Svetlá stránka Covid-19: Sedem príležitostí súčasnej pandémie

Pandémia koronavírusu má veľa tmavých stránok. Ľudia po celom svete ochorejú a zomierajú, školy sú zatvorené, systém zdravotnej starostlivosti je preťažený, zamestnanci prichádzajú o prácu, spoločnosti čelia bankrotu, nastáva kolaps akciových trhov a krajiny musia minúť miliardy na lekársku pomoc. A pre každého, či už je to priamo, alebo nie, je Covid-19 obrovským stresom, ktorý trasie našu psychiku a vyvoláva naše obavy a neistoty.

Bez ohľadu na to, aké je to všetko vážne a smutné, existujú aj pozitíva. Preto popri piesni Monty Python „Vždy sa pozerajte na svetlú stránku života“, nezabudnime na ne a na to najlepšie z toho, čo nám kríza prináša. Ako nám hovorí stará dobrá SWOT analýza, existujú nielen hrozby, ale aj príležitosti. Nemyslíme tým, že kríza poskytuje firmám ako Zoom a Go to Webinare, ktoré umožňujú virtuálne stretnutia, alebo spoločnosti Amazon, ktorá plánuje najať ďalších 100 000 zamestnancov, ďalšie podnikanie. Tá je pravdepodobne väčšou hrozbou ako príležitosť pre väčšinu, najmä pre obchody, ktoré už prechádzajú ťažkými časmi.

S príležitosťami máme na mysli všeobecné príležitosti, ktoré sú k dispozícii pre väčšinu ľudí postihnutých krízou. Súčasná kríza ponúka najmenej sedem z nich:

Príležitosť 1: Viac času

V dnešnom prehriatom hospodárstve je čas často považovaný za najcennejšiu vec, ktorú máme. Covid-19 ukazuje, prečo: pretože náš týždeň sme rozdelili na spoločenské stretnutia a zábavu, ako napríklad chodenie do divadla, narodeniny, kino, reštaurácia, bar, športový klub, telocvičňa, hudba, festivaly, koncerty a ďalšie. Zrazu je to všetko zrušené alebo zakázané, čo nám poskytuje značné množstvo času navyše. A napriek tomu žijeme ďalej. To nám ukazuje, aké ľahké je vymazať naše kalendáre. Toto sa samozrejme nevzťahuje na sektor zdravotnej starostlivosti a ďalšie kľúčové sektory.
Príležitosť spočíva v tom, že tento čas môžeme tráviť inými vecami – alebo ešte lepšie – ničím a užívať si voľný čas. Keď sa pozrieme na preplnené parky, záhradné centrá a obchody pre domácich majstrov v poslednom týždni, zdá sa, že veľa ľudí s nimi má ťažké časy. Namiesto toho, aby si užili voľný čas, okamžite ho naplnia inými aktivitami. Ak však chcete využiť túto prvú príležitosť, je nevyhnutné zmeniť usporiadanie spôsobu, akým trávite svoj čas a rezervovanie času pre nič nerobenie. Nielen počas krízy, ale aj po nej.

Príležitosť č. 2: Reflexia a opätovné zváženie

Skutočnosť, že koronavírus narušuje náš každodenný život, poskytuje príležitosť zamyslieť sa nad tým, čo robíme, ako to robíme a prečo to robíme. To, čo sme považovali za samozrejmé – napríklad ísť do telocvične – už náhle nie je možné. Okrem toho museli mnohí ľudia namiesto práce v kancelárii zmeniť spôsob práce a práce z domu. To znamená, že veľa našich postupov je prerušených.
To ponúka skvelú príležitosť na prehodnotenie našich návykov a postupov a na vykonanie zmien. Teraz, keď ste nemohli chodiť do reštaurácie dvakrát týždenne, dochádzať 2 hodiny denne, stretávať sa so svojimi priateľmi alebo chodiť na párty každý víkend, môžete sa zamyslieť nad tým, či to naozaj chcete robiť aj po kríze. Vírus vás núti robiť zmeny vo svojom každodennom živote, ktoré by ste si možno chceli zachovať aj po kríze.

Príležitosť 3: Rýchlosť a inovácie

Mnoho organizácií trpí pomalými postupmi, zložitými byrokraciami a prísnymi hierarchiami, vďaka čomu je organizačný život menej príjemný. Koronavírus prinútil mnohých z nich preraziť tieto rigidné systémy a okamžite konať. Zrazu môžu byť postupy vynechané alebo zrýchlené, pravidlá môžu byť sledované a rozhodnutia môžu byť prijímané autonómnejšie bez formálneho schválenia. Zamestnanci môžu zrazu pracovať z domu bez priameho dohľadu.

Covid-19 ukazuje, že akonáhle bude dostatočne silný podnet, veci sa môžu zmeniť. To vedie k pozoruhodným inováciám. Napríklad, keď nebudú môcť otvoriť svoje dvere, napríklad reštaurácie prechádzajú do režimu doručovania. Školy zrazu robia väčšinu výučby a dokonca aj niektoré z testov online. To prináša príležitosť vytvárať inovácie teraz, ktoré je možné udržať po kríze. A tiež môže pomôcť udržať aktuálnu rýchlosť a inovačný režim následne.

