Pri výbere partnera ženy len zriedkavo konajú naslepo. Veľmi dobre vidia mužove chyby, ale buď nad nimi privierajú oči, alebo, čo je častejší prípad, rozmaznávajú tajnú nádej, že muža postupne prevychovajú. Prečo je v mnohých prípadoch podobný nápad hlúpy a nezmyselný vysvetľujú vedci.
1. Sklon k nevere
Očami žien
Zahýba, čiže pre neho nemám žiadnu cenu a určite ma nemiluje. Našu lásku/rodinu vymenil za krátkodobý sex. Spôsobil moje obavy, neistotu a schopnosť neveriť v ľudí. To nie je obyčajný podvod, to je skutočná zrada. Nepotrebujem a nevyžadujem prísahy „ty si jedna jediná na celý život“, ale verím v celkom jednoduché slušné ľudské pravidlo: keď mám teba, nemám nikoho iného. Zadaný sukničkár je ten najhnusnejší druh sociálneho zločinca.
Ako to vysvetľujú vedci:
Keď ženy hovoria, že „muž nemyslí hlavou, ale pohlavným orgánom“, nie sú zase tak ďaleko od pravdy.
Mozog orientuje muža na vernosť. To spôsobujú hormóny produkované v hypotalame – oxytocín (hormón oddanosti a dôvery) a arginín-vazopresín (ochrana a bránenie partnerky a potomstva). Pohlavné orgány však muža vedú k milostným dobrodružstvám: mužský pohlavný hormón testosterón svojou aktivitou doslova prevalcuje monogamný mozog aj s „hormónmi vernosti“, pretože zabráni ich absorpcii príslušnými receptormi.
Väčšina mužov má testosterónu päť až desaťkrát viac ako ženy. Okrem všetkého ostatného je tento hormón ponúka na hľadanie sexuálnych partneriek. Hladina testosterónu sa zvyšuje priamo úmerne zlepšovaniu sociálneho postavenia. Zjednodušene povedané: muž zarobí milión, testosterón sa prudko zvýši. A aký je záver?
Ten hlavný spočíva v tom, že muž dokáže skutočne úprimne milovať svoju rodinu a zároveň mať na sexe založenú bokovku, ktorá podľa jeho názoru nič neznamená. Proste v tých dvoch skutočnostiach nevidí žiadny rozpor. V čom teda spočíva zákernosť nevery? Práve v onej oxitocínom ovplyvňovanej oddanosti, ktorá sa behom času vyvinie aj voči milenke. Potom už skutočne vzniká priame nebezpečenstvo rozpadu pôvodnej rodiny alebo vzťahu.
2. Narcizmus
Očami žien
Na sebaistote nie je nič zlé, ani na tom, že niekto o sebe hovorí. Lenže keď muž ustavične dominuje, robí sa z toho človeku zle. Keď s ním rokujete, musíte mať na pamäti, že pred vami je „legenda“. Najcennejší hráč na ihrisku. Všetko musí byť podľa neho a ostatných ho nezaujíma. Myslí si, že mu všetci sú niečím povinní, sám ale nič nemusí. K ostatným je hluchý a slepý a nevenuje im žiadnu pozornosť. Vrátane svojej partnerky/ženy.
Ako to vysvetľujú vedci:
Ak ženy oveľa častejšie ako muži podliehajú depresiám a fóbiám, egocentrizmus je právom pokladaný za typicky mužský rys. Ako uvádzajú psychoterapeuti, polovica mužov, ktorí udržujú utajovaný vzťah, to vysvetľuje nedostatkom chvály a obdivu vo vzťahu „oficiálnom“.
