Svet sa zastavil a my sme sa ocitli v situácii, ktorá je pre nás nová. Každý deň pribúdajú nové opatrenia a obmedzenia, aby sme znížili počet nakazených koronavírusom. Zdravotníci sú vyťažení, všetci sa snažíme zžiť s novými pravidlami a kto môže, tak pomáha, či už šitím rúšok alebo osvetou. Ocitli sme sa v situácii, ktorú nepoznáme a nevieme, ako bude dlho trvať.
My mamy máme ale predsa len trochu výhodu. Veľmi dobre vieme, aké to je byť zavretá doma niekoľko týždňov či mesiacov. Mnohé z nás vieme, aké je to pracovať s deťmi za chrbtom, zvládať domácnosť a chod rodiny. Nie je to ale jednoduché zo dňa na deň mať doma školákov aj tie najmenšie deti. Musíme sa zrazu prispôsobiť a zvládnuť úlohu gazdinej, kuchárky, upratovačky, učiteľky, lekárky, podnikateľky či zamestnankyne, a to možno na niekoľko dlhých týždňov či mesiacov. Kto vie. Aj my si teraz kladieme otázku ako zvládnuť karanténu s deťmi a nezblázniť sa z toho.
Je to zvláštne a náročné obdobie neistoty, na druhú stranu veríme, že človek je tvor prispôsobivý a zvlášť my mamy vydržíme naozaj všeličo. Ak dnes ale tápate, ako zvládnuť niekoľko dní v kuse so svojimi deťmi s obmedzeným pohybom, treba vám pomôže tento článok.
Začnite u seba
Minulý týždeň som bola niekoľko dní úplne mimo. Nevedela som, čo robiť skôr, čomu sa venovať teraz, čo nechať na neskôr a tiež to podľa toho u nás tak vyzeralo. Krik, stres, hádky medzi deťmi, nevyspatia, únava z ponocovania. Bolo mi čoskoro jasné, že takto nemôžeme pokračovať. Preto som sa snažila cez víkend čo najviac vypnúť a nič moc neriešiť. Vyšli sme si vyvetrať hlavu do prírody a pomaly som začala premýšľať, ako z toho von. Viem, že situácia nie je jednoduchá, ak sme ale všetci zdraví, je zvládnuteľná. Víkend mi dosť pomohol na to, aby som sa upokojila a postupne sa zamýšľala nad tým, ako chcem, aby moje ďalšie dni vyzerali. Nemám ešte všetko v sebe spracované. Postupne sa ale adaptujem na nový režim a jedným z hlavným a dôležitých faktorov je byť v rámci možností v pohode. Najviac mi v tom pomohli nasledujúce body.
Minimalizujte zdravotné riziko
Myslím, že už naozaj nie je čas hrať sa na hrdinu a nebrať odporúčania vážne. Tie sa týkajú samozrejme zodpovedného správania vonku, ale určite toho môžeme urobiť dosť aj v našich domovoch. Pre pokoj celej rodiny som sa zásobila mydlom, vytiahla dezinfekciu a utrela kľučky, vyčistila mobily a klávesnice a z vreckovky vyrobila provizórne rúška a v lekárni dokúpila pár vecí pre prípad núdze. Pomôžme aj doma minimalizovať riziko a uľahčiť to zdravotníkom tým, že sa budeme správať čo najzodpovednejšie. Aj nám sa uľaví, že robíme aspoň niečo.
Čo je naozaj dôležité
Priznám sa, že prvé dni, kedy som mala všetky deti doma som mala hlavu ako pátrací balón. Vďaka novým opatreniam sa mi ale vlastne veľmi zúžil výber možností, čo robiť s deťmi vonku a ja sa tak mohla viac zamerať na to, čo môžeme a máme robiť doma. Musela som si ujasniť priority a osekať, čo sa dá. Nie som super žena a zvládnem len určitý počet činností. Vďaka novej situácii mi tie potrebné a naozaj dôležité nakoniec začali naskakovať samy. Musela som si priznať, koľko mám na čo reálne času, čo môžem nechať na deťoch, čo si vezme na starosti muž a čo nie je potreba momentálne riešiť vôbec. A ani neviete, ako sa mi uľavilo.
