Ako zničiť vzťah pomocou dopisovania: 5 etáp

Od jednoduchého dopisovania očakávame oveľa viac, než v skutočnosti dostávame.

Vezmeme to poporiadku. Keby som dostala jeden dolár za každú z tých ostrých a neznesiteľných hádok, ktoré som absolvovala na sieti len za posledný rok, bola by som naozaj bohatá. Vždy som sa pokladala za pomerne pokojného a sústredeného človeka. Dnes ale, keď občas pozriem na telefón, chce sa mi dať mu nejaké škaredé meno. Ale nechajme sarkazmus. V skutočnosti sa s vami chcem podeliť o niektoré etapy v dopisovaní na sieti, ktoré v mojom vzťahu spôsobili katastrofu.

Etapa prvá: potreba pozornosti.

Sociálne siete nás premenili na ľudí, ktorí túžia po pozornosti viac ako kedykoľvek predtým. Toto tvrdenie nemusíte brať ako kritiku, tento efekt sociálnych sietí je úplne pochopiteľný. Jednoducho má každý v rukách prístroj, ktorý mu umožňuje kedykoľvek sa spojiť s niekým známym.

A keď teda túto možnosť máme, akosi podvedome máme tiež za to, že môžeme v ktorejkoľvek chvíli získať niečiu pozornosť. Občas to môže byť aj pravda, lenže pri podobnom tempe komunikácie ľudia jednoducho nedokážu udržať zdravé vzájomné vzťahy.

Upozorňujem konkrétne práve na tento problém, pretože sa domnievam že práve v ňom je založený dôvod budúceho nepochopenia.

Etapa druhá: pocit, že ste klamaní o pozornosť.

Pokiaľ ide o romantický vzťah alebo kamarátstvo, všetci máme sklon cítiť sa zabudnutí alebo dokonca izolovaní, ak netrávime spoločne toľko času, koľko podvedome túžime online tráviť s partnerom či kamarátom alebo kamarátkou. A táto nutkavá myšlienka nás navštevuje stále častejšie.

Dôvod spočíva v tom, že pociťujeme akési právo na čas toho druhého. Niekomu to možno bude znieť tvrdo alebo naopak smiešne, ale na tom, čo sa deje, máme každý svoj diel viny – každý v rôznej miere. Netvrdím, že sa každý z nás z ničoho nič premenil na korešpondujúceho maniaka, ale od obyčajného dopisovania skrátka očakávame oveľa viac, než od neho v skutočnosti dostávame. A kým od neho vôbec dostať môžeme.

Etapa tretia: keď je nemožné odtrhnúť sa od telefónu.

Hlavný problém, s ktorým sa naša spoločnosť v tejto oblasti stretáva, je evidentný – závislosť na mobile. Ľudia zabúdajú na bezpečnosť pri prechádzaní ulice a na rodinné stretnutia alebo oslave sú schopní slepo ignorovať všetkých svojich blízkych. Kvôli telefónu.

Postupne to prechádza do choroby. Pociťujete ustavičnú, neustávajúcu potrebu komunikovať so svojim mládencom alebo dievčaťom či najlepším kamarátom. V skutočnosti však práve toto vo vašom vzťahu pôsobí ako obmedzujúci faktor, pretože dopisovanie zožiera čas, ktorý by ste mohli stráviť spoločne, tvárou v tvár, skutočnou, skutočnou komunikáciou „naživo“.

Bez toho, aby sme si to uvedomovali, stávame sa nespoločenskými a uzavretými, pričom sa každú chvíľu naháňame za virtuálnym uznaním. Podobné očakávania vedú k nedorozumeniam a koniec koncov k sklamaniu.

Etapa štvrtá: nedostatok blízkosti.

Telefóny sa nad nami dostávajú do prevahy, pretože my sami seba uvádzame do úplne mylného a zablúdeného presvedčenia, že nás s tým druhým zbližujú. Je to však presne naopak – neustále esemeskovanie alebo výmena správ na sieti nám bráni v prirodzenom spôsobe stretávania sa s inými ľuďmi.

Takže znenáhla sa tento spôsob komunikácie zužuje na úvahy o tom, prečo nám ten či onen hneď nezodpovedá, prečo on alebo ona použili práve tohto smajlíka a ak to máme snáď brať ako pasívne agresívnu odpoveď, prečo ona alebo on urobili za vetou práve bodku a či toto alebo tamto neznamená, že sa na nás hnevá.

Na podklade týchto nezmyselných úvah sa vo vzťahu rozvíja pocit napätia a my si každú chvíľu lámeme hlavu nad dôvodom vzniknutého „problému“. Dôvod to má pritom len jeden jediný – absenciu skutočnej blízkosti a skutočného kontaktu.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Etapa piata: hádky v dopisovaní.

Keď vezmeme do úvahy všetky vyššie uvedené predpoklady, je úplne zrejmé, že môžeme s istotou očakávať vypuknutie vážneho sporu. Je evidentné, že to závisí na ľuďoch samotných, aj keď kde nie sú pochybnosti k nedorozumeniam nedochádza.

Najviac na smiech je to, že ľudia sa môžu začať hádať z tých najtriviálnejších a najnezmyselnejších príčin. Všetko, čo predtým ani zďaleka nepredstavovalo problém, sa náhle stalo dôvodom na konflikt kolosálnych rozmerov.

Vôbec najrozšírenejšími dôvodmi hádok sú určité špecifické slová alebo vety vytrhnuté z kontextu a tiež to, ako konkrétne si ľudia predstavujú napísané vo svojej mysli – to jest akú intonáciu prikladajú napísanému. Pod vplyvom týchto faktorov sa potom stávajú agresívnejšími a prednášajú, respektíve píšu urážlivé veci. Čo môže vzťah zničiť.

Teraz už je vám jasné, prečo online hádka môže trvať bez prestania celé hodiny alebo dni. Pritom v skutočnom živote k nej vôbec nemuselo dôjsť.

Krátko povedané, nič nedokáže nahradiť skutočný, živý rozhovor. Nestačí ani telefonovať, hoci je to lepšie, než len napísať pár slov. Je aspoň o niečo menej pravdepodobný vznik zmätkov a motaníc, nedorozumení a sklamaní.

zdroj: adaline.cz

Vzťah na diaľku.. Zbytočná komplikácia, alebo skúška lásky?

facebook

O čom s partnerom hovoríte najčastejšie? Prezradíme vám, čo to o vzťahu vypovedá!