6 jednoduchých spôsobov zlepšenia pamäte

Ako často v práci súčasne hľadáte niečo v lajstroch na stole, sťahujete informáciu z internetu, prijímate telefónny rozhovor a ešte odpovedáte kolegovi na otázku? Že túto situáciu dobre poznáte? A viete o tom, že keď človek súčasne robí niekoľko vecí naraz a prepína myseľ z jednej na druhú, vedie to k naštartovaniu degeneratívnych zmien v mozgu a cievach, ktoré ho zásobujú?

Práve preťaženie vedie k poruchám koncentrácie pozornosti a narušeniu poznávacích funkcií mozgu, zhoršeniu pamäte, rozumového výkonu, vnímaniu, spracovaniu a analýze informácií atď. Ak predtým bola zlá pamäť pokladaná za problém výhradne starších ľudí, v súčasnej dobe sa už relatívne mladí ľudia sťažujú na problémy so zapamätaním potrebných a dôležitých informácií.

Problémy s pamäťou obvykle začínajú roztržitosťou, ktorá postupne prechádza do zábudlivosti. Na zhoršenie pamäte treba pozerať ako na chorobu, ktorá má svoje symptómy a svoje spôsoby liečenia. Neznamená to však, že by sme mali bežať rovno do lekárne.

Ponúkame vám niekoľko jednoduchých postupov na zlepšenie pamäte.

1. Hrať hry rozvíjajúce mozgovú činnosť

Sú to napríklad puzzle, sudoku, krížovky, rôzne vedomostné testy a hry atď. Toto pravidelné zaťaženie mozgu podstatne zlepšuje koncentráciu vnímania a poznávacie schopnosti.

2. Učiť sa novým zručnostiam

Výskum vykonávaný vo Švédsku preukázal, že dospelí, ktorí sa naučili novému jazyku, majú lepšiu pamäť, než tí, ktorí sa ničomu podobnému nevenovali. Zaujímavé je, že nielen učenie sa novým jazykom, ale akákoľvek iná činnosť, ktorú sa naučíte, či už je to lyžovanie alebo pletenie, bude mať na zlepšenie pamäti rovnaký pozitívny účinok.

3. Fyzické cvičenie

Pri športovaní sa v organizme uvoľňujú rôzne chemické látky. Vedci predpokladajú, že niektoré z nich ovplyvňujú pamäť. Nedávny výskum potvrdil, že u skupiny, ktorá sa každý deň venovala iba šesťminútovému cvičeniu na rotopede, došlo k výraznému zlepšeniu pamäti. Fyzická záťaž dokáže zväčšiť veľkosť mozgu, teda aj pamäť.

4. Sústrediť sa na to, čo robíte

Ako často si nedokážete spomenúť, kam ste položili napríklad kľúče? Základnou príčinou je, že to robíte automaticky. Nesústredíte pozornosť na činnosť natoľko pravidelnú a obvyklú. V týchto prípadoch je účinnou pomôckou hlasné popisovanie vlastnej činnosti: „Odchádzam, kľúče si dávam do vrecka pri saku“. Hlavné pritom je sústrediť sa na to, čo robím.

5. Kvalitne spať

Kvalitný osemhodinový spánok napomáha tomu, že mozog umiestni informáciu dočasnú ako dlhodobú.

6. Jesť „správne“ potraviny

Lekári sa domnievajú, že k udržaniu a zlepšovaniu pamäti prispieva jedálniček zložený z potravín bohatých na antioxidanty obmedzujúce pôsobenie voľných radikálov na mozog (napríklad ružičkový kel, brokolica, špenát, kapia, mrkva a iné).

Užitočné sú pre funkciu mozgu aj ďalšie potraviny:
  •  bohaté na
    Omega-3 mastné kyseliny (ľanové semienko, ľanový olej, tučné morské ryby,
    ovsená kaša, vajcia a iné)
  • bohaté na vitamín B (hydinové mäso, ryby,
    mliečne produkty, strukoviny, cereálie, listová zelenina)
  • maliny a čučoriedky, ktoré obsahujú antokyány
    chrániace neuróny spojené s pamäťovou funkciou mozgu
  • jahody, ktoré obsahujú fisetín, ktorý priaznivo
    ovplyvňuje dlhodobú pamäť

Nezabúdajme tiež, že fajčenie a alkohol majú na činnosť mozgu vplyv krajne negatívny. Pamäť treba trénovať rovnako ako každú inú činnosť a schopnosť. Môžeme pre to veľa urobiť. Každá aktivita je veci na prospech.

zdroj: prokondici.cz

Zaseknutá gramoplatňa. Ako „prepísať“ škodlivé návyky

facebook

Ako si vrátiť mladosť a zbaviť sa všetkých príznakov staroby – fyzických aj psychických