Naozaj ste pili šampanské? 5 veľkých mýtov o šumivom víne

Je to len pár rokov, čo Európa začala objavovať prosecco. Ako jedno z mála druhov šumivých vín sa na trhu uchytilo pod svojim originálnym názvom. Inak sa bublinkovým vínam tak nejako všeobecne hovorievalo „šampus“. Nehľadiac na to, že s pravým francúzskym šampanským nemali čo do činenia.

Pokiaľ zabudnete na abstinentov a tiež zapálených pivárov, ťažko medzi svojimi známymi a priateľmi nájdete niekoho, komu vyložene nechutí prosecco. Dnes štandardný nápoj na firemných večierkoch a obligátny darček pre narodeninových oslávencov väčšina z vás ešte pred pár rokmi späť vôbec nepoznala.

Boom okolo talianskeho šumivého vína nastal po roku 2010. Vplyvom niekoľkých podarených marketingových kampaní sa prosecco dostalo do povedomia odborníkov aj laickej verejnosti. Vývoz do Európy sa potom v priebehu nasledujúcich piatich rokov desaťnásobil.

Prosecco je pritom len jedným z mnohých druhov šumivých vín, ako je napríklad španielska cava alebo povestné francúzske šampanské. Ak patríte medzi milovníkov vín, bublinkové nevynímajúc, čítajte ďalej. Dostaneme vám totiž z hlavy tie najväčšie mýty o proseccu a šumivých vínach všeobecne…

1. Šampanské je to isté čo prosecco

Kým šampanské pochádza z Francúzska, stále obľúbenejšie prosecco má pôvod v Taliansku. Víno s označením ‚Champagne‘ sa môže vyrábať jedine vo francúzskej oblasti Champagne-Ardenne. Zatiaľ čo prosecco sa vyrába z odrody hrozna Glera a pestuje sa hlavne v talianskom kraji Treviso, regióne Conegliano-Valdobbiadene. Jeho meno je odvodené od dediny v severnom Taliansku.

Hoci u nás už zdomácnelo slovné spojenie „buchneme šampus”, inak povedané „otvoríme si šampanské”, je vlastne založené na jednom veľkom mýte. Skutočne len malá hŕstka šumivých vín dostupných v slovenských obchodoch je pravým francúzskym šampanským. Cena fliaš s týmto nápojom je tiež znateľne vyššia.

2. Dietárky nemôžu šumivé vína

„Ak ste na diéte, môžete len suché biele víno.” To už ste niekedy počuli, že? Avšak aj šumivé vína vrátane prosecca môžu obsahovať len málo cukru, teda ani tých sa nemusia dietárky obávať. Ak si strážite líniu, mali by ste siahnuť po suchšom variante šumivého vína, ako sú extra brut, brut nature, poprípade brut. Ak si chcete naopak život osladiť alebo chcete prosecco podávať k dezertom, voľte označenie s vyšším obsahom zvyškového cukru extra dry alebo dry.

3. Najlepšie chutí z mrazničky

Keď už si chcete dať pohárik sektu, dáte si fľašu vopred na pol hodinky do mrazničky. Má byť predsa krásne ľadové, nie? Veľká zmena teploty a rýchle vychladenie ale sektom škodí. Utrpí tým šok, ktorý ich potom spoznať na chuti. V domácom prostredí je najlepšie šumivé víno chladiť minimálne dvadsaťštyri hodín v chladničke vo vodorovnej polohe.

4. Na tvare pohára nezáleží

Nemáte doma úzky pretiahnutý pohár na šumivé vína, tak skrátka použijete, čo dom dá? Áno, ide to aj tak. Avšak gurmánovi to zážitok z prípitku určite trochu pokazí. Pri podávaní vína hrá poháre dôležitú úlohu. Správny tvar pohára totiž podčiarkne chuť aj vôňu vína. Pre vína šumivé je určená takzvaná flauta – podlhovastý pohár s tenkým sklom na dlhej stopke, ktorý zachová perlivosť dlhšiu dobu.

5. Lyžička proti vyprchaniu bubliniek

Z hlavy dostaňte aj tento veľmi rozšírený mýtus. Lyžička vo fľaši totiž prirodzenému úniku bubliniek nepomôže. Aj bez lyžičky zvyšky bubliniek v otvorenom šumivom víne zostanú. Väčšiu službu urobí špeciálny uzáver proti úniku bublín, ktorý zachová víno po otvorení v dobrej kvalite aj niekoľko dní.

zdroj: prozeny.cz

Ako spoznať pravé prosecco, na koľko stupňov ho chladiť a čím sa líši od sektu

facebook

Francúzsky paradox: môže za to naozaj víno?