Pri chrípke na sex zabudnite. Za ako dlho nebudete infekčné?

Ani tohtoročnej zime sa nevyhne ďalšia vlna chrípkovej epidémie. Čo sa ale stane, ak máte s partnerom, ktorý ochorel na chrípku, pohlavný styk? Je tu istota, že sa tiež nakazíte, alebo nie?

Odborníci uvádzajú, že je samozrejme dôležité vedieť, ako je daný vírus prenášaný. Napríklad chrípka je šírená prostredníctvom takzvaných respiračných kvapôčok, ktoré sa môžu šíriť kýchaním, kašľaním, potriasaním rúk či bozkávaním. Tieto kvapky usadené napríklad na našej pokožke môžu vírus prenášať jednu až dve hodiny.

Ale poďme sa teraz vrátiť k tomu, či sa chrípka skutočne prenáša aj pri sexe. Lekári pripúšťajú, že bežnou praxou je držať si od pacientov s chrípkou odstup. Preto odborníci neodporúčajú ani obyčajné bozkávanie, nieto potom pohlavný styk. Šanca, že pri sexe chrípku „dostanete“, tu naozaj je. Takže s kýchajúcim a kašľajúcim partnerom „do postele nelezte“.

Partnera môžete nakaziť týždeň pred aj po chorobe

Vec ale výrazne komplikuje to, že viróza môže byť nákazlivá už týždeň predtým, než sa u vášho náprotivku vôbec prejavia nejaké príznaky. Chrípku tak môžete chytiť aj od partnera, ktorý nejaví žiadne známky choroby. A platí to aj naopak, s prvým pohlavným stykom by ste mali počkať aspoň 7 dní po posledných príznakoch choroby. Vírus môže byť totiž skutočne ešte týždeň v tele aktívny, a môžete ním tak partnera nakaziť.

Odborníci neodporúčajú vykonávať vôbec žiadne intímnosti, takže na mieste nie je ani objímanie či bozkávanie na tvár. Lekári dokonca podotýkajú, že by v takom prípade mali partneri spať v samostatnej posteli. Jednu výhodu to všetko ale predsa len má. Vo chvíli, keď sa obaja zase budete cítiť stopercentne, bude vaše prvé milovanie po chorobe určite nezabudnuteľné a vzrušujúce.

Ako sa vyhnúť oparom na pohlavných orgánoch

Do pohlavného styku sa pri chrípke skutočne nežeňte. Mohli by sa u vás totiž objaviť aj vaginálny výtok alebo vážnejšia vírusová infekcia. Ďalšie komplikácie by vám potom mohli znemožniť pohlavný styk napríklad až na mesiac. Kontakt úst a pohlavných orgánov je ale nebezpečný napríklad aj pri výskyte áft, ďalej pri streptokokových angínach či pri takzvanej kandidóze, čo je plesňové ochorenie, ktoré sa obvykle vyskytuje v ústach daného pacienta a ktoré oslabuje imunitu.

Niekedy sa potom môže stať, že má váš partner na pohlavných orgánoch opar. V intímnych partiách sa mu objavia pľuzgiere, ktoré neskutočne pália a svrbia. Kvôli vírusom sa môžu objaviť ale aj takzvané kondylómy (genitálne bradavice), čo sú bradavičnaté výrastky na pohlavných orgánoch. Bohužiaľ tie len tak rýchlo nezmiznú a niekedy sa musia pacientom vyrezať. Pozor si potom určite dajte aj na najrôznejšie antibiotiká, tie totiž oslabujú obranyschopnosť vaginálneho prostredia.

zdroj: mojezdravi.cz

Chodia do práce chorí kolegovia? Vieme, čím všetkým vás môžu nakaziť

Opar sa môže roky schovávať! Ako ho liečiť a ako uspať?