Cítite sa trochu divne, keď sa pokúšate zaujať dojčatá polámaným mravčekom a hovoríte si, či ste nezačala veľmi skoro? Poradíme, po ktorej knihe siahnuť s ohľadom na vek vášho drobčeka, aby čítanie bolo hlavne radosť.
0–6 mesiacov: Zaujať sluch aj zrak
Bábätká do pol roka naozaj nespoznajú rozdiel medzi zozbieranými spismi básnika a prírodovednými skriptami. To ale neznamená, že na čítanie rezignujeme. „U dojčiat nejde o to, čo im čítame, ako skôr o spoločné chvíle, kedy na nich hovoríme,“ vysvetľuje psychologička. Váš hlas je pre dieťatko už od maternice ten najznámejší a perfektne upokojujúci. Na rozdiel od výborne vyvinutého sluchu sa deti rodia s pomerne nedokonalým zrakom. Prvé týždne rozlišujú len tmavé a svetlé odtiene a v šiestich mesiacoch rozoznajú základné jasné farby.
ČO ČÍTAŤ: Nedokonalý zrak bábätka zaujmú kontrastné knižky. Môže ísť o klasické leporelo alebo voľné listy založené na princípe čiernobielej ilustrácie. Od dvoch týždňov do šiestich mesiacov predstavujú pre zrak bábätka tú najlepšiu voľbu. Navyše najmenším spríjemnia chvíle na brušku, ktoré sú také dôležité pre ich správny vývoj. Pokiaľ im k tomu často niečo čítate alebo rozprávate, robíte pre rozvoj svojho dieťaťa maximum.
6–10 mesiacov: Príjemné chvíle nad knižkou
Aby dieťa mohlo začať vyslovovať prvé slová, musí im rozumieť. V tomto období potrebuje veľa príležitostí na spoznávanie reči a jej významu. Čítanie je pre dieťa výbornou príležitosťou na počúvanie a pozorovanie. Mamičku si môže dlho v pokoji prezerať. Jej hlas pri čítaní je iný ako v bežnom dennom kolotoči. Väčšinou sa upokojí, zmení intonáciu a lepšie artikuluje.
Môj najstarší syn sa v šiestich mesiacoch pohyboval ako neriadená strela. V pokoji vydržal práve a len pri čítaní knižiek. Tak sme čítali a čítali, pretože to boli jediné chvíle, keď som mohla sedieť. Myslím, že to, čo ho upokojilo, bol môj pokoj a viditeľné potešenie z čítania, rovnako ako jeho pocit, že je súčasťou „dospeláckeho“ sveta. To potvrdzuje aj psychologička: „Činnosť dospelých je oveľa pútavejšia ako neživé hračky. Preto sú spoločné chvíľky nad knižkami tak príťažlivé. Deti sa cítia byť vašimi partnermi, podieľajú sa na vašej činnosti, keď spolu sedíte a čítate si.“
ČO ČÍTAŤ: Vhodné sú obrázkové leporelá a jednoduché riekanky, to pre ich rytmus a verše. Pravidelnosť a opakovanie jednoduchého textu dieťaťu pomáha vytvárať a upevniť neurónové spojenia v mozgu, ktoré sú dôležité na porozumenie.
10 – 12 mesiacov: Obdobie leporel
Deti stále ešte textu úplne nerozumejú. Spoločné čítanie je preto príležitosťou, ako príjemne stráviť čas a podporiť učenie dieťaťa. Predstavuje formu láskavej rodičovskej pozornosti a priestor na zdieľanie radosti. Deti zatiaľ majú veľmi krátku pamäť, čo platí do troch rokov, preto sú vhodné skôr slovné spojenie a krátke vety.
ČO ČÍTAŤ: Deti budú nadšené z klasických leporel plných farebných ilustrácií, ktoré predstavujú ľudí, deti, zvieratá a rôzne činnosti. Úspech je zaručený aj pri riekankách sprevádzaných pohybmi.
12 – 24 mesiacov: Obdobie kategorizácie
Krátka pamäť je príčinou toho, že dieťa potrebuje všetko mnohokrát opakovať: činnosti, hry a nové zručnosti aj čítanie. Psychologička radí: „Vydržte to. Dieťa naozaj potrebuje počuť a prezerať si dookola stále to isté.“ Útechou je, že knižky z predchádzajúceho obdobia budú stále v kurze. Dieťa teraz objavuje a okolo 2. roku triedi poznatky. Urobí tiež veľký pokrok v myšlienkových operáciách, keď začne triediť pojmy. (Pes nie je len ten náš, ale aj suseda alebo cudzí za plotom. Robí haf, nie mňau, to robí mačka.)
ČO ČÍTAŤ: „Okrem knižiek z predchádzajúceho obdobia by som odporučila aj knižky, ktoré túto kategorizačnú vášeň podporujú,“ radí psychologička. Sú to väčšinou leporelá, kde sa priraďujú zvuky k zvieratkám, mláďatá k dospelým zvieratám atď. Obľúbené sú témy zvierat, ľudí a ich profesií či bežných činností. Deti rady priraďujú farby a tvary.
36 mesiacov: Zrodil sa čitateľ
Okolo tretieho roku dieťa dospieva k abstraktnému mysleniu. Dokáže už zapájať svoju obrazotvornosť a fantáziu. Začína experimentovať s jazykom. Rozpráva príbehy nad obrázkovou knižkou po svojom. Pamäť mu začína lepšie slúžiť a túži po nových príbehoch. Psychologička radí: „S deťmi od troch rokov sa už oplatí zariadiť čitateľský preukaz v najbližšej knižnici.“ Tak sa totiž rodí ten správny čitateľ!
zdroj: maminka.cz