Chcete byť dáma? Chyby, ktoré prezradia, že nie ste

Byť v spoločnosti „za dámu“ býva často zložitejšie, než sa môže zdať. Prvý dojem je síce dôležitý, ale situácií, keď môžete byť mimo, je mnoho. Pýtali sme sa odborníkov na najčastejšie chyby, ktoré ženy robia.

Správanie, reč tela, stolovanie pri slávnostne prestretej tabuli či drobný, ale zásadný detail v oblečení, to všetko môže zhatiť dokonalý prvý dojem, niekedy bez jediného vyrieknutého slova. Vieme, na čo si dať pozor!

Šaty robia človeka

Ako pravá dáma by ste mali voliť vhodný outfit podľa niekoľkých kritérií. Vyvarujte sa najnovších módnych trendov. Podľa odborníkov je najväčšou chybou byť otrokom módy. Vyzývavé oblečenie, ako je príliš krátka sukňa, veľký výstrih, alebo dokonca oboje dohromady, sa do spoločnosti nehodí. Žena by mala byť vždy upravená a elegantná.

Najdôležitejšie je zvoliť správny odev na správnu príležitosť. Napríklad na obchodnom jednaní dáma nebojuje ženskými zbraňami – veľmi krátka sukňa je nevhodná. Výraznejší dekolt si radšej nechajte na večernú spoločenskú udalosť. Chybou je aj absencia pančúch. Aj keď má žena opálené a dobre upravené nohy, do spoločnosti na formálne spoločenské akcie musia mať vždy kvalitné pančuchy.

Reštaurácia plná nástrah

Pokiaľ mierite na dôležitú večeru do dobrej reštaurácie, dajte si pozor na obvyklé prešľapy. Už v samotnom úchope príboru robí mnoho žien chýb. Pravidlá vybraných spôsob myslia aj na správne držanie vínnych pohárov. Ďalej pamätajte, že pečivo sa ulamuje, teda neuhryzie a lyžička u espressa sa neolizuje, ale iba odkladá po zamiešaní na podšálku. Úplný faux pas je olízanie noža.

Pamätajte aj na to, že v reštaurácii si žena vyberá z jedálneho lístka aj sadá ako prvá. Častou chybou je aj používanie nevhodných výrazov a celková hlasitosť reči.

Dáma pri stole:
  • Na použitie špáradiel pri stole zabudnite! Keď je to nutné, upravte si úsmev pomocou dentálnej nite alebo špáradla na toalete
  • Dbajte na správne držanie príboru. Nesmú byť vidieť konce (sú schované v rukách), hroty vidličky by mali smerovať dole. Iba ak jete bez noža, môže byť vidlička držaná ako lyžica – v pravej ruke s hrotmi hore
  • Po jedle do taniera odložte aj nepoužitý príbor
  • Ústa si poklepávajte obrúskom aj počas jedla, kvôli obtlačkom na pohároch
  • Látkový obrúsok neodkladajte do taniera, ale položte vedľa
  • Smrkanie úplne neprichádza do úvahy – toto si opäť vyriešte na toalete
  • Pozor si dajte aj pri pití vína! Zásadné pravidlo je, že si nikdy nesmiete doliať sama. O to sa stará sommeliér alebo čašník.
  • Pohár uchopte vždy za stopku, aby ste nemenili teplotu vína, ktorú má mať. Nikdy ju nedržte za telo ani pätku. Pamätajte na pravidlo, že čím je nápoj chladnejší, tým nižšie za stopku treba ho držať. Červené víno preto držte za stopku úplne hore. Pohár ale nikdy neobjímajte celou dlaňou, pretože by ste na skle nechali nežiaduce odtlačky.
  • Víno ochutnáva iba hostiteľ, ktorý víno objednal
Žiadny sarkazmus

Skutočná dáma pozná svoje hranice a prejavuje úctu iným, a preto nemá potrebu vyjadrovať sa v spoločnosti sarkasticky. Spoločenské spôsoby sú prejavom rešpektu k okoliu.

Dáma si verí, nepotrebuje sa porovnávať s konkurenciou a nepodporuje v sebe konfliktný stav. Vie sa zaobísť bez sťažovania sa, pretože dokáže podnikať kroky na nápravu situácie. Vyvaruje sa tiež obviňovaniu ostatných, keď sa niečo nepodarí.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Kto ide prvý po schodoch?

Poriadny trapas si môžete odtrhnúť aj v situáciách, v akých by ste to možno nepredpokladali. Vedeli ste napríklad, že aj chôdza do schodov má svoje pravidlá? Spoločensky významnejšia osoba ide po schodoch vždy vyššie. Dáma ide do schodov ako prvá, ale dole má ísť prvý muž, aby v prípade zakolísania mohol ženu chytiť.

Pokiaľ sa chystáte na dôležitú udalosť, je rozhodne potrebné zainvestovať aj do odvozu. Na mestskú dopravu zabudnite v prípade, že máte večernú róbu a vysoké podpätky. To isté platí pre pánov v obleku. Žena by na podpätiach nemala chodiť príliš dlhé trasy. Aj v prípade, že idú dámy bez sprievodu mužov, by si mali zaistiť riadny odvoz.

zdroj: prozeny.cz

Naozaj sa vďaka úsmevu môžete ľahšie zoznámiť?

facebook

Toho si nechajte: Takto spoznáte, že máte s partnerom spoločnú budúcnosť