Kráľovna Alžbeta II. oslavuje 94 rokov

Londýn– Je kráľovná Spojeného kráľovstva od 6. februára 1952 Veľkej Británie a Severného Írska a ďalších štátov Spoločenstva národov (Commonwealthu) Alžbeta II. z windsorskej dynastie je najdlhšie vládnucim monarchom na svete. Dnes 21. apríla dovŕšilo Jej Veličenstvo úctyhodný vek 94 rokov.

Podľa tradície a protokolu musí monarcha oslavovať svoje  narodeniny dvakrát: prvý raz v deň svojho narodenia v súkromní a veľkolepejšie oficiálne slávnosti sa každoročne organizujú v júni.

V poradí 40. panovníčka na anglickom tróne od čias Viliama Dobyvateľa (1066-1087) a prapravnučka kráľovnej Viktórie (1837-1901) je podľa tradície hlavou anglikánskej cirkvi. Vlády sa ujala 6. februára 1952, vo veku 25 rokov, v deň úmrtia svojho otca Juraja VI. (1936-1952). Oficiálne bola korunovaná 2. júna 1953.

Jej Veličenstvo Alžbeta II., celým menom Elizabeth Alexandra Mary, sa narodila 21. apríla 1926 v Londýne ako prvorodená dcéra Alberta, vojvodu z Yorku, a Elizabeth Bowes-Lyonovej, vojvodkyne z Yorku. Princezná Elizabeth mala mladšiu sestru Margaret, grófku zo Snowdonu (1930-2002), s ktorou si boli veľmi blízke. Pokojný rodinný život malej princeznej sa skončil v roku 1936, keď zomrel jej starý otec, kráľ Juraj V. Nástupcom trónu sa stal jej strýko Eduard III., ktorý sa však rozhodol dať prednosť láske a oženil sa s rozvedenou Američankou Wallis Simpsonovou, čím prenechal vládu svojmu bratovi, Alžbetinmu otcovi Jurajovi VI.Nikto vtedy nečakal, že sa z Alžbety raz stane kráľovná. Už ako trojročná objavila na titulke časopisu Time.V súčasnosti patrí k najvplyvnejším a najpopulárnejším ženám sveta.

Skutočnosť, že 11-ročná Alžbeta sa kvôli svojmu strýkovi stala prvou v nástupníckej línii na britský trón, sa odzrkadlila aj na jej vzdelávaní. Popri štúdiu francúzštiny, hudby, umenia, náboženstva a športovania sa budúca kráľovná musela v rámci prípravy na svoju úlohu hlavy štátu zdokonaľovať v ústavných dejinách a práve. V tomto období si Alžbeta pri výučbe jazdectva vyvinula náklonnosť ku koňom. Počas druhej svetovej vojny sa obe princezné, Elizabeth i Margaret, väčšinou zdržiavali na Windsorskom zámku.

Po dovŕšení 18-tich rokov sa princezná Elizabeth stala štátnou poradkyňou v neprítomnosti kráľa. Vo februári 1945 slúžila ako nižšia dôstojníčka v ženskom pomocnom zbore. Cvičila sa v šoférovaní a údržbe vojenských nákladných vozidiel a dnes je jediným žijúcim panovníkom, ktorý počas 2. svetovej vojny slúžil v uniforme.

V roku 1947 sa zosobášila so svojím vzdialeným príbuzným, nadporučíkom Philipom Mountbattenom, princom dánskym a gréckym. Manželstvo uzavreli vo Westminsterskom opátstve 20. novembra 1947. Ich svadba sa konala v čase, keď sa Británia ešte stále spamätávala z vojny. Napriek tomu, že Alžbeta mala na svoje svadobné šaty presne vyčlenený rozpočet, výsledok bol očarujúci. Skvostné šaty navrhol jeden z naobľúbenejších kráľovniných dizajnérov Norman Hartnel. Samotná výroba šiat z čínskeho hodvábu s takmer 5-metrovým závojom trvala 350 krajčírkam takmer sedem týždňov.

Manželskému páru sa narodili štyri deti: korunný princ Charles, princ z Walesu (1948), princezná Anne (1950), princ Andrew (1960) a princ Edward (1964). Vďaka dvom mladším potomkom sa Alžbeta II. stala od čias kráľovnej Viktórie prvou britskou panovníčkou, ktorá porodila deti počas vládnutia.

Kráľovský pár oslávil diamantové výročie svadby po 60 rokoch zväzku v roku 2007, čím sa tak stali prvými britskými panovníkmi, ktorí spolu prežili v manželstve také dlhé obdobie. V roku 2017 oslávili kráľovná Alžbeta II. a princ Philip platinovú svadbu.

Britská panovníčka je milovníčkou zvierat. K svojim 18. narodeninám dostala prvýkrát psa pastierského plemena Welsh Corgi menom Susan. Doteraz našlo svoj domov v pláci 30 ďalších psíkov rovnakého plemena.

Najdlhšie vládnuci panovníci v Anglicku a Veľkej Británii.

Zdroj: netky PB/TASR

7 rozdielov medzi životným partnerom a jedným z mnohých

facebook

Svetlá stránka Covid-19: Sedem príležitostí súčasnej pandémie

kava chillax
Sledujte nás a lajknite nás:

Pridaj komentár

Prihlásenie k odberu noviniek

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek.

Pri pokuse o odoslanie žiadosti sa vyskytla chyba. Prosím skúste to znova.