Neustále neúspešné a neodborné snahy o schudnutie môžu byť pre telo škodlivé rovnako ako obezita. Dôležité je držať telo dlhodobo v rovnováhe, pretože inak organizmus oslabujeme voči všetkým chorobám a zraneniam. Ako schudnúť raz a navždy, aby telo netrpelo?
Energetická rovnováha, teda vyváženosť medzi príjmom a výdajom energie, je základným predpokladom pre udržanie normálnej telesnej hmotnosti. Keď výdaj energie prevýši príjem, chudneme. V opačnom prípade dochádza k vzostupu hmotnosti, ktorý môže prejsť až do obezity, ktorá zvyšuje riziko mnohých civilizačných ochorení.
Čo je bazálny metabolizmus?
Každý z nás potrebuje energiu, je naším palivom pre rast, trávenie, myslenie, pohyb a prácu orgánov. Stranu príjmu energie predstavuje jedlo a pitie, stranu výdaja potom pohyb a práca orgánov. Vzhľadom na to, že bazálny metabolizmus (bazálny metabolizmus je energia potrebná na udržanie základných životných funkcií, ako sú dýchanie, srdcovú činnosť alebo činnosť mozgu, a to v pokoji, nalačno a v primerane teplom prostredí) spotrebuje 60 až 70 percent prijatej energie a trávenie ďalších 10%, môže sa zdať, že telo urobí všetko za nás.
Opak je ale pravdou. O ďalšiu časť výdaja, teda 20-30 percent, sa musíme pričiniť sami pohybom. Dobrou správou pritom je, že do pohybu sa započítava takmer všetko, teda aj domáce práce, chôdza, hrabanie lístia alebo ranný beh na autobus.
Energetickú spotrebu môžeme spočítať niekoľkými spôsobmi. My sme vybrali taký, ktorý zvládne každý.
1. Výpočet bazálnej spotreby energie (v Kcal)
Ženy 655 + (9,6 x váha v kg) + (1,8 x výška v cm) – (4,7 x vek v rokoch)
Muži 66 + (13,7 x váha v kg) + (5,0 x výška v cm) – (6,8 x vek v rokoch)
2. Výpočet celkovej spotreby energie
Spotreba energie sa odvíja od výšky fyzickej aktivity. Celkovú spotrebu energie vypočítate vynásobením bazálnej spotreby energie stupňom fyzickej aktivity.
Ľahké alebo žiadne cvičenie 1,2
Mierne cvičenie (1–3x týždenne) 1,375
Stredná záťaž (3–5x týždenne) 1,55
Ťažká záťaž (6x týždenne) 1,725
Veľmi ťažká záťaž (napr. cvičenie 2x denne, fyzicky náročné povolanie) 1,9
Porušenie rovnováhy je rizikové
Príliš vysoký príjem energie je rovnako nebezpečný ako jej nedostatok. Oba extrémy znamenajú základ zdravotných problémov. Nevyrovnaná energetická bilancia sa čoraz častejšie týka aj detí. Nielen rodičia, ale aj deti samotné často vedia, že by hamburgery, hranolky, kolový nápoj, energy drinky, čokoládu a chipsy mali nahradiť zelenina a ovocie, ryby, mäso, zemiaky, jogurty, mlieko a voda.
zdroj: mojezdravi.cz