Dokáže ochrániť ľudské bunkové membrány pred negatívnymi účinkami gama žiarenia aj pred slnečným ultrafialovým žiarením, je prevenciou srdcových a cievnych ochorení a tiež infarktu myokardu, významne znižuje riziko vzniku rakoviny – najmä rakoviny prostaty, prsníka a zažívacieho traktu. Lykopén. Spolu s betakaroténom najhojnejšie zastúpený karotenoid v ľudskom tele, avšak dvakrát účinnejší ako betakarotén – a pre zaujímavosť dodajme, že desaťkrát účinnejší ako vitamín E. Lykopén je vôbec najsilnejší antioxidant. Chráni aj pred vznikom a rozvojom aterosklerózy a všetkými jej prejavmi.
Pretože chráni bunky pred pôsobením voľných radikálov, spomaľuje lykopén prejavy starnutia pokožky a bráni aj vzniku rakoviny kože.
Všeobecne zvyšuje imunitu organizmu a znižuje riziko infekčných ochorení.
Lykopén pôsobí synergicky s vitamínom C. Je teda dobré doplniť pokrm pripravený z paradajok napríklad pár kvapkami citrónovej šťavy. Naopak bolo preukázané, že fajčenie účinky lykopénu blokuje.
Paradajkám, v ktorých je ho najviac, dodáva nádhernú červenú farbu. Obsah lykopénu v paradajkách sa líši podľa odrody, pestovateľských podmienok, klímy a stupňa zrelosti. Najviac ho nájdeme vo vyzretých červených odrodách paradajok, ale aj u nich môže byť medzi jednotlivými druhmi rozdiel v obsahu tejto látky až 75 percent.
Lykopén je látka lipofilnej povahy, to znamená, že sa ľahko rozpúšťa v tukoch. Z paradajok pripravených na troche oleja sa tiež najlepšie vstrebáva v tráviacom trakte. Tepelná úprava obsah využiteľného lykopénu v paradajkách ešte zvyšuje.
Okrem paradajok je významnejšie zastúpený ešte v šípkach, červenom grapefruite, guave a melóne.
zdroj: prokondici.cz