Prečo by ženy mali posilňovať chrbát?

Cviky na brucho alebo zadok vykonávate niekoľkokrát týždenne a bez rečí. Sú to predsa partie, ktoré chcete mať krásne. A čo chrbát? Toľko vás nezaujíma, že? Lenže by mal a to z niekoľkých pádnych dôvodov.

Mužom väčšinou nikto nemusí zdôrazňovať, prečo by mali posilňovať aj chrbát. Sami prahnú po vypracovanom chrbtovom svalstve. To je pre nich rovnako dôležité ako napríklad objemné bicepsy alebo ramená.

Ženy ale majú vo fitku iné priority, Bodaj by nie! Ak sa už venujú silovému tréningu a nejdú len kardio, uprednostňujú cviky na zadok, brucho, stehná, prípadne paže. Menej ich zaujímajú ramená, hrudník a snáď úplne najmenej chrbát.

Chrbát však tvorí veľkú svalovú skupinu, ktorá by sa pri tréningu rozhodne nemala vynechávať. Tu sú hlavné dôvody:

1. Posilňujete aj ďalšie svaly

Keď posilňujete chrbát, tak nezapájate iba jeden sval, ale celú skupinu, a to vrátane svalov iných partií.

„Konkrétne na chrbte sú štyri vrstvy svalov. K nim sa pridávajú aj paže, ramená, prípadne u komplexných cvikov i stehná a zadok. Posilňovaním chrbta teda precvičujete celé skupiny svalov, čo je pri cvičení celého tela veľmi efektívne,“ uvádza osobný tréner fitness Pavel Dvořáček.

2. Spaľujete viac tukov

Je vašou prioritou schudnúť? Stále si ešte veľa ľudí myslí, že to znamená zamerať sa primárne na kardio čiže beh, rotoped, aerobic a podobne. Avšak aj pri posilňovaní spaľujete. Možno ešte lepšie!

„Pri cvičení chrbta sa do energetického výdaja zapája veľa svalov. Výdaj energie je preto veľmi vysoký, čo je vhodné pri redukcii váhy a chudnutí, „pripomína tréner Pavel Dvořáček.

3. Zlepšujete držanie tela

„Pri správnom posilňovaní svalov chrbta dochádza k aktivácii medzilopatkových svalov a fixátora lopatiek. To sú svaly vo väčšine prípadov oslabené. Ich posilnenie potom znamená celkové zlepšenie držania ramien, hlavy a oveľa lepšie vyzerajúca telesná schránka,“ vysvetľuje Pavel Dvořáček.

Niekedy sa hovorí, že stačí len zmeniť postoj, a vaše telo hneď vyzerá štíhlejšie aj pevnejšie. Preto je toto jedna z hlavných výhod tréningu chrbtových partií.

4. Účinné proti bolestiam chrbta

Ak vás bolí chrbát, určite by to pre vás nemalo znamenať, že sa vyvarujete cvičenie, kedy tieto partie zapájate. Naopak!

„Správnym cvičením oslabených svalov dôjde k celkovému porovnaniu  svalových dysbalancií medzi preťaženými a oslabenými svalmi. Tým sa postupne odstráni bolesť chrbta,“ zdôrazňuje tréner Pavel Dvořáček.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
5. Posilnite svaly stredu tela

Posilňovanie chrbta má viac výhod zdravotného charakteru. Pevný core čiže stred tela je úplným základom nielen pre ploché brucho.

„Komplexné cviky na chrbát v kombinácii so správnym dýchaním sa aktivujú stred tela a svaly hlboko okolo chrbtice. Táto aktivácia zaistí skryté posilnenie stredu tela pri cvičení chrbta, a tým zlepší celkovo stabilitu chrbtice i tela,“ objasňuje Pavel Dvořáček.

zdroj: prozeny.cz

Nevera verzus vek: Dôvody záletov sa radikálne menia

facebook

Sexy účes ako od mora. Plážové vlny zvládnete behom pár minút