Výchova našich ratolestí je určite dôležitá, ale nič sa nemá preháňať. Občas si totiž uvedomíme, že robíme tie isté chyby, ktoré sme kedysi vyčítali aj našim rodičom. Prečo máme také nutkanie naše deti neustále kritizovať? Neexistuje nejaká lepšia cesta?
Môže to vyzerať napríklad nasledovne. Otec príde domov z práce a vidí svojho osemročného syna v izbičke, ako sa hrá. A nasleduje známe klišé: „Kedy už sa začneš učiť,“ zahrmí rodič. Príkladov je samozrejme mnoho.
Bohužiaľ v hlavách máme tieto rady zakorenené už od praveku. Anulovaním toho, čo je zlé, sa naši predkovia snažili chrániť seba a svoju tlupu. K tomu si pridajte dnešnú dobu, v ktorej je neustály tlak na to, aby vaše deti boli vo všetkom dokonalé. Pokiaľ dieťa prihlásite na niekoľko krúžkov, môžete mu hudobný nástroj či niektorý zo športov dokonale sprotiviť. Ide to teda aj inak? Samozrejme, že áno. Skúste vo svojej domácnosti zaviesť stratégiu, ktorá bude rozvíjať silné stránky vášho dieťaťa.
To, čo vaše dieťa totiž robí rado, svedčí o tom, že na podobnú aktivitu bude mať zrejme talent. Jednoducho, pokiaľ rado jazdí na bicykli, dajte ho na nejaký šport. Pokiaľ váš potomok rád kreslí, odveďte ho do nejakého výtvarného krúžku. Mnoho rodičov bohužiaľ takto nepremýšľa a aktivity, ktoré ho bavia mu, ako sme už spomínali vyššie, zakazujú.
Poznajte, na čo má dieťa talent
Plusom je, že sa o tomto probléme stále hlasnejšie debatuje a mnoho zahraničných škôl sa silným stránkam žiakov a študentov venuje. V časopise Journal of Positive Psychology sa spomína, že 300 študentov stredných škôl vo Veľkej Británii, na ktorých vlohy kládli kantori pri vyučovaní dôraz, sa cítili vo svojom živote oveľa lepšie ako ich rovesníci, ktorí do programu zaradení neboli.
Podobné výsledky publikovali odborníci aj v USA, Austrálii, na Novom Zélande, v Izraeli, Japonsku a Číne. Z prieskumov vyplýva, že lepšie a spokojnejšie sa ale cítia nielen deti, ale aj ich rodičia. Venujte sa svojmu dieťaťu a spoznajte včas, čo ho baví a na čo má talent. Nenechávajte všetko na učiteľoch. Dajte svojmu potomkovi šancu, aby sa v živote venoval tomu, čo ho skutočne baví a napĺňa. Z koníčka a záujmu sa totiž môže časom stať aj plnohodnotné povolanie.
zdroj: mojezdravi.cz