Je sexy. Každý deň sa na neho tešíte a milujete jeho prítomnosť. Tiež zdá sa, že to funguje aj obrátene. Páčite sa mu. Problém je, že obaja ste zadaní. Romániku s kolegom, susedom alebo bývalým spolužiakom sa rozumom bránite, ale telo hovorí niečo iné. Ako sexuálne napätie zvládnuť?
Sexuálna chémia ide na plné obrátky, fantázii je ťažké skrotiť. Predstavujete si, ako ste si s Petrom, Pavlom, Karolom alebo Tomášom citovo i fyzicky blízki. V snoch s ním premilujete celú noc (dve, tri) a v jeho prítomnosti sa ťažko ovládate. Keď sa vás dotkne, prejde vami elektrická vlna rozkoše. Potom sú tu oči – hovoria všetko, čo nemôžete vysloviť nahlas: rozšírené zrenice jasne signalizujú sexuálne vzrušenie. Ale morálna zodpovednosť či vidina problémov, ktoré by vzťah s dotyčným spôsobil, vám nedovoľujú otvoriť náruč a dať priechod emóciám. Ale čo keď si mozog nechce dať pokoj?
Čo všetko hrozí? Nechcené fantázie aj agresie
K erotickému napätiu dochádza, keď je vám niekto viac než sympatický, a čo horšie – on vám náklonnosť opláca. Sexuálna aktivita je ale tabu. Tento jav býva bežný napríklad v pracovnom prostredí alebo v partii priateľov. Americký odborník na vzťahy Steven Ward hovorí, že zo začiatku sú erotické pocity príjemné a flirtovanie, škádlenie a túžba byť v blízkosti tejto príťažlivej osoby pôsobí neškodne.
Skôr či neskôr však príde chvíľa, kedy sexuálne napätie vyvolá stres a nepriateľstvo, zvlášť ak jeden zo zúčastnených zachádza ďalej, než je vhodné a snaží sa toho druhého ovládať – získať nad ním moc. Počítať sa musí aj s tým, že hocikto prehnane fantazíruje o niečom, čo nie je (napokon, môžete to byť aj vy).
„Keď je sexuálne napätie vytvorené zámerne, ten, kto je nútený abstinovať, býva rozrušený a pomstychtivý,“ tvrdí uvedený expert s tým, že sa táto osoba potom môže voči náprotivku správať agresívne alebo pasívne agresívne. A to nie je dobré pre nikoho. Skrátka a dobre: riziko, že takýto vysnívaný a imaginárny vzťah založený len na túžbach a predstavách niekomu začne prerastať cez hlavu, je vysoké. Zarazte to, kým je čas.
Povedzte nie jemu i sebe
Pamätajte si, že ľudia sa k vám budú správať tak, ako im dovolíte. To znamená, že pokiaľ na vás niekto doráža, ale vy nemáte záujem to s ním naplno rozbehnúť, nastavte hranice, čo je a nie je vhodné. A stojte si za svojim. Keď položíte základy, nie je tu žiadny priestor pre pochybnosti. Rázne nie je jednoducho veľké NIE!
Ak ste v pozícii, keď telo po niekom túži, ale rozum ho odmieta, v jeho prítomnosti sa ukotvujte do reality. Všímajte si detaily v miestnosti, vôňu, zvuky, teplotu a podobne. Zakaždým, keď sa vám spustí fantázia, skroťte ju tak, že si do ruky vezmete nejaký predmet a začnete si ho veľmi starostlivo a s plným vedomím prezerať. Aký má tvar, farbu, rozmery?
Naučte mozog myslieť na niečo iné. Odpútajte myšlienky a potom začnite uvažovať nad tým, čo vás dnes čaká. Budete upratovať, nakupovať, máte schôdzku s partnerom? Vytrénujte mozog tak, aby sa naučil sústrediť na realitu, nie na ilúziu. Ak to ani po pár týždňoch nezaberie, razte cestu, že čo oči nevidia, srdce nebolí. Porozmýšľajte o zmene pôsobiska a dotyčnému sa skôr vyhýbajte. „V každom prípade by pudové a v podstate primitívne túžby nemali prevažovať nad morálkou. Nenechajte ich, aby vás ovládli, a berte to tak, že každé rozhodnutie v sekunde zmení celý váš život,“ uzatvára Steven Ward. Zdržanlivosť, vážení!
zdroj: prozeny.cz