Nový koronavírus sa zabýval v mnohých krajinách a zatiaľ sa mu nechce preč. Hoci sa zdá, že máme situáciu pod kontrolou, je stále nutné prijímať opatrenia znižujúce riziko nákazy. Lenže tie negatívne ovplyvňujú pokožku. Ako ju bezpečne a správne ochrániť?
Koronavírus sa prenáša kvapôčkami, ktoré do tela prenikajú cez sliznice, a pokožku nijako výrazne neohrozuje. „Až na možnosť vyrážky – výsevu svrbivých pupencov na tele alebo covidových prstov, ktoré sú typické pre deti a podobajú sa omrzlinám,“ upresňuje docentka Monika Arenbergerová.
1. Správna ochrana rúk
Jedným z najdôležitejších preventívnych opatrení je časté a dôkladné umývanie rúk. To ale pokožke rozhodne nesvedčí a môže viesť až k svrbeniu a podráždeniu. „Časté umývanie pokožku vysušuje a zbavujete ochranného kožného filmu. Je to poznať najmä na rukách, kde nemáte mazové žľazy, ktoré by produkovali tukovú vrstvičku, ktorá je nevyhnutnou súčasťou ochranného filmu, „vysvetľuje Marie Finsterlová.
RIEŠENIE: Čo s tým, keď umývanie rúk patrí medzi zásadné ochranné opatrenia? „Odporúčam umývanie vlažnou vodou s pevným mydlom s prídavkom tukových a hydratujúcich zložiek či umývacím krémom,“ radí lekárka. Potom je nutné ruky namazať vhodným krémom. „Neodporúčam používať oleje, ktoré kožu paradoxne ešte viac vysušujú,“ hovorí odborníčka. Na podráždenú kožu skúste treba domáce hojivú masť z rakytníka.
2. Bezpečné užívanie dezinfekcie
Keď nemáte po ruke vodu a mydlo, musíte použiť dezinfekčný prostriedok. S dezinfekciou rúk to však nepreháňajte a robte to skutočne len potom, čo sa dotknete cudzieho povrchu (napr. kľučky). Podľa niektorých odborníkov totiž nadužívanie dezinfekcie môže viesť, najmä u detí, k narušeniu prirodzenej schopnosti tela vytvoriť si imunitu proti vírusom a baktériám, ktorá vzniká práve pri konfrontácii s nimi. Dezinfekcia navyše často obsahuje alkohol, ktorý síce ničí choroboplodné zárodky, ale aj vysušuje pokožku.
RIEŠENIE: Občas sa dezinfekciu nevyhnete. Ako príručnú prvá pomoc so sebou noste dezinfekčné gély s prídavkom upokojujúcich a hydratujúcich zložiek, ako je aloe vera, bisabolol alebo panthenol a ruky priebežne ošetrujte vhodným krémom. A tiež si vyrobte dezinfekciu, ktorá nevysušuje.
3. Ochrana kože pod rúškom
Ani častý a dlhý pobyt v šatke či respirátore pokožke nesvedčí: dych pod nimi priestor ohrieva a koži sa nedostáva čerstvého vzduchu. Tým dochádza k jej vysúšaniu. Výsledkom je ekzém, teda začervenanie a podráždenie kože. „Častejšie to vídame u ľudí s citlivou pokožkou alebo u jedincov náchylných na ekzémy,“ hovorí Monika Arenbergerová.
Ďalším problémom sú mechanické akné, ktoré majú podobu klasického akné s hnisavými pupienkami a bobákmi na tvári. „Súvisia s oterom rúška o kožu a nadmerným potením. Liečime ho vysychavými obklady alebo antibakteriálnymi roztokmi, „vysvetľuje.
RIEŠENIE: Ako situáciu riešiť, keď sú stále miesta, kde sa ochrany úst a nosa zbaviť nemôžete? „Na ošetrenie pleti pod rúškom odporúčam používať najmä hydratačné séra, nie vyživujúce mastné krémy ani oleja. Tie zhoršujú priedušnosť pokožky, napomáhajú jej väčšiemu bakteriálnemu osídleniu, pokožka potom svrbí, červenie a ekzematizuje sa, „radí Mária Finsterlová. Pleť upokojí aj obklad z čajových vrecúšok.
Aj keď je riziko nákazy nízke, stále existuje. Ak sa chcete správať bezpečne, rozhodne si nesiahajte do tváre!
zdroj: prozeny.cz