Ako zastaviť krvácanie z nosa u detí a kedy už radšej volať lekára?

U detí dochádza ku krvácaniu z nosa takmer vždy následkom poranenia žiliek v nose, ktoré si spôsobia samé príliš silným smrkaním alebo tým, že si strkajú niečo do nosa. Čo robiť a ako krvácanie zastaviť? Prečo neplatí mýtus, že musíte dať hlavu do záklonu? A kedy volať lekára?

Aké sú najčastejšie príčiny krvácania z nosa (alebo epistaxia) a ako ho zastaviť? Dieťa začne krvácať z nosa najčastejšie v dôsledku poranenia prednej časti nosa, kde sa nachádzajú veľké cievne pletence, prípadne je zdrojom krvácania prekrvenie nosovej sliznice napríklad pri silnej nádche a prechladnutí. Väčšinou nejde o nič vážne, ale aj tak by mala byť vždy zistená príčina krvácania, aby sa vylúčili možné závažnejšie zdravotné problémy.

Vo väčšine prípadov má krvácanie mierny priebeh a ustáva samo, napriek tomu je – obzvlášť u detí – na mieste vedieť, ako si v takom prípade poradiť. Takže ako na prvú pomoc?

Nezakláňať hlavu a priložiť studený obklad
  • Posadíme dieťa tak, aby malo predklonenú hlavu
    (nie zaklonenú, ako sa niektorí ľudia domnievajú) a otvorené ústa, aby sa
    zabránilo prehltnutiu alebo vdýchnutiu krvi – to by zastavilo dýchanie alebo
    spôsobilo zvracanie.
  • Stlačíme dieťaťu palcom a ukazovákom nos zo
    strán a držíme ho stlačený asi desať minút, aby sa vytvorila zrazenina.
  • Ak je to možné, priložíme dieťaťu na čelo ľad
    alebo uterák namočený v studenej vode.

Pokiaľ sa po vyššie odporúčaných opatreniach krvácanie počas polhodiny nezastaví, je nutné previezť dieťa na pohotovosť.

Aspoň hodinu by malo byť dieťa v pokoji

Keď sa podarí krvácanie z nosa zastaviť, je dôležité, aby si dieťa štyri až päť hodín nesiahalo na nos. Tiež by malo zostať aspoň hodinu v pokoji, pretože akýkoľvek podnet by mohol znova spustiť krvácanie.

V žiadnom prípade sa nesmie dieťaťu do nosa vkladať vata alebo gáza. Nosná dutina by sa mohla upchať a vyberanie vaty by mohlo spustiť nové krvácanie. Zavádzanie tampónu patrí do rúk odborníkov.

Rozšírenie a prasknutie kapilár býva tiež spôsobené zápalom, ktorého príčinou sú napríklad prechladnutie, alergia alebo suchý zimný kašeľ. Keď je krvácanie spôsobené týmito príčinami, nebýva bolestivé.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Môže sa ale stať, že sa dieťa v noci prebudí a nájde červené škvrny na vankúši alebo pyžame. Pokiaľ sa krv spustí v noci, môže ju dieťa tiež prehltnúť. Potom sa môže stať, že prehltnutú krv vyzvracia alebo vylúči v podobe veľmi tmavej stolice.

Ak vaše dieťa krváca z nosa častejšie ako raz za mesiac, navštívte s ním lekára, ktorý stanovuje pravdepodobnú príčinu krvácania.

zdroj: maminka.cz

Počuli ste už o všímavom rodičovstve? Znamená to spomaliť, ovládať svoje emócie a mať k deťom bližšie

facebook

Deti a tresty: Ako k nim správne pristupovať?