upratovaní domácnosti v záprahu a všetko chcete mať hotové čo najskôr. Mali by ste ale vedieť, že s prestávkou budete mať prácu hotovú možno aj rýchlejšie a hlavne bude výsledok kvalitnejší. Okrem toho budete mať čistú hlavu a žiadna malátnosť vás nedostane.
Vyhnite sa alkoholu
Ak ste po náročnom týždni v práci unavení a myslíte si, že vám alkohol pomôže dostať sa do pohody, tak sa mýlite. Samozrejme vám nebránime ísť na nejaký fajn brunch s priateľmi alebo večerné posedenie. S alkoholom by ste to tam ale nemali preháňať, jeho konzumácia vám totiž zaistí ešte hlbšie stavy otupenosti a únavy.
Odbúrajte stres
Pokiaľ trpíte neustálou únavou, môže to byť spôsobené aj stresom. Dôležité je samozrejme zistiť, z čoho tento stres pramení. Ak je to napríklad práca, ktorá vás nebaví, v ktorej máte „blbého“ šéfa a celkovo sa tam necítite, mali by ste vážne premýšľať o zmene. V živote predsa nič nemusíte, všetko len môžete a každý človek má voľbu všetko kompletne prekopať, či už je to spomínané zamestnanie, vzťah alebo čokoľvek iné. Hurá do toho.
Koľko hodín spánku je akurát?
Otázka v titulku má jasnú odpoveď. Toto už je príliš. Spať by sme mali nejakých tých 8 hodín. Ale vedzte, že tak, ako nášmu telu, organizmu i psychike škodí málo spánku, aj veľkí spáči môžu mať problémy. Veľa spánku tiež nie je cesta k dobrému a výkonnému dňu, tomu verte a podľa toho sa tiež zariaďte. Existuje predsa mnoho spánkových mobilných aplikácií, v ktorých si nastavíte, kedy chcete ísť spať a kedy budete vstávať.
Jedzte viac ovocia a zeleniny
Toto nie je žiadne prekvapenie, na zmiernenie vašich problémov s mozgovou hmlou je na mieste jesť viac ovocia a zeleniny. Potraviny, ktoré vám dodajú energiu sú navyše aj chutné, patria medzi ne napríklad biely jogurt či rôzne druhy orechov.
Navštívte lekára či terapeuta
Hoci mozgová hmla nie je popísaná a potvrdená zdravotná komplikácia, jej príznaky môžu byť veľmi reálne a dokážu nám poriadne znepríjemniť život. Pôvodcom problémov totiž môžu byť roztrúsená skleróza či syndróm chronickej únavy, úzkosť aj depresia. To všetko už sú ale jasne popísané ochorenia. Určite je dobré pri neustálych bolestiach v zátylku a pocitoch nesústredenia zájsť za lekárom, s ktorým sa už dohodnete na vhodnej liečbe.
Buďte offline
Hoci to tak nevyzerá a myslíte si, že pri surfovaní internetom a na sociálnych sieťach relaxujete, realita je úplne iná. Pri surfovaní na sieti totiž svoj mozog neustále zamestnávate a zahlcujete novými informáciami, ktoré sa snažia a musia nejako spracovávať. Urobte si tak počas dňa pauzu, vypnite si wi-fi alebo mobilné dáta v telefóne. Pokiaľ je to možné, zavrite na chvíľu oči a nerobte vôbec nič. Pokojne desať minút len tak „chillaxujte“. Rozhodne tiež po nete nebrúste v posteli pred spaním. Určite to poznáte, hlavu potom máte ako „balón“ a ráno je to ešte horšie.
zdroj: mojezdravi.cz