Cesnak! Aké najväčšie chyby, ktoré ničia jeho účinky, robíme v kuchyni?

Jednou z najhodnotnejších tuzemských superpotravín je bezpochyby cesnak. Posilňuje imunitu, je považovaný za prírodné antibiotikum, chráni srdce aj cievy, zaháňa cukrovku aj rakovinu. Lenže stačí málo a jeho silu môžete totálne zničiť.

Aspoň jeden strúčik cesnaku by ste si vraj mali dopriať každý deň a nebudete potrebovať doktorov ani tabletky. „Cesnak je známy ako prírodný univerzálny liek, obsahuje približne 400 rôznych látok – k vitamínom A, C, E sa pridáva aj horčík alebo draslík a tiež sírne silice s antiseptickými účinkami. Aj preto sa mu občas hovorí  prírodné antibiotikum, „vysvetľuje Blanka Procházková, nutričná ​​odborníčka spoločnosti Racio.

Pravidlá správneho zaobchádzania

Účinky cesnaku sú široké a mimoriadne,  avšak jedine v prípade, že si ho doprajete surový a ideálne len jemne rozdrvený. Pozrite sa na najčastejšie chyby, ktorých sa možno pri úprave či skladovaní nevedomky dopúšťate  a pripravujete sa tak zbytočne o prínosné zdravotné účinky.

Tepelná úprava ničí živiny

Zrejme pre vás nebude novou informáciou, že tepelnou úpravou sa v ovocí i zelenine strácajú niektoré hodnotné živiny. Platí to aj v prípade cesnaku. Ak chceme cesnak používať, je lepšie konzumovať ho čerstvý, najlepšie rozdrvený, pretože tak účinné látky reagujú najlepšie.

Namiesto krájanie cesnak radšej podrvte

Cesnak nikdy nestrúhajte ani nekrájajte starým kovovým nožom. Pri kontakte so železom sa totiž podporuje oxidácia niektorých vitamínov, najmä „céčka“, blahodarného pre imunitu a proti bunkovému starnutiu. Keď už cesnak potrebujete pokrájať najemno, použite nerezový, keramický alebo antiadhézny nôž, oveľa lepšie je však strúčiky rozdrviť. Predovšetkým ale nakrájaný alebo podrvený cesnak vždy čo najrýchlejšie spracujte, pretože na vzduchu oxiduje a dochádza v ňom k premene niektorých hodnotných látok.

Prepálený cesnak rovno vyhoďte

„Cesnak by sa mal vždy restovať len ​​krátku dobu, aby nezhnedol a nezhorkol,“ radí Viera Burešová. Uškodí to totiž nielen chuti, ale aj zažívaniu. „Pri vysokých teplotách, alebo  keď potravina zhnedne a pripáli sa, dochádza k vzniku akrylamidu, látky, ktorá nielen škodí tráviacemu ústrojenstvu, ale je aj karcinogénna, a dokonca  ovplyvňuje nervový systém. Práve jej znížením, a tým obmedzením zdravotných rizík, sa zaoberá aj Európska únia, „dodáva odborníčka. Pre ženy je ešte rizikovejšia, pretože dokáže spôsobiť vývojové chyby plodu či poškodiť genetickú informáciu.

Ak ste o akrylamidu doteraz nepočuli, tak vedzte, že je potrebné začať ho brať skutočne vážne. Vzniká prirodzenou cestou, a to pri pečení, smažení či pražení potravín, ktoré obsahujú škrob a určité aminokyseliny. Sprevádza ho typické zhnednutie a charakteristický je napríklad na chrumkavo upečenom pečive a sušienkach, zlatistých okrajoch zemiakových lupienkov .

Už klíči?

Cesnak je najlepšie uchovávať v chlade, suchu a na tmavom mieste. Pokojne aj v chladničke, ale v tom prípade ho uložte do vrecka alebo škatuľky, aby nebol ohrozený vlhkosťou.

Čo s cesnakom, ktorý už začal klíčiť? „Vyhadzovať ho nutne nemusíte, ale počítajte s tým, že cesnak je horšie stráviteľný.

K strukovinám radšej obozretne

Ťažká stráviteľnosť je vedľa typického zápachu častou príčinou, prečo niekto cesnak odmieta. Benefity však nad nevýhodami prevyšujú, skúste teda jeho negatívne účinky potlačiť. „Cesnak čistí črevá a ničí v nich zlé baktérie, takže dlhodobo trávenie skvalitňuje,“ vysvetľuje Viera Burešová a dodáva: „Skutočne ťažký môže byť pre ľudí, ktorí majú problém napríklad so žlčníkom, lebo cesnak zvyšuje produkciu žlče v tele.“

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Pozor tiež na kombinácie s potravinami, ktoré sú ťažké na trávenie alebo nadúvajú. Medzi ne patria huby, karfiol, brokolica, kel, kapusta alebo väčšina strukovín, ku ktorým sa cesnak chuťovo často veľmi hodí. „Môžete ich pokojne kombinovať, ak k nim však použijete bylinky a korenie, ktoré pôsobia proti nadúvaniu – napríklad kurkumu, majoránku, rascu, fenikel či saturejku,“ radí odborníčka.

zdroj: prozeny.cz

Zlé rodičovskej návyky, ktoré ničia zdravie detí

facebook

Káva a zdravie: čo vieme o účinkoch kávy v roku 2020