Mužský sklon k narcizmu potvrdil výskum vykonávaný v roku 2015 na Škole manažmentu Univerzity v Buffale v americkom štáte New York. V jeho rámci boli muži aj ženy testovaní na tri typické príznaky narcistného správania:
- presvedčenie „mám na to právo“
- tendencia k vodcovstvu a moci
- preháňanie vlastných zásluh a presadzovanie vlastnej osoby voči ostatným
Muži úplne jasne zvíťazili v prvých dvoch kategóriách. Tretí príznak bol zistený u oboch pohlaví, lenže ženy na rozdiel od mužov sa ho všemožne snažia potlačiť, pretože spoločenský tlak ešte stále vedie dievčatá k tomu, aby „sa držali späť“, zatiaľ čo chlapcov povzbudzuje, aby „o sebe dali vedieť“.
Dodajme, že egocentrizmus a istá povýšenosť sú vlastnou väčšine „veľkých myslí“ – vedcom, filozofom, politikom, rovnako ako výtvarným umelcom, hercom a iným všeobecne uznávaným géniom.
3. Hrubosť a agresivita
Očami žien
Surovec, rýpal a posmievač, výtržník, ktorý ponižuje a uráža všetkých okolo seba vrátane priateľov a členov rodiny. Posmieva sa ľuďom kvôli ich váhe, vzhľadu a napríklad aj zdravotným problémom. Nemá žiadnu vnútornú cenzúru. Je presvedčený, že „všetky ženské sú husi“, úprimne nechápe, prečo hovoriť žene, že je škaredá, je kruté a večne sexisticky vtipkuje. Je ako protivný pubertiak, ktorý svojím správaním nedokazuje autoritu a mužnosť, ale iba to, že tieto slová sú mu úplne neznáme.
Ako to vysvetľujú vedci:
Surovci, hrubiáni a šovinisti sú v podstate smoliari a nešťastní ľudia. To potvrdzuje veda.
Prečo smoliari?
V konkurenčnom boji o vysoké postavenie v hierarchii, o najlepšie zdroje a najlepšie ženy sa nedá vyhrať bez zdravej agresie. Súťaživého ducha udržujú mužské pohlavné hormóny androgény, vrátane už spomínaného testosterónu. To ony, obrazne povedané, pudia mužov k snahe jazdiť v čo najskvelejšom teréniaku a mať čo najluxusnejšie bývanie.
Za normálnej situácie je energia „bojovníka“ vydávaná na hľadanie efektívnych spôsobov a dosiahnutie cieľa. Pokiaľ situácia normálna nie je a muž nie je schopný uspokojiť svoje ambície, zostáva čistá agresia, ktorú chrlí okolo seba.
Prečo nešťastní?
Okrem testosterónu provokujú agresívne reakcie „gén macho“ a „gén bojovníka“. Prvý z nich (SRY) sa vyskytuje iba v mužskom Y-chromozóme. Druhý, monoaminooxidáza А (MAO-A) je obsiahnutý v Х-chromozóme. Pretože ženy majú dva, aktivita génu sa neutralizuje, zatiaľ čo u mužov tento gén pri aktivácii štiepi hormóny stresu, uspokojenia a šťastia a núti k šialeným rizikám. Pričom čím silnejšie sa prejavuje „gén bojovníka“, tým nižšia je bázová úroveň „pozitívnych“ hormónov. Inak povedané „besní“ ten, kto je nešťastný.
4. Tvrdohlavosť, opustenosť
Očami žien
Nikdy neuzná, že sa pomýlil. Podľa jeho logiky má pravdu, pretože je muž. Aj keď sa jeho osobný názor rozchádza s realitou, bude popierať čo je evidentné, pokiaľ to nezodpovedá tomu, na čo je zvyknutý. Jeho predstavy o ženách sú najčastejšie zo všetkého založené na hlúpych stereotypoch.
Ako to vysvetľujú vedci:
Muži javia väčšiu tendenciu deliť veci na čierne a biele, zatiaľ čo ženy sú schopné vidieť „všetky odtiene šedej“. To zistili v roku 2011 na britskej univerzite vo Warwicku. Pracovníci výskumu tam došli k záveru, že to súvisí s tým, že príroda silnejšie pohlavie núti k rýchlemu a istému rozhodovaniu v extrémnych situáciách.
