Uvoľňovanie. K nemu mnohí vzhliadali, Možno sa za to už aj modlili. Láska si toho v posledných týždňoch dosť vytrpela a zdá sa, že prvé kroky niektorých párov povedú k právnikovi. Čo všetko opatrenia spojené s epidémiou koronavírusu napáchala a ako to ovplyvňuje rozvodové štatistiky?
Ďalší z čiernych scenárov sa napĺňa. Britská právnička Fiona Shackleton uviedla, že za normálnych okolností dochádza k nárastom počtu žiadostí o rozvod v čase letných prázdnin a cez Vianoce, kedy spolu páry trávia viac času. Varovala, že si stačí len predstaviť, čo nariadená karanténa v čase koronavírusu asi urobí s partnerskými vzťahmi. (Niekde to ale aj vzťahu prospieva. Prečo sú teraz niektorí muži viac nadržaní?)
Týždne dusivej lásky
Vírus pochádza z čínskeho Wu-chan a tam tiež ako u prvých opadli prísne karanténne opatrenia. V Číne hneď potom masívne stúpla rozvodovosť. V niektorých okresoch dokonca došlo k preťaženiu miestnej samosprávy kvôli vybavovanie žiadostí o ukončení manželstva.
Experti na vzťahy, vrátane americkej sexuologičky Laury Berman, hlásajú, že je potrebné pripraviť sa na reťazovú reakciu. Podľa tejto odborníčky sa „chuť rozvádzať“ dostala už aj do Spojených štátov amerických. A len tam rozhodne nezostane. Čo je zle a prečo vlastne karanténa napáchala také škody?
Intenzívny tlak na vzťahy
Byť spolu 24 hodín 7 dní v týždni je nepríjemné aj pre veľmi stabilné páry. K nepretržitému kontaktu pridajte finančný stres, strach z choroby, existenčné obavy, nekonečné požiadavky detí, online školskú výučbu a prácu z domova. Ide o obrovskú zaťažkávaciu skúšku, ktorú neustojí len tak niekto. Partneri spolu najskôr prestanú komunikovať, odcudzia sa, a potom na sebe začnú hľadať jednu chybu za druhou.
Žijete spolu, alebo vedľa seba?
Keď sa život zrazu takto zastaví, máte čas si všimnúť, či si s náprotivkom nie ste cudzí vlastne už dávno. Máte stále čo povedať, alebo len zotrvačnosťou udržiavate chod domácnosti. Niektoré páry si s aktuálnym uvolňováním vládnych opatrení od seba odpočinú a sú schopné vrátiť sa k normálu, iné spolu odmietajú žiť ďalej. Tiež si teraz hovoríte, či má vaše partnerstvo zmysel? Ešte než začnete vyplňovať rozvodové papiere, choďte cestou poslednej a jedine možnej záchrany.
To najdôležitejšie, čo je potrebné urobiť
V prípade, že na partnerovi vidíte len to zlé a máte pocit, že vám vôbec nerozumie, primárne skúste zájsť do manželskej poradne a osloviť odborníka. Áno, peniaze možno sú v tejto dobe veľkým problémom, ale na druhú stranu mnohí ľudia v karanténe ušetrili na dochádzanie alebo mali odložené na dovolenku. Investujte do vzťahu a spojte sa s terapeutom, ktorý vám pomôže ventilovať a spracovávať pocity, ktoré sa vo vás v posledných týždňoch nahromadili.
Čo keď na seba máte alergiu?
Ak má niekto z vás stav, keď sa na toho druhého nemôže ani pozrieť, myká s ním zlosť, zlosť alebo sklamanie, porozprávajte sa o tom, že každý z vás potrebuje vlastný bezpečný priestor. Aj keby sa malo jednať o malý kútik v rohu miestnosti, oddelený treba baldachýnom. Než vás terapeut prijme, netlačte na pílu a nechajte sa takto navzájom „vydýchať“.
Oddelene chodievajte na prechádzky a popremýšľajte, čo konkrétne vám na vzťahu vadí, ako dlho sa cítite mizerne a prečo s partnerom nechcete hovoriť. Informácie sa vám budú hodiť pre terapeutické sedenia a zrovnané myšlienky vám umožnia nechovať sa unáhlene. Nestranná osoba do situácie pomôže vniesť trochu svetla a upokojiť rozbúrené emócie. A práve toto teraz potrebujete.
Ostatne, britský denník Daily Mail zverejnil prieskum, z ktorého vyplýva, že viac ako 54 percent rozvedených ľudí začne skôr či neskôr premýšľať, či rozpad manželstva nebol chybou. Vždy je preto vhodné podniknúť pre jeho záchranu maximum.
zdroj: prozeny.cz