Biologické hodiny u mužov: Kedy a prečo sa znižuje ich plodnosť?

Problémy s neplodnosťou rieši stále viac mužov. Nie je však pravda, že by sa výrazne zhoršila kvalita spermií u dnešných mužov oproti minulému storočiu. Len muži aj ženy odďaľujú rodičovstvo a nerešpektujú svoje biologické nastavenie. Dokedy môžu mať deti ženy, je celkom jasné. Ako ale vek ovplyvňuje plodnosť mužov? A čo všetko má vplyv na kvalitu spermií?

Vyšší vek a neúspešné snahy o počatie dieťaťa sa dnes riešia predovšetkým u žien. Takzvané biologické hodiny ale tikajú aj mužom. Kvalita spermií totiž s pribúdajúcimi rokmi výrazne klesá. Nie je však možné jednoznačne stanoviť vekovú hranicu, kedy k tomu u mužov dochádza. „Závisí to od genetickej výbavy, životného štýlu, výživy a pohybovej aktivity, plodnosť navyše ovplyvňujú aj stres alebo prekonané choroby,“ vysvetľuje sexuológ.

A pokračuje: „V poslednej dobe je populárne hovoriť o tom, že plodnosť mužov sa dramaticky zhoršuje. Extrémne predpovede uvádzajú, že sa v budúcnosti budeme množiť iba prostredníctvom umelého oplodnenia. Informácie o výrazne vyššej miere neplodnosti u mužov však nie sú celkom pravdivé. Vek mužov, ktorí riešia neplodnosť, sa totiž oproti minulosti zvyšuje.“

Ako sa menila plodnosť u mužov v čase

V polovici minulého storočia sa ľudia bežne množili v nižšom veku, deti mali už okolo dvadsať rokov. Prípadné problémy s neplodnosťou teda tiež riešili v skoršom veku, než je tomu teraz.

„Dnes bežne riešime neplodnosť u mužov od 35 rokov vyššie, niekedy dokonca aj okolo 50 rokov. Vedci tak majú k dispozícii odlišné súbory spermiogramov z minulosti a z dnešnej doby, teda od mužov iných vekových kategórií. Tieto dve skupiny sa nedajú porovnávať, pretože kvalita spermií vo vyššom veku klesá. V prípadoch, keď vedci vykonali porovnanie spermiogramov u dnešných mužov okolo 20 rokov, zistili, že hodnoty sú porovnateľné s tými z polovice minulého storočia a došlo iba k zanedbateľnému zhoršeniu. Informácie o kvalite spermií u mužov starších ako 35 rokov žijúcich pred viac ako pol storočím nemáme na porovnanie k dispozícii v dostatočnom množstve,“ vysvetľuje sexuológ.

Čo znižuje mužskú plodnosť?

Hoci nemožno preukázať, že miera mužskej neplodnosti v priebehu storočia výrazne stúpa, je jasné, že vek kvalitu spermií ovplyvňuje. „S vyšším vekom totiž dochádza k vyššej miere oxidačného poškodenia DNA spermií. Preto, aj keď bude počet spermií v ejakuláte u muža vo veku 20 rokov a 40 rokov rovnaký, bude šanca oplodniť vajíčko s pribúdajúcimi rokmi nižšia,“ hovorí lekár.

A dodáva: „Poruchy plodnosti vo vyššom veku riešia skôr muži, ktorí sú viac pracovne vyťažení, nemajú dostatok spánku a často sú zaťažovaní stresom. Významnú úlohu zohráva aj strava, ktorá by mala byť bohatá na stopové prvky a vitamíny a mala by mať adekvátny pomer živín. Vhodnou pomocou je aj užívanie doplnkov stravy, ktoré obsahujú látky prospešné pre tvorbu spermií.“

Tvorbu spermií môže tiež negatívne ovplyvniť nadváha a obezita. Pokiaľ sa muž chce lepšie pripraviť na počatie potomka aj vo vyššom veku, určite je rozumné schudnúť, nefajčiť a mať nielen dostatok odpočinku, ale aj dostatok pohybovej aktivity. Kvalitu spermií môže negatívne ovplyvniť aj nosenie príliš tesnej spodnej bielizne alebo časté zahrievanie semenníkov, napríklad v saune.

zdroj: mojezdravi.cz

Všetko o plodnosti

Oplatí sa odkladať materstvo? Aké sú dôvody a aké riziká?