Mám v hlave viac vecí, ktoré by som rada stihla alebo sa do nich pustila. Momentálne ale potrebujem skôr všetko osekať a nechať všetko trochu si sadnúť. Verím, že čas pustiť sa do nových vecí ešte príde. Ak máte doma deti školopovinné, bude domáce vzdelanie jednou z priorít vašich dní. Rovnako tak vaša práca, jedlo a hygiena. Nemenej dôležitý je ale aj čas odpočinku. Ak máte dom so záhradou, les za domom alebo máte možnosť na chvíľu vyjsť von autom, využite to. Aj táto zmena prostredia môže pomôcť vypnúť a odreagovať sa. Ak musíte byť doma, hľadajte cielene činnosti, vďaka ktorým prídete na iné myšlienky ako je škola, karanténa a domáce chaos.
Nájdite si svoj rytmus dňa
Veľkou pomocou je nájsť svoj rytmus dňa. Zvlášť ak máme doma naraz viac detí a zladiť sa s nimi so všetkými nemusí ísť úplne hladko. O to viac nám teraz môže práve nejaký rytmus pomôcť. Či už ide o každodenné vstávanie, prípravu jedla, čas na domácu školu alebo rozdelenej domácich prác. S mužom sme si museli povedať, ako to teraz u nás bude vyzerať, či môže pracovať z domu alebo radšej bude jazdiť do kancelárie a kedy ja budem mať čas na prácu. Vedieť, ako bude vyzerať náš deň, čo si v ňom môžem naplánovať mi pomáha ráno radostnejšie stáť a zostať v pohode. Čím skôr prejdeme do nejakého režimu, tým skôr sa zbavíme frustrácie z toho, že nevieme, kam skôr skočiť. Úplne chápem, že pracovať na home office a k tomu variť a kontrolovať úlohy je veľa náročné. O to viac si potrebujeme vytvoriť čo najjasnejší režim a držať sa ho. Zabúdať by sme ale nemali ani na deti. Aj pre nich je situácia nová a zvlášť niektoré možno potrebujú určitú pomoc, napríklad v podobe tabuliek alebo iných vizuálnych pomôcok.
Zjednodušte to
Zažívame niečo, čo sme ešte asi nezažili. V hlave nám beží veľa informácií a hľadáme cesty, ako túto situáciu zvládnuť. Máme teraz neuveriteľnú šancu robiť veci inak. Sme nútení improvizovať, meniť náš život a rýchlo sa prispôsobiť meniacim sa situáciám. Vďaka tomu, že mám doma všetky tri deti, musím byť vynaliezavá v tom, ako prežiť deň, bez toho aby som všetko neodsúvala na dni ďalšie. Vidím, ako potrebujem niektoré aktivity ešte viac zjednodušiť a iné sa naučiť. Máme teraz neuveriteľnú možnosť naučiť sa plánovať jedlo, variť efektívne, neutrácať za zbytočnosti a zabaviť sa vlastnými silami. Kedy sa nám toto naskytlo? Nie je to jednoduchý čas, na druhú stranu práve v krízach môže často vyrásť niečo úplne nové. Skúsme to využiť!
Radujte sa maličkostí
Čo mi najviac pomáha so situáciou vyrovnať? Asi môj pomyselný zoznam vecí, za ktoré môžem byť vďačná. A nie je naozaj krátky. Pokiaľ ale budeme musieť nové opatrenia dodržiavať ešte dlhú dobu, určite prídu krízy, psychika dostane zabrať, rovnako ako naše vzťahy. Už teraz je preto naozaj dôležité nachádzať si každodenné malé radosti, ktoré nám pomôžu neklesať na mysli. Možno na nás padnú chmáry o zmysle bytia, o tom, že už to dlhšie nevydržíme, o tom čo má a čo nemá cenu. Už teraz hľadajme zdroje, kde budeme čerpať. Je skvelé, koľko možností vďaka internetu máme. Či už ide o vzdelanie, sebarozvoj, duchovnú podporu alebo rýdzo praktické informácie. Vyberajme si ale to, čo nám naozaj pomôže.
Zdroj: mamami.cz/