Už dávno neplatí, že flirtovať môžeme len z očí do očí. Naopak, rozmach chytrých mobilných telefónov a sociálnych sietí spôsobil, že čím ďalej tým viac zadaných ľudí rozosiela flirtujúce správy. Fenomén, ktorému sa prezýva texting, korčuľuje na tenkej hrane emočnej nevery, a teda sa stáva strašiakom mnohých párov.
Či chceme alebo nie, moderné technológie zmenili prístup k láske a randeniu. Namiesto zoznamovanie v bare dávame prednosť zoznamovacím aplikáciám, s partnerom počas dňa komunikuje výhradne prostredníctvom správ a cez telefón dokonca zažívame aj sex. Niet teda divu, že mobilné telefóny prihovárajú aj do spôsobu nevery. Kým v rokoch minulých sme neveru definovali predovšetkým fyzickým spojením, aktuálne môže prebiehať aj menej nápadnú formou, napríklad prostredníctvom mobilných správ.
Texting je v súčasnej dobe na vzostupe a tak je len na vás, aký postoj k tomuto fenoménu zaujmete. Či už občas pošlete kolegovi jemne flirtujúci správu, alebo máte podozrenie, že texting prepadol váš partner, mali by ste sa podľa odborníčky na vzťahy zamyslieť nad nasledujúcimi troma bodmi.
1. Nerobte to, čo nechcete, aby robil váš partner
Možno ste kamarátovi poslala viac flirtujúcich emotikonov, než je zdravé. Možno si večer s kolegom posielate korenené správy. Aj keď tomuto správaniu neprikladáte seba väčšiu dôležitosť, mali by ste si uvedomiť hranice, ktoré by zadaný človek nemal prekročiť.
„Ak posielate správy, ktoré nechcete, aby si za žiadnych okolností prečítal partner, potom sa pravdepodobne jedná o texting,“ hovorí Susan J. Elliottové pre Brides.
Vážnosť situácie naznačuje aj fakt, či by ste podobné správanie tolerovala svojmu partnerovi. Rovnako tak skúste celú situáciu otočiť a povedať si, ako by vám bolo, keď by ste podobný typ správ objavila u partnera. „Najúspešnejšie páry sa riadi pravidlom: nerobte to, čo nechcete, aby robil váš partner,“ dodáva odborníčka na vzťahy.
2. Zábava, alebo emočné nevera?
Najväčší problém textingu sú už spomínané hranice nevery. Kým pobozkanie iného muža je jasnou fyzickú neverou, posielanie flirtujúcich správ ešte nie je dôkazom emočnej nevery. V tejto súvislosti je dôležité začať sama u seba a ujasniť si, čo od daných správ očakávate.
Ak nad dotyčným mužom nerozmýšľate a len chcete byť milá, prípadne vám dopisovanie príde zábavné, potom pravdepodobne o emočnej nevere nemôže byť reč. Naopak žena, ktorá o mužovi na druhej strane telefónu neustále premýšľa, má tú česť s emočné neverou.
„Domnievam sa, že emočné nevera často začína okamihom, keď pôvodný vzťah stratil vášeň. Partneri začali fungovať na autopilota, majú minimum sexu, neustále sa trápia alebo kritizujú a len zriedka zažívajú príjemné chvíle,“ myslí si psychologička Diana Kirschnerová a dodáva, že tieto situácie sú živnou pôdou pre texting.
Následne sa jeden z partnerov môže začať zverovať kolegovi či kolegyňu, alebo si nájsť dôverného priateľa na sociálnych sieťach Je však dôležité myslieť na to, že investovať čas, energiu a emócie do niekoho, kto nie je vaším legitímnym partnerom, zakaždým smeruje práve k emočnej a následne fyzickej nevere.
3. Bez hraníc to nepôjde
Hovoríte si, že jedna flirtujúca správa s kolegom ešte žiadny vzťah nepoložila? Ak v textingu nevidíte strašiaka, potom by podobný prístup mal raziť aj váš partner. Aj v tejto súvislosti totiž platí, že by ste mali mať jasne stanovené hranice, ktoré obaja budete rešpektovať.
„Hneď na začiatku vzťahu si partneri musia vyjasniť, čo je a čo nie je vo vzťahu prijateľné. To samozrejme platí aj o nevere, ktorú si každý človek definuje po svojom,“ tvrdí psychologička. Ak je váš postoj k textingu odlišný, oplatí sa, keď s partnerom nabehnete na kompromis, ktorý povedie k obojstrannej spokojnosti.
zdroj: novinky.cz