Príležitosť 4: Lepšie stretnutia

Ako sa uvádza v predchádzajúcom článku, ľudia trávia až 23 hodín týždenne stretnutiami, z ktorých polovica sa považuje za zlyhanie alebo strata času. Súčasná kríza nás prinútila prehodnotiť spôsob riešenia stretnutí. Pretože v mnohých krajinách už nie je dovolené stretávať sa so skupinou osôb, mnohé stretnutia sa rušia. A keď sa stále odohrávajú, sú väčšinou virtuálne a kratšie.
Poskytuje tak vynikajúcu príležitosť na vyriešenie jednej z najneobľúbenejších častí organizačného života. Táto technológia je už prítomná a je zrelá už niekoľko rokov, ale koronavírus vyvoláva náhlu potrebu. Skutočnou príležitosťou je urobiť systematické zmeny, aby boli stretnutia efektívnejšie aj po kríze.

Príležitosť 5: Opätovné pripojenie a pomoc

Náročné časy ponúkajú skvelú príležitosť na spoločenské väzby a iné spôsoby, ako sa spojiť a pomôcť ľuďom. Neschopnosť navštíviť priateľov alebo rodinu v niektorých prípadoch zvýšila izoláciu a pocity osamelosti. Ale pocit „sme v tom spolu“ tiež vyvolal zaujímavé spôsoby spojenia. Niektorí z nich sa stali vírusovými – ako napríklad Taliani spievajúci zo svojich okien a balkónov – existuje však aj veľa malých miestnych iniciatív na spojenie a pomoc ľuďom, ktorí to potrebujú.

V individualizovaných spoločnostiach, v ktorých mnohí z nás žijú, to poskytuje príležitosti na opätovné spojenie a vytvorenie väčšej sociálnej súdržnosti. Nielen počas krízy, ale aj potom. Táto príležitosť však prichádza s veľkou výzvou. Súbežne s týmito peknými iniciatívami sme svedkami toho, ako ďaleko ľudia idú chrániť seba a svoje rodiny. Ľudia hromadia jedlo, lieky, toaletný papier bez toho, aby premýšľali o druhých. Kým však vyvolávajú samoobslužné egocentrické správanie, kríza Covid-19 nám však dáva príležitosť znovu sa spojiť a ukázať našu sociálnu stránku.

Príležitosť 6: Čistejšie prostredie

Vírus spôsobil zastavenie alebo dramatický pokles priemyselných aktivít. Továrne sú zatvorené alebo fungujú ďaleko pod ich kapacitou, cestná doprava sa radikálne znížila a letecká doprava sa zrútila a nedostatok cestovného ruchu vyprázdnil ulice v preplnených mestách, ako sú Benátky, Amsterdam a New York. Aj keď to môže byť zlá správa pre väčšinu ľudí a najmä pre tých, ktorí pracujú v postihnutých odvetviach, je to dobrá správa pre našu planétu. Covid-19 spôsobuje výrazné zníženie emisií skleníkových plynov a iných výstupov znečisťujúcich vzduch, vodu a pôdu. V Benátkach to údajne viedlo k návratu delfínov už po niekoľkých týždňoch (hoci niektorí tvrdili, že ide o podvod).
To, či konkrétne príklady sú podvod alebo nie, nie je také relevantné. Faktom je, že odstavenie a zablokovanie veľkých častí našej ekonomiky je pre prírodu dobré – prinajmenšom z krátkodobého hľadiska. Príležitosť, ktorá to poskytuje, spočíva v zachovaní častí tohto problému aj po kríze s cieľom dlhodobého zlepšovania. V súlade s predchádzajúcimi príležitosťami nám súčasná kríza dáva príležitosť prehodnotiť naše životy a reorganizovať ich spôsobom, ktorý má menší vplyv na našu planétu.

Príležitosť 7: Skromnosť a akceptácia

Poslednou príležitosťou, ktorú ponúka kríza Covid-19, je šanca na zvýšenie povedomia o našej úlohe, ktorú zohrávame na tejto planéte, a uznať, že veci nemôžu vždy ísť tak, ako chceme. Pandémia Covid-19 je globálny krízový stav, ktorý v modernom mierovom období nemá obdobu. Mali sme iné pandémie, ako napríklad SARS, ale ich dopad bol menej významný. A mali sme ropnú krízu z roku 1973, ale bola to kríza spôsobená človekom. Koronavírus nie je človekom vyrobený a napriek tomu narúša životy na celej planéte.

Vírus nám ukazuje, že bez ohľadu na to, ako dobre sme naplánovaní a organizovaní, a bez ohľadu na to, ako veľmi žijeme v antropocéne – dobe, ktorá sa vyznačuje významným ľudským dopadom – nemáme veci pod kontrolou. Jeden jednoduchý vírus ničí všetko. To ponúka skvelú príležitosť. Takmer vo všetkých aspektoch života chceme mať kontrolu. Či už je to zdravie, bezpečnosť leteckých spoločností alebo naše kalendáre, žijeme v ilúzii, že je možná úplná kontrola. Vírus nám môže pomôcť uvedomiť si, že tomu tak nie je. Poskytuje príležitosť prevziať skromnejšiu úlohu a pripustiť, že mnohé veci sú jednoducho mimo našu kontrolu.

Kríza Covid-19 má opäť veľkú temnú stránku. Ako však ukazuje týchto sedem príležitostí, má aj pozitívne stránky. Keďže všetkých sedem príležitostí si vyžaduje pomerne zásadnú zmenu v spôsobe, akým pristupujeme k svetu, ich presadenie môže vyžadovať značný čas. V tomto zmysle, a ak sa budeme naďalej pozerať na svetlejšie stránky života, čím dlhšie bude kríza trvať, tým väčšie budú príležitosti a tým väčšia je šanca na to, aby sa skutočne zmenili naše hlboko zakorenené zvyky a presvedčenie.

Zdroj: forbes.com/

Hyeny v době koronaviru

facebook

Psia láska: Ako spoznáte, že vás pes miluje