Biznis s krásou môže mnohokrát pripomínať mínové pole s nekonečným množstvom produktov a tehotenstvo výber ešte skomplikuje. Či už hľadáte relaxačnú masáž, starostlivosť o pleť, ktorá upokojí rozbúrené hormóny, alebo nie ste si jednoducho istá, ktoré zložky sú bezpečné, prečítajte si rady najpovolanejších.
Počas tehotenstva sa mnoho žien stretáva s akné a nepravidelnou textúrou pleti. Ako sa metabolizmus zrýchľuje a telom kolujú hormóny, pleť je ďaleko mastnejšia a náchylná k nedokonalostiam. „Všeobecne platí, že by ste mali používať produkty na citlivú pleť,“ hovorí Harold Lancer, uznávaný dermatológ z Beverly Hills.
Najmä prípravky s aktívnymi látkami nechajte na neskôr. Podľa Kate Bancroft, sú dermatológovia veľmi opatrní, najmä čo sa týka používania retinolu, aj keď riziká sú relatívne malé. „Vyhnite sa pre istotu vitamínu A a zvoľte šetrnejšiu alternatívu. Pokiaľ máte pochybnosti, ubezpečte sa u dermatológa.“
Bancroft tiež dôrazne neodporúča akékoľvek kozmetické zákroky. „Sústreďte sa na to, aby pleť bola žiarivá. Na výplne a invazívne procedúry v tehotenstve zabudnite. „
Menej je viac
Aby ste predišli problémom s pleťou, je najlepšie prejsť na minimalistickú rutinu zloženú z produktov s čo najmenším počtom zložiek. „Ak vám to lekár schválil, môžete bez problémov používať prípravky na báze benzoylperoxidu, kyseliny salicylovej, glykolovej a vitamínu C, ktoré sú na nedokonalosti ideálne,“ vysvetľuje Lancer. Čo sa týka koncentrácie, podľa dermatológov sú bezpečné produkty obsahujúce menej ako dve percentá kyseliny salicylovej a menej ako 10% kyseliny glykolovej a vitamínu C.
Pravidelná exfoliácia je pre žiarivú a zdravú pleť kľúčová aj počas tehotenstva. „Zvážte kúpu prípravku na báze kyseliny azelaovej, ktorá jemne čistí póry, tlmí začervenanie a pôsobí protizápalovo,“ radí Justine Chalan, dermatologička z Harley Street v Londýne.
Pri čítaní zloženia majte v hľadáčiku ftaláty (bežne ich nájdete v dezodorantoch alebo laku na vlasy), výskumy sú rozporuplné a je dobré sa mať na pozore. Najmä v prvom trimestri, ktorý je pre vývoj plodu kľúčový. Vyskúšajte prírodný lak na vlasy, čisto naformulovaný dezodorant a na manikúru si prineste vlastný lak na nechty bez formaldehydu a toluénu.
Esenciálny olej
Ak milujete prírodnú kozmetiku, môžete ju aj naďalej používať, ale venujte zvláštnu pozornosť zloženiu. „Vaša pleť a nos môžu byť počas tehotenstva citlivejšie, takže hľadajte produkty s menším množstvom aktívnych látok,“ hovorí akupunkturistka Anne de Mamiel. Vzhľadom ku stimulačným vlastnostiam niektorých éterických olejov a neznámym vedľajším účinkom je dobré sa radšej vyhnúť rozmarínu, šalvii, bergamotu, koriandra či citróna.
Minimalizujte strie
So striami sa stretáva približne 50 až 90% tehotných žien. Aj keď je nemožné im úplne predísť (svoju úlohu hrá genetika), môžete ich minimalizovať tým, že budete udržiavať pokožku tela hydratovanú a vyživenú. De Mamiel odporúča používať oleje a hutné telové maslá.
Stravu obohaťte o potraviny bohaté na vitamín E (avokádo, orechy, semená, rastlinné oleje) a kolagén ako napríklad bio vývar z kostí. Odborníci tiež odporúčajú ako prevenciu šetrné cvičenie a špeciálnu tehotenskú masáž, ktorá uvoľní telo aj myseľ. Skúste reflexológiu, ktorá pracuje s tlakovými bodmi na nohách a pomáha znižovať krvný tlak, tlmiť nespavosť a úzkosť.
Ochrana pred slnkom
Počas tehotenstva je koža citlivejšia a tým pádom náchylnejšia k vzniku hyperpigmentácie, takže obmedzte pobyt na slnku najmä počas prvého trimestra. Noste veľký klobúk a používajte opaľovacie krémy s minerálnymi filtrami na báze oxidu zinočnatého a oxidu titaničitého. Tie sa totiž na rozdiel od tých chemických nevstrebávajú do pokožky.
zdroj: vogue.cz/