Chudnutie je proces, ktorý sa dá rozdeliť do niekoľkých fáz. Aby ste zhadzovali zdravo a úspešne, teda predovšetkým kilá nenabrali späť, hodí sa vedieť, čo vás počas tejto cesty čaká. Potom vás totiž neprekvapí ani rýchly úbytok, ani chvíle, keď číslo na váhe začne stagnovať.
Mnoho ľudí sa do chudnutia púšťa po hlave. Zo dňa na deň, ak nie z hodiny na hodinu, sa rozhodnú – a začnú. Veľakrát si ale neuvedomia, že v skutočnosti majú pred sebou niekoľkomesačný proces, ktorý nebude lemovaný iba úspechmi. To určite neznamená, že neschudnú, ani to, že si váhu trvalo neudržia. Ich nádej na dobrý výsledok je ale nižšia ako u tých, ktorí veľmi dobre vedia, do čoho idú. Preto je dobré vedieť, že proces úspešnej redukcie hmotnosti možno rozdeliť do nasledujúcich troch fáz.
1. Bleskový štart
Kto sa dlhšiu dobu nestravoval optimálne, pri prechode na zdravý jedálniček na chudnutie spolu s pridaním aktívneho pohybu uvidí výsledky veľmi rýchlo. Telo obvykle reaguje na zásadnú zmenu jedálnička. Prvotné úbytky na váhe preto môžu byť okom viditeľné už počas prvých dvoch týždňov. Nie je výnimkou, že už počas prvého týždňa hmotnosť klesne o kilo až päť. Je to jednoduché: Čím väčšia je nadváha, tým je úbytok razantnejší. Avšak z veľkej časti pôjde o vodu, ktorá sa vás držala, pretože ste pravdepodobne konzumovali dosť soli a cukru.
Úlohu navyše hrá aj pomerne bežný problém v podobe pitného režimu: Veľa ľudí ho začne správne dodržiavať, až keď sa začne venovať správnej skladbe jedálnička. Pritom paradoxne práve nedostatočný pitný režim spôsobuje zadržiavanie vody. Aj keď ide prevažne o vodu a najťažšia cesta je pred vami, je to dobré znamenie pre psychiku. Vidíte, že sa niečo začína diať. Telo začína pracovať a súčasne s vodou už postupne dochádza k malému spaľovaniu tukového tkaniva.
2. Pomalé chudnutie – správne chudnutie
Ťažisko fyzickej premeny leží v ďalšej fáze – v pomalom zhadzovaní kilogramov. Ak ste mali dlho nadváhu a jedálniček ste vôbec neriešili, ťažko očakávať, že zhodíte za tri týždne. Chudnutie nie sú preteky, a kým dosiahnete vysnívanú hmotnosť, môže to u niekoho trvať pokojne rok.
Zásadné je nastaviť si optimálny kalorický deficit, čo znamená, že jedlom a pitím prijmete menej energie, než za celý deň vydáte. Všeobecne sa ako rozumné javí znížiť denný príjem o 300-700 kcal, ale záleží na vašich telesných proporciách aj na diétnej histórii. Mladý človek s nadváhou si obvykle poradí sám. Pokiaľ ale už pár rokov trpíte obezitou, prípadne sa snažíte opakovane schudnúť a veľmi sa nedarí, bude rozumnejšie sa aspoň spočiatku obrátiť na odborníka, ktorý pomôže celý proces nastaviť.
A koľko kíl týždenne je v tejto fáze vhodné zhadzovať? Chudnutie v tempe zhruba nula až pol kila týždenne je spravidla udržateľné a zdravé. Zámerne spomínam nulu, pretože v určitých fázach môže telo stagnovať, čo je úplne normálne. Potom ale spravidla dôjde k rýchlemu poklesu pokojne o viac ako pol kila týždenne.
3. Stabilizačná fáza je kľúčová
Keď vidíte v zrkadle svoje nové, štíhlejšie, pevnejšie a zdravšie telo, môže sa zdať, že už to najťažšie máte za sebou. Je to skutočne tak? Áno aj nie. Hoci teraz už môžete pridať kalórie a celkovo sa držať menej skrátka, je tu vysoké riziko, že sa takpovediac odtrhnete z reťaze. Keď dosiahnete cieľ, je vhodné pridávať energiu v jedle postupne, aby sa hmotnosť zastavila a držala konštantne. Odporúča sa pridávať energiu po zhruba 100 až 200 kilokalóriách týždenne, aj tu musíte počítať s tým, že vám to zaberie niekoľko týždňov.
Čo je ale najdôležitejšie: K svojim skorším stravovacím návykom sa už nemôžete vrátiť, inak celé úsilie príde navnivoč! V tejto fáze je nutné si udržať presvedčenie, že teraz ste nový človek s iným životným štýlom.
Ako schudnúť
Diéty vám síce pomôžu rýchlo zhodiť pár kíl, pokiaľ ale nezmeníte svoje návyky, opäť priberiete. Zostavte si vlastný jedálniček na chudnutie, vďaka nemu aj ľahšie schudnete konkrétne partie ako brucho, stehná, zadok, boky, ruky alebo na tvári.
zdroj:prozeny.cz