Alkohol pri dojčení: Ako neublížiť dieťaťu?

Silvester sa obvykle spája s oslavami, na ktorých nie je o alkohol núdza. Matky, ktoré dojčia, bojujú medzi chuťou na pohárik aspoň pri polnočnom prípitku a zodpovednosťou k svojmu dieťaťu. Aké veľké množstvo alkoholu môže vášmu dieťaťu ublížiť?

Počas tehotenstva má vystrihanie sa alkoholu jasný dôvod: Môže poškodiť vyvíjajúci sa plod. Ale ako je to v čase dojčenia? Môžete si dopriať trochu vína alebo iného alkoholického nápoja bez výčitiek?

Koľko alkoholu už je veľa?

Názory na to, či existuje bezpečné množstvo alkoholu, ktoré môže dojčiaca matka vypiť, sa rôznia. Do materského mlieka sa alkohol dostane prostredníctvom krvi z tela matky. Avšak to, o aké množstvo v skutočnosti ide, je individuálne.

Ako vysvetľuje gynekologička, ovplyvňuje to množstvo faktorov:

„Záleží na tom, o aký silný alkohol a v akom množstve v nápoji ide. Aj keď počas pitia budete zároveň niečo jesť, alkohol sa bude vstrebávať v menšom množstve. Záleží aj na váhe ženy, ako rýchlo sa bude alkohol metabolizovať a rýchlosti pitia.“

Zjednodušene povedané, pokiaľ vám po pôrode zostalo pár kíl navyše a počas konzumácie alkoholu jete dostatočne tak, aby sa alkohol stihol vstrebávať, znížite tak množstvo promile v krvi, a tým pádom aj v materskom mlieku.

Pitie alkoholu plánujte dopredu

Pohárik vína alebo plechovka slabšieho piva pri nejakej príležitosti alebo nízka konzumácia alkoholu počas 24 hodín podľa skúmania vášmu bábätku neublíži. Respektíve škodlivosť alkoholu pre dojčené dieťa nebola preukázaná.

Avšak ako upozorňuje Gregorová, je potrebné brať do úvahy dobu vstrebávania: „V mlieku sa alkohol objaví približne za tridsať minút až hodinu od začiatku konzumácie. Pokiaľ žena pri pití alkoholu zároveň prijíma aj nejaké jedlo, tento čas sa predĺži približne až na 90 minút.“

Preto pokiaľ si nie ste istá, či v čase dojčenia už nebude alkohol v krvi prítomný, je dobré si urobiť zásobu: vopred materské mlieko odstriekať či odsať a uskladniť najdlhšie 24 hodín v chladničke, prípadne v mrazničke. A to potom pri potrebe ďalšieho dojčenia po ohriatí na príjemnú teplotu použiť.

Opitosti sa rozhodne vyvarujte

Keď sa ustáli režim dojčenia, rozhodne si môžete pri nejakej príležitosti dopriať šampanské, pivo či víno. Nie je totiž nič príjemnejšie ako si po náročnom dni s bábätkom trochu oddýchnuť a uvoľniť sa. Avšak pokiaľ si predstavujete, že po požití väčšieho množstva alkoholu len odčerpáte určité množstvo materského mlieka a všetko potom bude v poriadku, ste na omyle.

Odsatie mlieka po konzumácii alkoholu nijako neurýchľuje jeho rozklad. Alkohol sa v materskom mlieku nehromadí. Koncentrácia alkoholu totiž prebieha takmer súčasne s koncentráciou alkoholu v krvi matky. Len pre vašu predstavu: najvyššia hodnota v krvi sa dosahuje zhruba po pol hodine až hodine po požití a klesá asi 0,1 promile za hodinu.

Aké najväčšie mýty ohľadom dojčenia a alkoholu medzi matkami existujú?

Jedným z mýtov je napríklad to, že pivo môže zvýšiť produkciu mlieka. Vedecké štúdie tieto mýty vyvracajú a ukazujú, že v materskom mlieku vo vašich prsiach je úplne rovnaká koncentrácia alkoholu, akú máte v krvi. Alkoholické nápoje majú v skutočnosti práve opačný účinok.

Vaše telo dehydratujú, a preto v tele znižujú množstvo tekutín potrebných na tvorbu mlieka. Alkohol tiež znižuje hladinu oxytocínu, hormónu, ktorý je pre laktáciu nevyhnutný. To všetko vo výsledku spôsobuje, že ak matka dieťaťa pred dojčením požila víno, pivo alebo miešaný alkoholický nápoj, spotrebuje dieťa asi o 20 percent menej mlieka.

