Muži majú farbosleposť, ženy zase syndróm suchého oka. Sú však problémy očí, ktoré sú spoločné pre obe pohlavia. Napríklad to, že dnes používame zrak inak, než tomu bolo v dobe dávno minulej, z čoho plynú aj iné zdravotné problémy.
Ostrý zrak bol v minulosti otázkou prežitia. Zberači a neskôr lovci potrebovali dobre vidieť od metra ďalej, aby boli schopní nájsť si potravu. „Dnes sme to prevrátili, väčšina ľudí musí zaostrovať nablízko. Celý deň tak nútime očný zaostrovací sval k činnosti, na čo nebolo naše oko konštruované. Prirovnajme to k námahe, ako by sme robili celý deň v práci drepy. Tak si predstavte, ako musí byť očný sval preťažený
Aj to je možno jeden z dôvodov, prečo lekári zaznamenávajú v posledných rokoch obrovský nárast krátkozrakých ľudí. Teda tých, ktorí vidia dobre nablízko, ale zle na diaľku. „Mladé oko zvýšenú námahu vydrží, ale neskôr zaostrovacia schopnosť klesá,“ vysvetľuje primárka očnej kliniky a dodáva, že absolútny nárast krátkozrakých spôsobuje aj fakt, že dnes máme na videnie väčšie nároky ako predtým.
Okuliare zo samoobsluhy áno, kontaktné šošovky nie
Líši sa nejako sklon k očným vadám podľa pohlavia? Podľa Lucie Valešovej áno. Muži vraj trpia častejšie farbosleposťou, ženy po štyridsiatke syndrómom suchého oka. „Farbosleposť je ovplyvnená génovo, nedá sa vyliečiť ani zlepšiť. Suché oko spôsobujú hormonálne zmeny v neskoršom veku ženy,“ vysvetľuje lekárka s tým, že syndróm suchého oka sa dá úspešne riešiť umelými slzami. Pre domnienku, že muži rozoznávajú menej farieb ako ženy, žiadne medicínske vysvetlenie nemá: „Muži a ženy majú úplne rovnaké očné analyzátory.“ Takže ide skôr o to, že páni majú iné priority ako rozlišovať niekoľko odtieňov jednej farby.
Všetci do jedného ale vo chvíli, keď sa začnú „krátiť ruky“, teda prestaneme dobre vidieť nablízko, zamierime pre okuliare najskôr do samoobsluhy. Primárka očnej kliniky na tom nevidí nič zlé, patrí to vraj k bežnej praxi, než si človek na fakt, že potrebuje okuliare, zvykne. „A aj neskôr je praktické mať po byte rozmiestnené niekoľkokrát také okuliare,“ upokojuje lekárka všetkých, ktorí sa obávajú, že okuliare zo samoobsluhy ničia zrak. Čo ale primárka Valešová nevidí rada, sú kontaktné šošovky. „Bol to prevratný vynález, fantastická myšlienka, ale po klinických skúsenostiach môžem povedať, že som videla naozaj veľa škaredých rohovkových vredov u ľudí, ktorí o svoje šošovky nestarali dobre.“
Okuliare ako psychologická bariéra
Na takmer každú dioptrickú vadu existuje riešenie, ale že jedného dňa odložíme všetci okuliare, si Lucia Valešová nemyslí. „Niekto ich má rád a niekto okuliare dokonca používa ako psychologickú bariéru pred okolitým svetom,“ vysvetľuje lekárka, ktorá sa špecializuje na laserové operácie očí.
zdroj: svetzeny.cz