K dokonalej starostlivosti o pleť potrebujete nielen kvalitné kozmetické prípravky, ale aj znalosť svojho typu pleti. Bohužiaľ veľa žien je presvedčených, že vie, akú pleť majú, realita je pritom iná. Aj keď kupujú veľmi kvalitné prípravky, ich pleť nedosahuje také výsledky, ako by si priali.
Zistiť svoj skutočný typ pleti nemusí byť vôbec tak jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá. Jednak sa pleť môže meniť v priebehu času, veľmi významne ovplyvniť ju ale môže aj klíma, hormóny či strava.
Zamerali sme sa teda na všetkých päť typov pleti a pokúsime sa vám vysvetliť, čo ich charakterizuje a ako sa o každý z nich starať.
1. Mastná pleť
Aby sa pokožka udržala hydratovaná, vylučuje prírodné oleje. U ľudí s mastnou pleťou sa tento proces zrýchľuje, a to najmä v okamihu, keď má dotyčná väčšie póry. „Čím väčšie póry žena má, tým aktívnejšie mazové žľazy sú a teda aj vylučujú viac mazu,” vysvetľuje dermatologička.
Na pleti sa tak vytvára počas celého dňa mastný film a často sa aj objavujú pupienky akné či čierne bodky. Či ste náchylné k mastnej pleti, jednoducho zistíte aj tak, že po aplikácii hydratačných krémov, ale aj iných prípravkov sa vaša pleť významne leskne a veľmi zle na nej drží make-up. Pri mastnej pleti je tiež veľmi komplikované nájsť správny opaľovací krém na tvár, pretože budí často dojem lepkavosti a ťažkosti.
Ako sa starať o mastnú pleť?
Vyhnite sa hutným a hydratačným krémom. To ale neznamená, že máte hydratáciu pleti úplne vynechať. Aj mastná pleť môže byť v skutočnosti stále suchá, pretože voda a olej sú dve rôzne veci. Preto svoju pleť hydratujte kyselinou hyalurónovou, ktorá pokožke pomáha zadržiavať vodu bez toho, aby na vrchnej vrstve zanechala mastný film.
Túto kyselinu obsahuje väčšina hydratačných krémov, ale tie môžu najmä ráno veľmi mastnej pleti vadiť, a preto je dobré túto kyselinu pleti dodať pomocou séra a hydratačný krém voliť až na noc.
2. Suchá pokožka
Suchá pleť na prvý pohľad vyzerá mdlo a bez života. Je to dané aj tým, že je jej vonkajšia vrstva pokrytá odumretými kožnými bunkami, ktoré spôsobujú, že sa od nich svetlo odráža v rôznych smeroch, zatiaľ čo hydratovaná pleť má hladký povrch, ktorý odráža svetlo rovnomerne, a tak pôsobí žiarivejšie a teda aj zdravšie .
Za suchú pokožku môže hneď niekoľko faktorov od nadmerného slnenia, horúcej sprchy, nadmernej exfoliácie kyselinou salicylovou alebo glykolovou až po vek. Starnutím sa kvôli hormonálnym zmenám naša pleť stáva prirodzene suchšou.
Ako sa starať o suchú pleť?
Pokiaľ máte sklon k suchej pokožke, je zo všetkého najdôležitejšie ju hydratovať a robiť všetko preto, aby sa voda v pokožke udržala. Ak sa vám to podarí, potom vaša pleť bude opäť plnšia, žiarivejšia a vy budete celkovo vyzerať mladšie.
Podľa odborníkov je ale dôležité sa vyhýbať horúcej sprche a všetkým produktom obsahujúcim detergenty alebo sulfáty, ktoré dráždia pokožku. Suchej pleti potom veľmi prospievajú hydratačné prípravky s krémovitejšou textúrou. Mlieka a gély tak prenechajte niekomu inému.
V prípade suchej pleti cez deň nikdy nezabúdajte na prípravky s UV filtrami a večer na nočnú starostlivosť.
3. Citlivá pokožka
Citlivá pokožka je veľmi náchylná k zápalom. Preto sú aj títo ľudia náchylnejší k akné alebo kontaktnej dermatitíde (červenej vyrážke). Často sa aj stáva, že pri použití nesprávnych prípravkov pleť páli a štípe či inak prehnane reaguje na niektoré zložky v kozmetických prípravkoch.
Ako sa o citlivú pleť starať?
Napríklad ženy, ktorých citlivá pleť inklinuje k tvorbe akné, by sa mali vyhýbať prípravkom obsahujúcim izopropylmyristát, ktorý je obľúbenou zložkou najmä vlasových kondicionérov.
U citlivej pleti je tiež dobré sa vyvarovať treniu (uterákom), nadmernému teplu a spúšťačom, ako je alkohol alebo stres. Citlivá pleť navyše býva dosť často aj veľmi suchá, a preto ju treba aj náležite hydratovať.
Podľa odborníkov ale citlivá pleť nemusí byť nutne trvalý stav. Správnou starostlivosťou je možné tento problém natrvalo odstrániť.
4. Zmiešaná pleť
Neexistuje univerzálna definícia pre zmiešanú pleť. Mnohí dermatológovia si navyše myslia, že nejde o skutočný typ pleti, ale len o určitý moment, kedy sa pleť sezónne mení, kedy v lete býva pleť mastnejšia a v zime suchšia, čo je prirodzený jav.
Všeobecne je však za zmiešanú pleť považované, pokiaľ má dotyčná mastnejšia pleť v tzv. T-zóne (čelo, nos, teda kde je viac mazových žliaz), prípadne na brade, zatiaľ čo na tvári či okolo úst a očí je pleť suchá či citlivá.
Ako sa o zmiešanú pleť starať?
Odborníci odporúčajú na mastnejšiu T-zónu používať prípravky na mastnú pleť a na ostatné miesta podľa potreby, buď na normálnu, suchú alebo citlivú pleť. Je možné tiež striedať prípravky podľa toho, ako sa pleť mení v priebehu obdobia.
Ľudia so zmiešanou pleťou tak mávajú starostlivosť o svoju pleť o dosť zložitejšiu. Jednak musia mať k dispozícii oveľa viac prípravkov ako iní ľudia, tiež sa o pleť starať oveľa obozretnejšie.
5. Normálna pleť
Za normálnu pleť je považovaná tá, ktorú nesprevádzajú žiadne problémy. Dosť často sa ale stáva, že sa jedná o kombináciu mastnej a suchej pleti, ktorá pôsobí na prvý dojem zdravo, hydratovane a znesie väčšinu vecí bez toho, aby prehnane reagovala.
Normálna pleť tak produkuje dostatok kožného mazu, čím udržuje pokožku hydratovanú a zdravú.
Ako sa starať o normálnu pleť?
V tomto prípade bude záležať predovšetkým len a len na vás a vašom vlastnom pocite, ktorý vo vás konkrétne prípravky zobudia. Určite nepokazíte nič tým, ak budete používať v lete ľahké hydratačné prípravky a v zime naopak mastnejšie produkty.
Môžete aj viac vsádzať na prírodnú kozmetiku, pretože u vás nehrozia ani prehnané reakcie na konkrétne bylinky. Naopak pozor si dajte na prípravky obsahujúce dráždivé chemické látky, pretože reakcie vašej pleti nemusia byť dlho viditeľné a oveľa ľahšie si tak spôsobíte do budúcnosti veľa problémov.
zdroj: novinky.cz