O škodlivosti modrého žiarenia z obrazoviek a bieleho osvetlenia sa hovorí najmä v súvislosti s nespavosťou alebo ohrozením zraku. Málokto ale vie, že modré svetlo, ktoré je súčasťou aj každého bieleho svetla, urýchľuje aj starnutie pokožky. Podľa niektorých odborníkov dokonca viac ako nebezpečné UVA a UVB žiarenia.
Modré svetlo (označované značkou HEV) preniká do hlbších vrstiev pokožky tzv. dermis, kde je uložený kolagén a elastín, čo je hlbšie, než kam dosahuje nebezpečné UVA a UVB žiarenie. Poškodenie kožných buniek z pohľadu starnutia tak môže byť oveľa rozsiahlejšie.
Okrem oxidačného stresu v pokožke, ktorý potvrdila štúdia zverejnená v roku 2017 v časopise Free Radical Biology & Medicine modré svetlo môže spôsobovať aj väčší výskyt pigmentových škvŕn a tzv. hyperpigmentáciu.
Najnovší výskum spoločnosti Estee Lauder navyše dokazuje, že expozícia modrého svetla v noci veľmi významne narúša cirkadiánny rytmus samotných kožných buniek. Bunky sa teda mylne domnievajú, že ešte nie je noc, a nespustia tak prirodzené opravné procesy v pokožke, čo môže viesť k známkam starnutia a tiež k tmavým kruhom pod očami.
Pri akné síce môže na prvý pohľad modré svetlo pomáhať, ale vo večerných hodinách odborníci radšej odporúčajú voliť iné formy liečby.
Narušenie rytmu spánku
Modré svetlo je prirodzenou súčasťou denného slnečného žiarenia. Z pohľadu zdravia je tak škodlivé až počas noci, pretože narúša prirodzený rytmus spánku. Modré svetlo totiž ovplyvňuje hladinu hormónu melatonínu v krvi.
Pokiaľ sa jedinec tesne pred spánkom pozerá do obrazovky tabletu, telefónu, televízie či si v miestnosti svieti bielym svetlom (napr. LED žiarovky), potom bude mať problém so zaspávaním. Až 90 minút po zhasnutí modrého svetla sa totiž môže začať do tela vyplavovať melatonín, ktorý umožní kvalitný spánok a regeneráciu všetkých buniek v organizme.
Hoci zaspíte pri televízii, ešte to neznamená, že spíte hlbokým spánkom. V skutočnosti zaspíte únavou, ale kvôli tomu, že sa vám do tela nevyplaví hormón melatonín, organizmus jednoducho nefunguje ako v noci.
Ako sa modrému svetlu brániť?
Dnes už existujú najrôznejšie filtre na elektronické zariadenia, ktoré chránia pred modrým svetlom. Niektoré telefóny navyše majú už v nastavení tzv. nočný režim, ktorý modré svetlo tlmí.
Filtre proti modrému svetlu môžu mať aj šošovky v dioptrických okuliaroch. Rovnaký filter majú aj kvalitné slnečné okuliare.
Na pokožku môžu pomôcť ale aj tzv. topické antioxidanty, ktoré sa používajú miestne a teda tam, kde chceme dosiahnuť ochranu pred modrým svetlom. (Pri konzumácii antioxidantov dochádza v dôsledku trávenia k veľkým stratám, preto je lepšie obísť metabolizmus a antioxidanty dostať priamo tam, kam potrebujeme.)
Pokiaľ skutočne chcete predchádzať predčasnému starnutiu pokožky, potom vám nezostane nič iné ako sa začať chrániť nielen pred UVA a UVB žiarením, ale aj HEV žiarením. To dosiahnete predovšetkým s prípravkami bohatými na vitamíny A (retinol), B, C a E.
Dnes už na trhu nájdete prípravky, ktoré majú priamo označenie, že chránia pleť pred pôsobením modrého svetla.
zdroj: novinky.cz