Ak vás trápi suchá, starnúca pleť, prípadne poškodená pokožka vplyvom lupienky či ekzému, potom vedzte, že za tým všetkým zrejme stojí nedostatok lipidov tzv. ceramidov.
Ceramidy tvoria asi 50% pokožky. S podporou cholesterolu (25 percent) a mastných kyselín (12 percent) zaisťujú, aby cez kožu do tela neprenikali toxíny, alergény, nežiaduce mikroorganizmy a škodlivé UV žiarenie. Zároveň zabraňujú dehydratácii, teda nadmernému úniku vody z pokožky von.
Jedná sa o živé tkanivo, ktoré plní ochranné a adaptívne fyziologické funkcie vrátane odolnosti proti nárazu, pri trení aj ťahu. Okrem toho je kľúčové z pohľadu hydratácie pokožky. Ceramidy zadržiavajú vodu, majú zvláčňujúci účinok a zlepšujú elasticitu kože.
V mladej zdravej pokožke sa vytvorí približne 100 mg nových ceramidov denne, aby nahradili tie poškodené alebo zaniknuté. S pribúdajúcim vekom však táto samoobnovovacia schopnosť klesá a ich množstvo v koži ubúda – približne je to o jedno percento každý rok.
Problém ľudí s lupienkou a atopickým ekzémom
Pokles ceramidov môže byť viditeľný aj u ľudí s chronickým kožným ochorením. Napríklad pri lupienke či pri atopickej dermatitíde dochádza k zvýšeniu priepustnosti pre vodu, čo je potom sprevádzané typickými prejavmi, ako je suchosť kože, jej olupovanie a šupinatenie. Ceramidy tak zohrávajú dôležitú úlohu aj v starostlivosti o túto pokožku, rovnako ako je to pri starnúcej pokožke.
Pri dermokozmetických prípravkoch navyše ceramidy veľmi významne podporujú účinky ďalšej veľmi účinnej zložky, a to urey. „Ceramidy tvoria ochranný lipidický obal a posilňujú bariérovú funkciu rohovej vrstvy.
Nie vždy tak stačí pokožke dodávať populárny kolagén či kyselinu hyalurónovú, ale aj ceramidy, ktoré pomáhajú s uzamykaním vlhkosti v koži.
Obsahujú ich jednak priamo niektoré kozmetické prípravky, ale je možné ich doplniť aj formou doplnkov stravy, ktoré môžu podľa odborníkov zásadne ovplyvniť a vylepšiť kondíciu zdravej, ale aj ekzematickej či inak poškodenej pokožky.
zdroj: novinky.cz