Iný, tentoraz americko-kanadský výskum ukázal, že zvýšená hladina testosterónu u mužov posilňuje presvedčenie o vlastnej pravde a zároveň brzdí proces rozumového vyhodnotenia prijatého rozhodnutia. Čím vyšší bol testosterón, s tým väčšou istotou sa testovaní muži mýlili pri riešení úloh, kde riešenie bolo na prvý pohľad očividné, avšak nesprávne.
Dodajme, že ľudia s obmedzeným rozhľadom (ako muži, tak ženy), si spravidla svojimi úsudkami sú len málo istí – dávajú iba prednosť informácii zodpovedajúcej ich názorom. Konajú tak v 75 percentách prípadov, vypočítali vedci na základe výsledkov asi stovky výskumov vykonávaných v rôznych rokoch.
5. Nečistotnosť
Očami žien
Často je lepšie, keď nechodí veľmi blízko a nevyzúva si topánky. Páchnuce ponožky, spotené podpazušie, mastné a nestrihané vlasy, bielizeň menená raz za týždeň. Oblečenie je cítiť potom, špinou a zatuchlinou. Veľa mužov toto obhajuje tvrdením, že to je „prirodzený zápach samca“ a že správny mužský je cítiť.
Ako to vysvetľujú vedci
Aj muži dodržiavajúci pravidlá hygieny sú celkovo „špinavší“ ako ženy. Na rukách mužov je rovnako ako v kanceláriách s výhradne mužským obsadením oveľa viac mikróbov – to ukázal prieskum uskutočnený v roku 2012. Jeden z dôvodov je daný historicky – ženy sa od vekov starali o jedlo a deti, čo ich viedlo k čistote.
Existujú aj fyzické príčiny toho, že sú muži cítiť. Viac sa potia a pot je maximálne blahodarným prostredím pre mikroorganizmy. Sám o sebe je síce pot bez zápachu, avšak produkty činnosti rôznych mikróbov zápach spôsobujú. Každý má svoj, špecifický. Ovplyvňuje ho príjem tekutín aj ostrá a korenená strava.
Príčinou zvýšeného zápachu môže byť aj vnútorná choroba. Pot zdravého človeka tvorí z 99 percent voda, avšak u človeka napríklad s poruchou metabolizmu sa jeho zloženie mení a láka rôzne ďalšie mikroorganizmy. Obličková nedostatočnosť alebo infekcia v oblasti močových a pohlavných orgánov tak spôsobujú zápach ako od mačacieho moču, pri poruchách látkovej výmeny a problémoch v tráviacom trakte môže byť z potu cítiť rybina alebo sírovodík. Tiež zatuchlina v pote nesprevádza telesné zdravie, ale choroba.
Zmieňme sa pre úplnosť aj o neporiadku, ktorý okolo seba niektorí muži majú a šíria, zďaleka nielen v mladíckom veku. Americká psychologička Gloria Mossová, obľúbená autorka kníh o problematike rodu, k tomu hovorí: „Oni naozaj žiadny neporiadok nevidia. Žena hodnotí priestor ako celok a rozhádzané vankúše alebo neladiace farby sú pre ňu katastrofou. Muž vidí v priestore jednotlivé predmety a jednoducho nepozoruje a neuvedomuje si, že rozhádzané ponožky, vymáčané vrecká od čaju a náradia na podlahe akosi „nezapadajú do interiéru“. Nadávať preto nemá žiadny zmysel: pre štatisticky priemerného muža ten najlepší interiér je interiér funkčný, zatiaľ čo pre priemernú štatistickú ženu predstavuje najlepší interiér taký, na ktorý je celkovo príjemné pozrieť sa. Tieto dva názory sa ťažko kedy zhodnú.
zdroj: adaline.cz