Alkohol mení režim aj vývoj

To, čo by vás mohlo pri konzumácii alkoholu znepokojiť, sú jeho následky na detský vývoj. Nadbytočné množstvo alkoholu môže viesť k ospalosti, hlbokému spánku, slabosti a zníženiu lineárneho rastu dieťaťa.

Štúdie tiež ukazujú oneskorený psychomotorický vývoj u detí, ktorých matka pije dva a viac alkoholických nápojov denne. A ako dodáva Gregorová, najviac sú ohrozené deti niekoľko týždňov po narodení: „Najhorší dopad má alkohol na novorodencov, ktorí majú nezrelú pečeň, a sú ňou teda najviac ovplyvnení. Až vo veku troch mesiacov dokážu deti metabolizovať alkohol asi o polovicu pomalšie ako my dospelí.“

To potvrdzuje aj trojica autorov Christof Schaefer, Horst Spielmann a Klaus Vetter v už dlho svetovo uznávanej práci zaoberajúcej sa liečivami v tehotenstve a dojčení a varujú pred alkoholom aj z ďalšieho dôvodu: menia chuť materského mlieka, čo môže spôsobiť to, že dieťa pije kratšiu dobu a menšie množstvo. Pri každodennej konzumácii alkoholu môže tento faktor spôsobiť aj zvýšené riziko nedostatočného prírastku hmotnosti dieťaťa.

Nebezpečenstvo pravidelnosti

Alkohol v rozumnej miere, s uvedomením si zodpovednosti a prispôsobením všetkého, aby nedošlo k poškodeniu detského vývoja, by počas dojčenia nemal byť veľkým problémom. Čo je však alarmujúce, sú posledné štatistiky, ktoré hovoria, že po alkohole siaha pravidelne každá piata žena na materskej dovolenke.

Do tejto kategórie spadajú najmä ženy v prvých mesiacoch v novej úlohe, z čoho vyplýva, že sú to dojčiace matky. A niet divu: nová životná rola so sebou nesie aj veľkú zmenu životného štýlu, premýšľania aj priorít.

Materská dovolenka navyše patrí čo do záťaže do čela rebríčka stresujúcich prác hneď vedľa leteckých dispečerov. A tak pohárik alkoholu veľa českých matiek považuje za jednu z logických ciest na uvoľnenie. Pokiaľ sa teda príležitostné pitie prehupne do pravidelnosti, ktorá čas od času znemožňuje dostatočnú starostlivosť o dieťa, už ide o problém.

Alkohol totiž znižuje pozornosť, bdelosť a naopak zvyšuje únavu matky. Tiež je známe, že syndróm náhleho úmrtia dojčaťa je častejší v rodinách, kde matka konzumuje alkoholické nápoje, prípadne aj fajčí.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
6 pravidiel, ktoré by ste mali poznať, než si dáte „na zdravie“:

Ešte pred tým, než sa napijete z pohára, svoje dieťa nakojte. Zvýšite tak pravdepodobnosť, že k ďalšiemu dojčeniu dôjde až v čase, keď už sa alkohol v krvi nachádzať nebude.

Nepite alkohol na prázdny žalúdok. Radšej sa predtým dobre najedzte, znížite tak množstvo alkoholu, ktoré prenikne do krvi a materského mlieka.

Spoločne s alkoholom popíjajte aj niečo nealkoholické – džús, vodu či čaj.

Pokiaľ predpokladáte, že do doby ďalšieho dojčenia sa alkohol úplne nevstrebe, alebo nechcete pri ďalšej potrebe dojčiť, odčerpajte v predstihu materské mlieko a uložte ho do chladničky či mrazničky.

Po požití alkoholu sa neodporúča spať s dieťaťom v jednej posteli. Alkohol totiž prehlbuje váš spánok a znižuje citlivosť. Teda by ste nemusela zareagovať adekvátne v prípade, že by vám dieťa dávalo signály, že s ním nie je niečo v poriadku.

Nemali by ste piť denne a ani veľa.

zdroj: mojezdravi.cz

Niektorí starnú rýchlejšie, než ostatní. Aj proti genetike sa ale dá bojovať!

Chudnutie po päťdesiatke: Ide to, chce to správne jesť aj cvičiť