Hovorí sa o pandémii a choroba môže stretnúť
kohokoľvek z nás. O čo tu vlastne ide? Koronavírus spôsobuje vysoko infekčné
ochorenie. Zjednodušene povedané – veľmi silnú chrípku so zápalom pľúc.
Poradíme vám, ako sa môžete pokúsiť pred týmto vírusom ochrániť.
Pod označením „koronavírus“ sa skrývajú hneď štyri rody vírusov, ktoré sú v podčeľade Coronavirinae. Predtým ste o nich možno začuli v súvislosti s chorobami SARS a MERS. Vtedy išlo o Betacoronavirus. Teraz máme čo do činenia s novým koronavírusom, ktorý je označený ako 2019-nCoV.
Čo je to koronavírus?
Pôvodne boli koronavírusy známe len ako pôvodcovia infekcií u zvierat, najmä vtákov a cicavcov (prioritne netopierov). Išlo o Alfacoronavirus. Tento druh koronavírusu môže spôsobovať vírusovú infekciu nielen voľne žijúcich vtákov, ale aj hydiny, dobytka či domácich zvierat. Postupne sa koronavírusy preniesli aj na ľudí. A začali mutovať.
Koronavírus podrobne: Čo to je a aké nebezpečenstvo nám hrozí?
Treba podotknúť, že koronavírusy sú vlastne RNA vírusy. A RNA molekuly, ktoré zastávajú oveľa viac funkcií ako DNA, tiež mutujú a „robia chyby“ ďaleko častejšie ako DNA (tie sú stabilnejšie). Ďalším veľkým výkričníkom je aj to, že 2019-nCoV je prenosný dokonca skrz očnú rohovku. Podľa expertov sa za veľmi rizikovú vzdialenosť s najväčšou pravdepodobnosťou nákazy považujú iba dva metre. Na takú vzdialenosť sa človek môže nakaziť. Vírus sa šíri rýchlosťou blesku a epidemiológovia varujú pred celosvetovou pandémiou. Zvláštne, že sa to deje presne 100 rokov po tom, čo vypukla tzv. „Španielska chrípka“.
Koronavírus: Záchrana z prírody?
Vedci testovali viac ako 200 čínskych liečivých bylinných extraktov. Išlo im hlavne o preskúmanie ich antivírusovej aktivity proti koronavírusu, ktorý spôsobuje ochorenie SARS (SARS-CoV). Z ich testov najlepšie dopadla rastlina Lycoris radiata. Jednoznačne preukazovala najsilnejšie antivírusové účinky. Aby bola účinná zložka lepšie identifikovaná, bol extrakt Lycoris radiata podrobený ďalšej frakcionácii, čistenie a následným testom. Tento proces doviedol vedcov k identifikácii jedinej látky – lycorinu – ako zložky, ktorá účinne likviduje koronavírus SARS-CoV.
Byliny s antivírusovým pôsobením
1. Baza čierna – pomáha pri chrípkach i prechladnutí. Je účinná na
všetky kmene vírusu chrípky, na ktoré bola testovaná. Zvonka aj vnútorne bojuje
proti herpes vírusom. Poradí si však aj s bakteriálnou nákazou.
2. Echinacea purpurová / echinacea – posilňuje
imunitný systém. Má schopnosť likvidovať vírusovej infekcie. Bylina obsahuje
zlúčeninu zvanú echinacein, ktorá inhibuje baktérie a vírusy pred prenikaním do
zdravých buniek.
3. Sladké drievko – je silným preventívnym
prostriedkom proti chrípke. Hneď niekoľko výskumov jednohlasne potvrdzuje
antivírusovú aktivitu sladkého drievka koreňa.
4. Oregano – ide o silné prírodné antibiotikum a
antivirotikum.
Ukrývajú sa v ňom totiž dve veľmi silné zložky –
karvakrol a tymol. Najmä potom karvakrol si poradí s vírusovou nákazou. Tento
fakt je dokázaný takmer tisíckou štúdií, ktoré boli vykonané.
5. Štipľavé rastliny a byliny – ako prevencia i
liečba veľmi účinne slúžia aj všetky štipľavé druhy, ako je cesnak, cibuľa,
chren či zázvor. Sú vhodné nielen ako preventívne opatrenie, ale rozhodne by
sme ich mali užívať do sýtosti aj v prípade ked už ochorenie prepukne.
Všeobecne sa to týka všetkých viróz a chrípkových ochorení.
Naozaj éterické oleje likvidujú koronavírus?
O tom, že niektoré éterické oleje vykazujú silné antivírusové účinky, sa vie veľmi dlho. Už počas moru bolo pozorované, že ľudia pracujúci v levanduľových destilérkách a podobných odvetviach využívajúcich esencia rastlín ochoreli len zriedka. Už v tejto dobe začalo kolovať niekoľko „osvedčených“ éterických olejov, ktoré pred morovou nákazou ochránili ľudí. Ľudia tiež vešali do svojich obydlí zväzky bylín pokvapkané éterickými olejmi. Okrem levandule bolo hojne využívané aj cédrové drevo. Nutné však podotknúť, že nejde v týchto prípadoch o žiadna vedecky podložená fakty!
Moderná veda však vplyv éterických olejov na baktérie a vírusy neustále skúma a zhromažďuje dôkazy. Bolo preukázané, že mnohé z nich na určité nákazy skutočne fungujú. Niektoré z éterických olejov, ako je napríklad borovica, tymián alebo citrón, sa aj dnes v klinickej aromaterapii používajú ako antivirotiká. Už počas deväťdesiatych rokov lekári Franchomme a Peneol tiež hlásili klinický úspech pri používaní éterických olejov proti vírusovým infekciám. Medzi zložky éterických olejov, ktoré vykazujú antivírusové schopnosti, patria (okrem iného) anetol, karvón, beta-karyofylen, citral, eugenol, limonén, linalool a linalyl acetát.
Dr. Franchomme zistil, že potiahnuté vírusy (vírusy s vonkajšou lipidovú vrstvou – ako je napríklad aj súčasný koronavírus) sú citlivé na tie éterické oleje, ktoré majú vysoké hladiny mono-terpénových alkoholov a fenolov. Za veľmi účinný éterický olej v prevencii i liečbe sa považuje Gáfrovník lekársky – ravintsara (Cinnanomum camphora). Kým nepokryté vírusy sú citlivé na oleje s vysokým obsahom terpenoidov
zdroj: bylinkovymagazin