Dobrý deň, major Gagarin – od letu prvého človeka do vesmíru uplynulo 60. rokov

Jurij Gagarin videl 12. apríla 1961 ako vôbec prvý človek Zem z vesmíru, čo sa stalo jednou z najvýznamnejších udalostí ľudstva. V kozmickej lodi Vostok 1 jedenkrát obletel našu planétu a v poriadku sa vrátil na zem. Dnes od tejto udalosti uplynie už 60 rokov. Po celom svete sa koná „Gagarinova noc“ – rad podujatí popularizujúcich históriu letov do vesmíru a aj súčasnú kozmonautiku.

Sovietsky kozmonaut Jurij Alexejevič Gagarin (27 ročný major sovietskeho letectva) k svojmu kozmickému letu odštartoval 12. apríla 1961 v lodi Vostok 1 z kozmodrómu Bajkonur, v dnešnom Kazachstane. Obletel Zem a po 108 minútach pristál. Asi minútu po štarte dosiahol stoj preťaženie 3-4 G, ktoré sa postupne znižovalo. Gagarin ho znášal dobre, len pulz mu vzrástol z 64 na 150 úderov za minútu. V 14. minúte letu Gagarin pocítil stav beztiaže. V priebehu letu udržiaval spojenie s riadiacim strediskom, zapisoval svoje pozorovania a pocity (celý čas sa cítil výborne), a keď mu „odplávala“ ceruzka, diktoval na záznam. V 57. minúte loď dosiahla maximálnej výšky, 327 km. Gagarin trochu jedol, napil sa a začal sa chystať na návrat.

Zostup lode Vostok však neprebiehal tak idylicky, ako ho sovietski inžinieri naplánovali. Motor Vostoku zabrzdil loď, nepracoval však plánovanú dobu a riadiaci systém lode preto neoddelil prístrojový úsek od kabíny. Loď navyše začala rotovať. Po dlhých 10 minútach automatika prístrojový úsek konečne zastabilizovala, loď sa stočila potrebným smerom a rotácia ustala. Potom už zostup prebiehal normálne, teplota ochranného štítu dosiahla 2000 ° C a preťaženie 10 G. Vo výške 7 km sa odstrelil poklop prielezu, pilot bol katapultovaný a pristál na padáku vedľa kabíny pri dedine Smelovka. Po prílete Gagarin vyhlásil: „Keď som v kozmickej lodi obletel Zem, videl som, ako je naša planéta krásna. Ľudia, chráňme a rozmnožujme túto krásu, ale neničte ju! „.

Cesta do Československa a posledný let Hrdinu Sovietskeho zväzu

Gagarinov let do vesmíru trval 108 minút, po nej nasledovalo prijatie v Moskve a dlhý rad zahraničných ciest. Tá prvá z nich zaviedla Jurija Gagarina s manželkou  28. a 29. apríla 1961 do Československa.

Bohužiaľ, celosvetovú slávu Gagarin neuniesol. Skôr príjemný a skromný mladý muž postupne prepadal bujným pijatikám, pletkám s mladými ženami a rýchlym autám. Napriek tomu si prial znovu letieť do vesmíru, alebo sa aspoň vrátiť do kabíny vojenského lietadla. V marci 1964 začal Jurij Gagarin študovať moskovskú vojenskú Žukovského akadémiu. Pochopil, že bez ďalšieho vzdelania nemá šancu sa do kabíny kozmickej lode vrátiť.

Jurij Gagarin štúdium ukončil vo februári 1968 a hneď nasledujúci mesiac sa vrátil do kokpitu vojenskej stíhačky. Lietal ale zatiaľ iba s inštruktorom na dvojmiestnej stíhačke MiG-15UTI. Tak to bolo aj v stredu 27. 3. 1968, kedy mal na dopoludnie naplánovaný let, z ktorého už sa ale nevrátil. Trosky lietadla sa našli o niekoľko hodín neskôr 65 km od letiska pri dedine Novoselovo. Jednoznačný dôvod tragickej havárie sa nikdy nepodarilo zistiť. „Kozmonaut č. 1“ bol pochovaný na čestnom pohrebisku pri Kremeľskej stene v Moskve.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

zdroj : .kudyznudy.cz/

Posledná cesta

facebook

Prečo vziať do rúk pastelky a vyfarbovať? Mozog vám poďakuje