S príchodom moderných technológií vstúpili do životov ľudí nielen šikovní pomocníci umožňujúci kontakt s ostatnými a uľahčujúce prácu, ale zároveň aj škodcovia, ktorí dokážu ľudský život v mnohom negatívne ovplyvniť. Nie je výnimkou, že si ľudia na technológiách vytvárajú závislosť, ktorá im miesto pomoci škodí.
Závislosť na hranie počítačových hier, sociálnych sieťach – to je len malé zrnko piesku v mori mnohých problémov, ktoré so sebou moderné technológie priniesli. Výnimkou nie sú ani závislosti na prístroji, ktorý mnohým ľuďom doslova ovláda život – na mobilnom telefóne. Šikovnú vecičku, vďaka ktorej ste stále na príjme, v dosahu, v kontakte s okolím a môžete si vďaka nej na internete nájsť prakticky čokoľvek, stavia čoraz viac ľudí na piedestál životnej dôležitosti a to dokonca aj pred vlastného partnera.
Niet sa potom čomu diviť, že sa vzťahy rozpadajú, pretože sa jeden z dvojice cíti odstrkovaný, nevenuje sa mu pozornosť, ktorú by chcel, a to všetko kvôli telefónu. Rovnako ako mnoho ďalších vecí sa ale aj závislosť na telefóne dá našťastie riešiť. Základom, z pohľadu prehliadaného partnera, je podľa psychoterapeutky Stephanie Wijkstromovej rovno neodsudzovať a nekritizovať danú závislosť, ako skôr nájsť či predložiť riešenie, ktoré by uspokojilo oboch partnerov.
Pre server Yourtango priniesla niekoľko návrhov na podobné riešenia. Vyskúšajte ich, ak máte aj vy doma partnera nezdravo milujúceho svoj telefón.
Upútajte partnerovu pozornosť
V snahe odlákať partnera od obrazovky mobilu aspoň na nejaký čas (prípadne aj iného prístroja) je, zabezpečiť si jeho pozornosť ešte predtým, než začnete čokoľvek vysvetľovať. Skúste ho vziať za ruku, dotknúť sa jeho ramena a jemne naznačiť, že chcete získať jeho pozornosť.
„Na rôznych ľudí platia rôzne spôsoby, ako získať ich pozornosť. Jemný dotyk na rameno mnohé z nich vyvedie z ich zóny do reálneho sveta. Až potom začnú naozaj vnímať, „opisuje odborníčka.
Buďte úprimní ohľadom citov
Ak trávi partner viac času na telefóne než s vami, ponúka sa v zlosti vziať telefón a „hodiť“ s ním o stenu. Určite by to pomohlo rýchlo vypustiť nahromadený hnev, ale ničomu ďalšiemu by to neprospelo. Skúste sa preto skôr zhlboka nadýchnuť a v pokoji náprotivku vysvetliť, ako celú situáciu vidíte a ako sa ohľadne toho cítite.
„Celú situáciu ale začnete prednášať jemne a pomaly. Ak všetko vychrlíte naraz, nebude mať dotyčný ani čas všetko vstrebať, nieto ešte ochotu sa tým vôbec zaoberať, „odporúča Wijkstromová.
Vytvorte realizovateľný plán
Ďalším krokom je zabezpečiť plán, ako ďalej. Rozhodne nie je prínosné ihneď vyhlásiť celú domácnosť za miesto, kam mobil nesmie. Dôležitejšie sú skôr malé kroky. Skúste napríklad vytýčiť čas jedla (obed, večera) ako ten, kde sa mobily rozhodne používať nebudú. Ďalším krokom môže byť napríklad dohoda na vypínanie telefónu hodinu pred spaním do postele.
Skúste párovú terapiu
Ak všetky komunikačné či plánovacie snahy zlyhajú, ešte stále existuje možnosť vyhľadať odbornú pomoc. Ak už sa tak stane, možno až vtedy partner naozaj pochopí, že stanovujete jasnú hranicu, že jeho závislosť na telefóne znamená skutočne problém a ničí váš vzťah.
„Ak partner nepočuje vaše prosby a nevenuje čas vašim potrebám, cítite sa osamelo. Ako šťastný môže byť vzťah, v ktorom sa cítite takto osamelo? “ pokladá na záver otázku odborníčka.
zdroj: novinky.cz/