Záchvaty prejedania sú nekontrolované a intenzívne obdobie nadmernej konzumácie potravy, ktoré môžu mať negatívny vplyv na zdravie človeka a jeho vzťah k jedlu. Ako skrotiť naliehavú túžbu po jedle?
Emočné prejedanie
Málokto z nás zažil pocit skutočného hladu. Sme zvyknutí jesť každé tri až štyri hodiny a naše telo neustále zamestnávame tým, že spracováva potravu. Z biologického pohľadu potrebujeme jedlo na to, aby sme zostali nažive. Konzumácia je typ správania, ktorému sa učíme od detstva.
Od útleho veku sa vyvíjajú naše chute, a tak si obľúbime sviečkovú alebo dukátové buchtičky so šodó a navždy ich uložíme do svojej chuťovej pamäte. Naučené chute sú veľmi odlišné. Zatiaľ čo Ázijci budú túžiť na raňajky po ostrej rezancovej polievke, Európania si dajú radšej chlieb s maslom a vajíčko namäkko. Zvykáme si na to, že jedlo plní žalúdok a taktiež vyvoláva príjemné pocity. Vedci v tejto súvislosti hovoria o neurobiologickej funkcii jedla. Inými slovami, mozog môže za určitých okolností na jedlo reagovať podobne ako na drogu a vyžadovať stále vyššiu dávku.
S jedlom rastie chuť
Emocionálna nestabilita je jedným z faktorov nekontrolovaného prejedania. Pokiaľ je človek pod tlakom, pociťuje silné negatívne emócie, ako sú úzkosť alebo stres, nízka sebaúcta alebo nedostatok sebaistoty, môže sa uchýliť k konzumácii veľkého množstva potravy ako k spôsobu upokojenia. Neustála túžba jesť je určitou formou závislosti. Podľa terapeutky ide vlastne o to, necítiť bolesť, necítiť zlé pocity a emócie, vymaniť sa z kruhu nepríjemných myšlienok: „Snažíme sa vyhnúť niečomu, čoho je na nás príliš. A utlmiť to alebo prebiť, to je prirodzený obranný mechanizmus. Môžeme použiť vlastne čokoľvek: jedlo, alkohol, spánok, sledovanie TV, hranie PC hier, cvičenie, nakupovanie, upratovanie, sex, prácu.“ To všetko do určitej miery pomáha, ale pri nadmernom používaní sa z toho ľahko stane závislosť. Za zdravé a prijateľné možno považovať to, čo je dočasné a funkčné. „Dočasné je to, čo je len na chvíľu. Krátkodobé extrémy ako opiť sa, prejesť sa väčšinou naše telo i okolie znesú, ale dlhodobo to veľmi škodí. Funkčné je to, čo prináša úľavu, upokojenie či rozptýlenie a nespôsobuje to problémy iné, napríklad zničené zdravie, naštvanú rodinu, prázdne konto, nespravenú prácu,“ vysvetľuje terapeutka.
Len krátka epizóda, žiadny zvyk…
Epizódy prejedania sú pre mnoho ľudí veľmi stresujúce a môžu privodiť zhoršenie nálady, úzkosti a depresii. Jedným z dôsledkov je aj zvýšenie váhy, čo vedie k ďalším emocionálnym prepadom. Človek bojuje s nezvládateľnou chuťou do jedla a vie, že nadmerná konzumácia povedie k priberaniu na váhe, napriek tomu sa nedokáže v danej chvíli ovládnuť a vyprázdni chladničku. Je to diabolský kruh, z ktorého sa nedá vyskočiť. Treba hľadať iné spôsoby zvládania nepríjemných pocitov. S tým môže pomôcť aj psychoterapia. Terapeut pomôže ošetriť psychické rany, pokúsi sa s klientom nájsť spôsoby upokojenia sa. Je fajn vedieť, že je možné vypovedať sa alebo sa poradiť kedykoľvek a anonymne na linkách dôvery.
Vypočujte vnútorný hlas
Keď máme potrebu sa prejesť, volá o pozornosť náš vnútorný hlas. Upozorňuje na niečo, čo nie je v našom svete v poriadku a čo treba napraviť. Jedným z krokov na nápravu je rozpoznanie príčiny a jej spracovanie. Pokiaľ si uvedomíte, že ste v situácii, ktorá vám prerástla cez hlavu, ste na dobrej ceste. Záchvaty prejedania sú útekom k zástupnému zdroju potešenia, ale v dôsledku prinášajú ešte väčšiu bolesť. Jedlo spôsobuje krátkodobú otupenosť, a navyše obsahuje antidepresívne látky, ako sú sacharidy a tuky. Tie pôsobia na nervy ako balzam. Keď zameriate pozornosť na konzumáciu, zamestnáte telo natoľko, že na chvíľu zabudne na skutočnú príčinu trápenia. Je teda nevyhnutné nájsť príčinu psychickej nerovnováhy a zapracovať na jej odstránení. Keď hrozí nával záchvatu prejedania, vyskúšajte meditáciu, riadený dych, cvičenie, svižnú prechádzku. Niekomu pomáha, keď si zaobstará rotopéd, bicykel, permanentku do fitness centra či do verejného bazéna. Pretože to niečo stojí, sme potom motivovaní vynaložené peniaze nejakým spôsobom využiť.
CVIČENIE (NIELEN) PRE VÁS: Pristupujte k jedlu vedome
SNAŽTE SA sledovať pocity hladu a nasýtenosti.
VNÍMAJTE väzby medzi myšlienkami, pocitmi a jedlom.
VŠÍMAJTE SI ako sa menia myšlienky v priebehu konzumácie.
ZAMERTE SA na oblasť brucha a predstavte si, koľko potravy sa do neho dostalo a že teraz bude mať telo prácu s jej spracovaním.
JEDZTE také jedlo, u ktorého poznáte celý príbeh. Keď varíte sami, znamená to, že ste museli nakúpiť, očistiť a nakrájať suroviny, tepelne ich upraviť, ochutiť. Vy ste tvorca jedla a také jedlo má tiež vyššiu hodnotu. Zatiaľ čo keď si kúpite polotovar, tieto širšie súvislosti vám unikajú.
NESAHAJTE po jedle automaticky, keď vás niečo rozruší. Namiesto toho sa napite vody alebo čaju a počítajte do sto.
zdroj: mojezdravi.cz