Stáva sa vám, že sa ráno prebudíte s pocitom, ako by ste celú noc oka nezažmúrili? A pritom ste šli spať tak skoro… Problém sa môže skrývať v zlom načasovaní a nerešpektovaní spánkového cyklu. Dobrou správou je, že tento nočný nešvár možno ľahko napraviť. Ukážeme vám, ako na to.
Vplyvov na kvalitu spánku by sme samozrejme našli mnoho. Podpisuje sa na nej naša životospráva, večerné popíjanie alkoholu, fajčenie, stres a tiež čas, ktorý pred spaním strávime pozeraním do mobilu alebo počítača. Lenže čo robiť vo chvíli, keď dodržujete všetky zásady spánkovej hygieny, ale aj tak sa po prebudení cítite unavení a bez energie? Poďme sa na spánok a jeho zásadné cykly pozrieť detailnejšie.
Z akých fáz sa skladá náš spánok?
Náš spánok sa skladá z 90-minútových cyklov, ktoré sa počas noci opakujú. Človek by mal za noc týmto cyklom prejsť ideálne päťkrát až šesťkrát – vďaka tomu sa zachová správne fungovanie organizmu a telo aj hlava si oddýchnu presne tak, ako potrebujú. Každý hodinu a pol dlhý cyklus sa skladá z piatich fáz – najprv si prechádzame štyrmi stupňami NREM fázy, pre ktoré sú typické útlm mozgovej činnosti, telesný pokoj a uvoľnenie. V tejto časti zároveň dochádza k najhlbšiemu spánku. Potom nasleduje REM fáza, ktorá sa činnosťou tela i mozgu najviac podobá stavu bdelosti a zároveň sa nám počas nej zdajú sny.
Prečo sa ráno budíme unavení, aj keď sme spali „dosť“?
Pre niekoho môže byť prekvapením, že na naše ranné rozpoloženie nemusí mať vplyv ani tak to, koľko hodín sme spali, ale kedy sme sa prebudili. Práve tu totiž nastupuje potreba znalosti dĺžky spánkového cyklu – teda spomínaných 90 minút. Ak sa zobudíte uprostred cyklu, môžete pociťovať nedostatok energie. Dôležité teda je načasovať si prebudenie tak, aby nastúpilo vo chvíli, keď sa celý cyklus ukončí.
O koľkej by sme teda mali ísť spať?
Poďme si dať trochu základnej matematiky. Spoločnosť Hillarys nedávno prišla s vlastnou spánkovou kalkulačkou, vďaka ktorej si ľudia mohli online vypočítať presný čas, kedy by mali ísť do postele, aby sa ráno cítili svieži. Kalkulačka po prvých nadšených ohlasoch bohužiaľ nie je v tejto chvíli na internete dostupná, ale s jednoduchým spánkovým výpočtom si hravo poradíte aj bez nej.
Priemerná dĺžka zaspávania dospelého človeka sa pohybuje okolo 14 minút. Túto dobu je teda nutné pripočítať k potrebným 90 minútam jedného cyklu, ktorý by sa počas noci – ako už bolo spomenuté – mal opakovať päťkrát až šesťkrát.
- Potrebujete ráno vstávať o 6 hodine? V tom prípade by ste mali zavrieť oči o 20:46, 22:16 alebo 23:46.
- Potrebujete ráno vstávať o 6 hodine 30 minúte? V tom prípade by ste mali zavrieť oči o 21:16, 22:46 alebo o 0:16.
- Potrebujete ráno vstávať o 7 hodine? V tom prípade by ste mali zavrieť oči o 21:46, o 23:16 alebo o 0:46.
- Potrebujete ráno vstávať o 7 hodine 30 minúte? V tom prípade by ste mali zavrieť oči o 22:16, 23:46 alebo 1:16.
- Potrebujete ráno vstávať o 8. hodine? V tom prípade by ste mali zavrieť oči o 22:46, 0:16 alebo o 1:46.
zdroj: zeny.cz