Bolesti v oblasti brucha patria medzi najčastejšie dôvody, prečo rodičia vyhľadajú detského lekára. Dojčenské bolenie bruška je väčšinou spôsobené nedostatočne vyvinutým tráviacim ústrojenstvom, ktoré si ešte len musí na stravu zvyknúť. A preto malé bábätká toľko trápi plynatosť a koliky. U starších detí býva väčšinou na vine nevhodná strava, neznášanlivosť niektorých potravín alebo nedostatok tekutín.
Odborníci delia bolesti brucha na dva typy – organické a funkčné. Organické sú dôsledkom nejakého ochorenia, napr. zápalu a ich príčinu musí odhaliť lekár. Sem radíme napr. bolesti v dôsledku zápalu slepého čreva, bolesti brucha pri hnačkových stavoch alebo pri zauzlení čriev. V týchto prípadoch je vždy veľmi nutné okamžite vyhľadať lekára.
„Ak sprevádza bolesť brucha aj zvracanie, horúčka a zhoršené dýchanie, návštevu ordinácie príliš neodkladajte. K detskému lekárovi zamierte aj vtedy, ak trápia dieťa aj slabšie bolesti po dobu dlhšiu ako dva dni. Pri bolestiach, ktoré nemajú jasnú príčinu, a to hlavne v okamihu, keď je bolestivá pravá strana brucha, vyhľadajte lekára ihneď,“ odporúča MUDr. Milan Kudyn. Medzi funkčné bolesti potom najčastejšie patrí nadúvanie či zápcha.
Keď deti hnevá nadúvanie
Ak bábätko trápi nadúvanie, zvyčajne veľmi dlho a usilovne plače a zároveň sa neustále krúti, prehýba, naťahuje nožičky, tlačí a červená sa v tvári. Bohužiaľ tento jav je bežný a podľa odborníkov v prvých troch mesiacoch po narodení úplne normálny.
Mamičky v týchto momentoch musia dbať predovšetkým na svoje stravovanie. Vyvarovať sa všetkých potravín, ktoré nadúvajú a naopak do jedálnička zaradiť čo možno najviac probiotík, priateľských baktérií, ktoré posilňujú črevnú mikroflóru.
Niekedy si mamičky už z pôrodnice prinesú kvapky – sab simplex, ktoré by však bábätko nemalo dostávať skôr ako mesiac po pôrode. To isté platí aj u čisto prírodných kvapôčok Baby Calm (koncentrát anízu, feniklu a mäty) či probiotických kvapiek.
Bolesti bruška môžu bábätka trápiť aj pri prechode z materského mlieka na umelú výživu či pri zavádzaní príkrmov. V týchto prípadoch odborníci odporúčajú pridať bábätku do stravy sypké probiotikum Linex Baby, ktoré sa rozpustí v tekutine a nemá žiadnu chuť ani vôňu.
Zápcha aj hnačka dokážu poriadne potrápiť
Za zápchu najčastejšie môže nedostatočný príjem tekutín, ale tiež nestrávené jedlo, ktoré sa nahromadi v hrubom čreve, kde je z neho odvádzaná voda. Stolica sa tak zahusťuje, tuhne a jej vylučovanie je ťažšie.
Ako u dospelých, tak i u detí je zápcha väčšinou príčinou nesprávneho jedálnička, na ktorom figuruje napr. príliš veľa svetlého pečiva a sladkostí. „Preventívne proti zápche pôsobia potraviny s dostatkom vlákniny – teda zelenina, ovocie, a celozrnné potraviny. Pomôcť môžu tiež probiotiká, ktoré nájdete v kyslých mliečnych výrobkoch, mliečno kvasenej zelenine (kapusta) alebo v doplnkoch stravy.
V ranom veku dieťaťa nie sú ničím neobvyklým ani hnačky, ktoré môžu nasledovať po zmene jedálnička alebo sprevádzať bežné infekčné ochorenie. Vyvolávajú ich aj rozličné vírusy, baktérie, alebo tiež ochorenie črevnej sliznice. Opakovaná a častá hnačka však môže signalizovať alergiu na kravské mlieko či lepok. Ak však nie je hnačka príliš častá alebo silná, ide len o bežné samočistenie organizmu, ktoré je prirodzené. Stačí dieťa udržovať v kľude a teple a dopriať mu zvýšený príjem tekutín.
10 tipov, ako dieťatku od bolesti bruška uľaviť
Masáž – namažte si ruku detským olejčekom a po smere hodinových ručičiek bruško jemne masírujte. Krúživými pohybmi pomáhate črevám od nežiaducich plynov, ktoré spôsobujú nadúvanie a bolesti.
Teplý obklad – nahrejte plienku na radiatore alebo žehličkou, prípadne použite ohrievaciu fľašu.
Cvičenie – vezmite detské nožičky a pomaly ich pokrčte smerom k brušku a znova uvoľňujte. Tieto pohyby uľahčujú odchádzanie plynov.
Teplomer – ak ho jemne vsuniete dieťaťu do konečníka, môže uľahčiť odchádzanie plynov, prípadne je možné zakúpiť v lekárni tzv. rektálnu rúrku, čo je mäkká gumová hadička, ktorá taktiež uvoľní plynatosť.
Pokoj a pohoda – povarujte dieťa, jemne s ním húpajte a skúste jeho myšlienky od boľavého bruška odviesť.
Kúpeľ – teplá voda môže mať podobne upokojujúce účinky ako hrejivý obklad.
Feniklový čaj – odveký prírodný liek na zažívacie problémy pomôže i vášmu bábätku. Uvarte ho priamo pre neho, alebo v prípade, že dojčíte, vypite čaj sama.
Roiboos – niektoré mamičky majú na typické trojmesačné koliky osvedčený liek – juhoafrický čaj Roiboos.
Probiotiká – priateľské baktérie, ktoré pomáhajú správnemu vývoju črevnej mikroflóry v detských črevách, dokážu tiež uľaviť od bolesti spojenej s nadúvaním.
Čas – V troch až štyroch mesiacoch sa dieťa väčšinou vetrov zbaví. Pomôže viac pohybu, posilnenie tráviaceho traktu a tiež pevnejšie brušné svaly.
zdroj: novinky.cz