Že pitie alkoholu škodí zdraviu? Naopak. Podľa psychológov z Bristolu pohárik vína dodá ľudskej vizáži iskru. Pohár vína je totiž presne mierou, ktorá prekrví líčka a uvoľní stiahnuté svaly v tvári – a napne vrásky. S ich názorom súhlasia aj ďalší vedci, ktorí skúmali účinky vína na iné oblasti nášho tela. Potom ale prišiel výskum, ktorý nikto nečakal. Psychológovia z Bristol University nafotili skupinku osôb pred konzumáciou vína, po konzumácii jedneho pohára a dvoch pohárov. Následne snímky hodnotili ľudia, ktorí nevedeli, kto bol fotení pod vplyvom a kto nie. Tváre po jednom poháriku boli lepšie bodované.
„Po jednom pohári vína boli snímky tváre považované ako atraktívnejšie než zábery toho istého človeka v triezvom stave, po dvoch pohároch vína bola ale triezva tvár hodnotená ako atraktívnejšia,“ tvrdí profesor Marcus Munafo z Bristol University v rozhovore pre LiveScience.
Víno skrátka dokáže zázraky, na čom sa zhodujú vedci z celého sveta. Látky obsiahnuté v červenom víne môžu napríklad pomôcť udržať mozog mladý. Ukázala to vedecká štúdia, o ktorej informuje denník The Independent. Vedci ale varujú, že nadmerné požívanie vína nás ani tak pred starnutím neochráni.
Prírodný antioxidant menom resveratrol, ktorý sa objavuje v šupkách niektorého ovocia, napríklad červených bobúľ hrozna, čučoriedok a moruše, môže udržať pružné nielen svaly, ale aj mozog. Pomáha totiž chrániť spojenie medzi neurónmi, tvrdia vedci z Virginia Tech Carilion Research Institute.
Testy na starších myšiach ukázali, že zlúčenina výrazne spomaľuje starnutie mozgu zachovaním synapsií nervovosvalových doštičiek, ktoré prenášajú signály o pohybe z mozgu k svalom. Myši, ktoré dostávali resveratrol od jedného roku veku mali vo veku dvoch rokov viac mladistvých synapsií nervosvalovej platničky ako tie, ktoré ho nedostávali.
„Verím, že sa dostávame bližšie k preniknutiu do mechanizmov vedúcich k spomaleniu veku indukovaného degeneráciou nervových obvodov,“ uviedol autor štúdie, odborný asistent Gregorio Valdez.
Červené víno obsahuje viac resveratrolu ako víno biele, pretože je táto látka fermentovaná zo šupiek hrozna. Milovníkov červeného vína však budeme musieť tiež sklamať, pretože obľúbený alkoholický nápoj neobsahuje dosť látky na to, aby mohla zažehnať starobu.
„Vo víne je resveratrol v tak malom množstve, že by ste ho nemohli vo svojom živote vypiť dosť, aby ste pocítili výhody, ktoré sme objavili u myšiach požívajúcich resveratrol,“ vysvetľuje Valdez. „Tieto štúdie sú overené len na myšiach a ja by som chcel varovať kohokoľvek pred nadmerným zaťažovaním ich tela resveratrolom v akejkoľvek forme, „dodáva lekár.
„Ďalším krokom je identifikovať mechanizmus, ktorý umožňuje resveratrolu chrániť synapsie. Ak poznáme mechanizmus, môžeme modifikovať resveratrol, alebo hľadať iné molekuly, ktoré sú účinnejšie pri ochrane synapsií, „vysvetľuje výskumník.
https: eurozpravy.cz