Ani najlepšie kozmetické produkty nepreukážu pleti potrebnú službu, ak z nej nebudú odstránené odumreté kožné bunky a rôzne nečistoty. Po celý deň sa na našej pleti usadzuje množstvo mikročastíc baktérií a prachu. Ani v noci, keď spíme, tomu nie je inak. Zásada číslo jedna pre sviežu pleť teda znie: Pravidelne ju zbavovať odumretých buniek. Potom môže dýchať a dobre regenerovať.
Koža sa neustále premieňa, staré bunky zanikajú a tvoria sa bunky nové. Na povrchu pokožky sa vytvára kožný film. Tvoria ho odumreté kožné bunky, pot, maz, prach a ďalšie nečistoty z vonkajšieho prostredia. Ďalší film si nanášame samy: make-up, púder… Aj preto je veľmi dôležité nielen to, čo na pleť používate, ale aj a hlavne to, ako ju čistíte.
Ak nie sú všetky tieto nečistoty pravidelne a dôkladne odstraňované, na koži oxidujú a môžu spôsobiť upchávanie pórov, podráždenie a ďalšie zápalové reakcie.
O odstraňovaní zvyškov krémov, make-upu a ďalších líčidiel pleťovým mliekom, penovým krémom, pleťovou vodou alebo čistiacim gélom sa dozvieme čoskoro, keď začneme používať dekoratívnu kozmetiku. To by malo byť samozrejmosťou pri bežnom večernom odličovaní. Ani ráno na čistenie pleti nesmieme zabúdať. Zatiaľ čo spíme, pokožka regeneruje a je veľmi aktívna: Pracuje jej samočistiaci proces, vylučuje pot a maz, obnovuje bunky a vylučuje nečistoty, ktoré „získala“ počas dňa. Aspoň raz týždenne, ale podľa potreby aj častejšie, by sme mali pokožke poskytnúť dôkladnú očistu.
Jemné obrúsenie
Bežne využívaným spôsobom čistenia je peeling, niekedy sa mu hovorí aj scrub, ktorým sa obrúsi pleť a podporí prekrvenie kože. Pokožku zbaví odumretých kožných buniek, ale veľmi hlboko sa nedostane a tiež nie je príliš vhodný na citlivú pleť, pretože ju môže mechanicky poškodiť.
Masky idú hlbšie
Hlbšie čistenie ponúkajú masky. Pripraviť pleť na masku znamená zbaviť ju všetkých kozmetických prípravkov. Aby sa dostali hlboko do pórov, mal by im predchádzať peeling alebo naparenie tváre. Niektorými účinnými prísadami masiek sú íl, kaolín alebo bahno. Ich výhodou je, že sú to prírodné látky a hodia sa preto aj pre mastnejšiu pleť so sklonmi k upchatým pórom a akné.
Navyše absorbujú prebytok kožného mazu, viažu toxické látky, sú zdrojom minerálov, takže pleť nielen čistia, ale zásobujú ju aj dôležitými stopovými prvkami.
Keď je pleť citlivejšia
Medzi dôležité mechanické exfolianty patrí aj gomáž, ktorou sa z pleti odstraňujú odumreté bunky. Gumovací krém alebo maska sú jemnejšie ako peeling, takže sa hodia aj pre citlivú a suchú pleť.
Výkonné kefky
Ešte lepšiu službu nám preukáže čistiaca kefka s ultrazvukovou technológiou. Vďaka až trom rýchlostiam odstraňuje jemnou masážou nečistoty usadené hlboko v póroch. Ultrazvukové vlny prenikajú do pokožky, kde ju čistia a zjemňujú. Po ošetrení je koža prekrvenejšia, rozžiarená a dokáže lepšie prijímať výživné látky. Ešte dôkladnejšia je na dosiahnutie hladkej a jemnej pleti sonická kozmetická kefa, ktorá odstráni všetky hlboké nečistoty a zlikviduje tak čierne bodky.
K pokožke je pritom veľmi šetrná a nezanecháva žiadne viditeľné opuchy alebo škvrny. Navyše takto dôkladne vyčistená koža dokáže lepšie absorbovať výživné látky z krémov.
Hĺbkové čistenie pomocou prístrojov
Ideálnym pomocníkom pri hĺbkovom čistení je systém Hydrafacial. Spočíva v čistení a exfoliácii, teda v odlupovaní odumretých povrchových buniek podtlakom. V ďalšom kroku sa nečistoty a mazové zátky rozdrvia šetrným chemickým peelingom, potom sa zo znečistených pórov odsaje nečistota. Nakoniec sa do pokožky vpravujú špeciálne hydratačné a antioxidačné koktaily. Prístroj je vhodný aj na ošetrenie zápalovej pleti s akné, pretože pôsobí na baktériu tohto zápalového ochorenia.
Na čo sa tiež hodia diamanty
Ďalším z veľmi účinných pomocníkov je diamantová mikrodermabrázia. Je to šetrná neinvazívna metóda, odstraňujúca vrchné vrstvy už neživých kožných buniek. Možno ju odporučiť nielen na redukciu rozšírených pórov a odstránenie mastnej pleti, ale aj na jej omladenie. A neuškodí ani pleti s akné. Mikrodermabrázia je vhodná takmer pre každý typ pleti a nemá žiadne nežiaduce účinky.
zdroj: mojezdravi.cz