Bosá chôdza je trend, ktorý nám pripomína dobre mienené rady o chodení v tráve a po kamienkoch. Zareagovali naň aj výrobcovia a vymysleli „bosé topánky“.
A ako sa na chôdzi naboso alebo na bosé topánky tvária odborníci? „Nie každá módna vlna prináša niečo dobré, ale vďaka tejto sa ľudia viac zaujímajú o zdravý pohyb a o zdravé obúvanie. Z dôvodov spoločenských návykov alebo pracovných predpisov musíme často nosiť pomerne nekomfortnú obuv, z ktorej človek rád vykĺzne,“ hovorí fyzioterapeutka.
„Kloním sa k táboru ľudí chodiacich naboso, ale len za určitých podmienok. Minimalizuje sa výška podrážok pri bežnej aj bežeckej obuvi, ale už menej sa zdôrazňuje, že je pritom potrebné zmeniť aj typ chôdze a behu,“ dopĺňa zdravotnícky masér.
Vplyv na nožnú klenbu
Chôdzou naboso alebo v minimalistickej obuvi primárne zlepšíme funkciu nožnej klenby. V nadväznosti na správnu funkciu chodidla môžeme cez svalové reťazce ovplyvniť funkciu členka, kolena, bedrového kĺbu, panvy, chrbtice, ale aj bránice a svalov panvového dna, ktoré sa zásadne podieľajú na držaní a správnom fungovaní nášho tela.
Chodenie naboso je vhodné pre všetkých, ktorí dokážu zdravo zhodnotiť svoje limity a vonkajšie podmienky a sú schopní si povedať: „OK, tu už si topánky vezmem, pretože kamene sú príliš ostré a moje nohy nie sú tak zvyknuté chodiť naboso.“
„Pre bosý beh odporúčam využiť služby kvalifikovaných bežeckých trénerov, ktorí vám pomôžu redukovať množstvo chýb, ktorých sa nielen pri bosom behu môžete dopustiť,“ radí masér. Väčšina z nás dnes chodí s výrazným dopadom na pätu a nemá optimálne odvíjanie chodidla nohy.
Vadu či deformitu nohy je nutné korigovať špeciálnymi vložkami do topánok či obuvi aj doma – aj v takom prípade je však potrebné topánky vyzuť a aktívne s nimi cvičiť.
Cvičiť naboso je podľa trénerov aj lekárov veľmi vhodné. Dobré je pomalšie cvičenie typu pilates a joga, bosí môžete byť aj v posilňovni, keď práve nepoužívate bežecký pás či bicykel. Počas cvičenia vnímate postavenie chodidla a to, ako jeho aktivácia mení napätie a postavenie jednotlivých častí tela.
Pokiaľ sa vám zle hoja rany alebo trpíte ochorením, ktoré znižuje citlivosť či prekrvenie nôh, chodenie naboso pre vás nie je dobré – vyskúšať však môžete niektoré z „bosých“ topánok.
Radšej na chodníky ako do mesta
„Bosonohej chôdzi v centre miest by som sa osobne vyhol, a to najmä z hygienických dôvodov. Som veľmi rád, že vznikajú chodníky pre bosé nohy, ktoré všetkým vrelo odporúčam. Myslím, že sú pre nás veľkým prínosom,“ konštatuje masér.
Ako začať s chôdzou na naboso?
Každá zmena povrchu je pre chodidlo a receptory v ňom podnetom, čo platí aj pre bosé chodenie v byte. Dôležité je nohy zaťažovať postupne. Než sa vydáte na celodennú túru bez topánok, mala by byť vaša noha v dobrej kondícii – pružná, ohybná a koža mechanicky odolná.
Skúste to v lese
Neexistuje ideálny terén alebo ideálna noha. Mäkký lesný terén či tráva na záhrade je samozrejme pre chodidlo pohodlnejší ako tvrdý asfalt. Takže ak chcete skúsiť tvrdý povrch, prejdite sa po chodníku, topánky zložte v lese a užite si pod nohami mach, vetvičky, hlinu, trávu, tu a tam nejaký kamienok.
Za predpokladu, že budeme dodržiavať pravidlá chôdze alebo behu naboso, pohybovať sa v terénoch, ktoré sú skôr mäkké, môžeme svojej nohe a celému telu prospieť.
S bosým chodením treba začať pozvoľna, na mäkšom povrchu a optimálne si prečítať alebo konzultovať pohyb s fyzioterapeutom. Ideálny vek, kedy s bosým chodením začať, neexistuje, ale platí „čím skôr, tým lepšie“. V staršom veku totiž dochádza k zmene kvality a pomalšiemu vedeniu nervových vzruchov, k poruchám rovnováhy, zníženiu svalovej sily i pružnosti.
Kam pre bosé topánky?
Bosé topánky by mali byť ľahké, pohodlné, priedušné a tvarovo zodpovedajúce anatómii ľudskej nohy s podrážkou ohybnou všetkými smermi. Vyberajte podľa toho, či ich chcete mať na turistiku, behanie či bežné nosenie.
zdroj: mojezdravi.cz