Viete, ako obliecť bábätko do teplého počasia?

Konečne je teplo, svieti slnko a vyzerá to, že veľa zvrškov nie je potreba. Ako ale v horúcom slnečnom počasí obliecť bábätko? Na čo všetko si dať pozor a na čo nikdy nezabudnúť? Poradíme vám, ako na to.

Nedávno ste porodili, tešili ste sa na prvé prechádzky s bábätkom v teplom počasí, a zrazu si neviete rady? Ako svoj malý uzlíček obliekať, prikrývať a či vôbec môžete v horúčave vyraziť von?

Vychádzky s bábätkom

Čerstvo narodené bábätká majú zatiaľ nedostatočne vyvinutý termoregulačný systém, a preto u nich môže veľmi ľahko dôjsť k prehriatiu, ale aj k prechladnutiu. Práve preto je veľmi dôležité dbať na to, ako je bábätko oblečené. Do úvahy by sme mali brať nielen to, aké je počasie, ale aj to, kam s bábätkom ideme a ako dlho vonku budeme.

Za teplého počasia je možné vyraziť s bábätkom na prvú vychádzku prakticky ihneď po príchode z pôrodnice. Ak je príliš horúco, radšej počkajte a najprv ho pomaly adaptujte pri otvorenom okne.

Pozor na priame slnko

V lete by ste s bábätkom a vlastne ani so staršími deťmi nemali vychádzať na priame slnko medzi 11. a 15. hodinou.

Môže sa zdať, že bábätku v kočíku by to mohlo byť jedno, ale verte, že pri takej letnej prechádzke vystúpi teplota v kočíku aj niekoľkonásobne – a také horúco rozhodne nie je pre bábätko zdravé. Na prechádzku preto vyrazte skoro ráno, kedy je ešte príjemne, alebo naopak neskôr popoludní či na večer.

Chráňte ich!

Deti do šiestich mesiacov, ale pokojne aj do jedného roka by sa nemali zdržiavať na priamom slnku, pretože ich koža nie je ešte plne vyvinutá, je citlivá a nemá vyzretú schopnosť pigmentácie.

Ľahko by sa mohlo stať, že dieťa už na prvej prechádzke príde k bolestivým spáleninám od slniečka. Ako teda s bábätkom v lete von? Radšej ako s dieťaťom v šatke sa na dlhšiu prechádzku v parku vypravte s kočíkom.

Ten by mal byť dobre odvetrávaný. Použiť môžete aj špeciálnu letnú podložku do kočíka, napríklad z pamäťovej peny, ktorá je priedušná a je vyrobená z materiálov odvádzajúcich pot. Dôležité je chrániť bábätko pred slnkom zatiahnutou strechou a cez ňu ešte prehodiť čistú bavlnenú plienku alebo si zaobstarať slnečnú clonu.

Tá vám síce bude brániť v pohľade na vášho anjelika, ale ochráni ho pred UV žiarením aj nepríjemným ostrým svetlom.

Klimatizované priestory

V lete je to všade samá klimatizácia a vetráky pustené naplno. Pre nás je také ochladenie možno príjemné, ale bábätku tak úplne dobre nerobí. Jeho termoregulácia totiž nedokáže na výrazné teplotné zmeny reagovať. Nielenže mu je v takejto situácii nepríjemne, ale aj hrozí, že aj počas malej chvíľky prechladne.

Ak plánujete teda, že sa počas prechádzky zastavíte na nákupoch alebo niekde na zmrzlinu, počítajte s tým, že dieťatko bude potrebné vo vnútri trochu priobliecť alebo aspoň prikryť dekou. Ani tak sa ale nezdržujte v klimatizovaných priestoroch príliš dlho.

Ako spoznať prehriate bábätko?

Je asi jasné, že ak je vonku horúco na odpadnutie, nebudete bábätko navliekať do bundičky a ešte ho prikrývať. Prehriate bábätko má začervenanú tváričku, potí sa a je nepokojné. Nezabudnite preto na pitný režim či častejšie dojčenie a dieťa nechajte v tieni prikryté iba bavlnenou plienkou.

Z horúčavy sa môžu na chrbte a hrudníku objaviť aj potničky a zadoček bábätka je náchylnejší na zapareniny. V lete preto bábätku meňte často plienku, aby nebolo mokré a pokiaľ môžete, nechajte ho na podložke aj bez plienky, aby sa jeho pokožka mohla vetrať. Na vzniknuté zapareniny používajte kvalitný hojivý krém.

Aké zvoliť oblečenie?

Voľte vždy bavlnené materiály a vrstvite rovnako ako v chladnejšom počasí. Ideálne sú (podľa aktuálnej vonkajšej teploty) bodýčka bez rukávov, ľahké zapínacie kabátiky alebo overálky a ponožky. So sebou vždy majte letnú deku.

Zlaté pravidlo hovorí, že bábätko by malo mať o jednu vrstvu oblečenia viac ako vy. V lete sa ale touto radou nemusíme riadiť zakaždým. Skôr na to choďte sedliackym rozumom a podľa teploty vonku.

Bábätko by na sebe malo mať vzdušné oblečenie z prírodných materiálov. Ideálnym materiálom je bavlna, ktorá je nedráždivá na jemnú a citlivú detskú pokožku.

Zakrývajte bábätku pokiaľ možno celé telíčko. Zvoľte ľahučké tričko alebo body s dlhým rukávom a ponožky, prípadne nohavice. Dôležité tiež je, aby ste zakrývali hlavičku. Oblečte mu tenkú bavlnenú čiapočku, ktorá je buď bezšvová, alebo má po stranách špeciálne ploché švy, ktoré nebudú bábätko tlačiť.

V kočíku ho prikryte bavlnenou dečkou alebo plienkou. Keď je trochu chladnejšie, oblečte dieťatku cez tričko ešte tenký kabátik alebo bavlnenú mikinu, ktorú budete môcť ľahko zase vyzliecť.

Ak je príliš horúco, môžete dieťa do kočíka alebo do tieňa na deku položiť v bodíčku s krátkym rukávom a prikryť tenkou dečkou či plienkou.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Kontrolujte, či sa vaše dieťatko príliš nepotí za krkom a na chrbte, a podľa potreby mu vrstvu oblečenia buď oblečte, alebo naopak zložte.

Môže sa stať, že bábätko bude mať v parných dňoch studené nožičky a ručičky. Neznamená to ale, že by mu bola zima. Deťom sa končatiny horšie prekrvujú, a preto ich majú studené. Ak trpí na studené ručičky aj vaše bábätko, oblečte mu tenké bavlnené rukavičky.

Ak má bábätko oblečenie prepotené, nenechávajte mu ho a ihneď ho prezlečte do suchého. Nedostatočná termoregulácia malého organizmu totiž môže za to, že bábätko rýchlo prechladne.

Zdroj: maminka.cz

Lekárnička na dovolenku s deťmi: Čo by v nej určite nemalo chýbať?

facebook

Ako naučiť dieťa na nočník?