Takmer tri štvrtiny ženskej populácie zažívajú počas pohlavného styku nejaký typ bolesti. U menšieho, ale nezanedbateľného počtu z nich je to spôsobené stavom, pri ktorom sa svaly pri otvorení vagíny nedobrovoľne stláčajú. Čo to spôsobuje?
Odborný názov tohto zdravotného problému znie „vaginizmus“. Prejavuje sa najmä pri pohlavnom styku, ale aj pri gynekologickom vyšetrení či pri vkladaní tampónu. Pri týchto situáciách je potrebné, aby sa svaly okolo vaginálneho otvoru trochu uvoľnili. U žien s vaginizmom sa to ale nedeje a namiesto toho sa svaly reflexne sťahujú, čím zúži vaginálny otvor.
Typy vaginizmu
Existuje niekoľko typov vaginizmu. Môže sa napríklad začať prejavovať po traumatických zážitkoch, ako je znásilnenie. Môže byť ale aj dôsledkom infekcie. Problémom je ale najmä úplný vaginizmus, pri ktorom žena cíti bolesť, kedykoľvek do nej niekto či niečo „vnikne“. Medzi ďalšie typy tohto ochorenia patrí napríklad stav, kedy sa bolesť a stiahnutie svalov prejaví len pri sexe, ale nie počas vyšetrenia pohlavných orgánov gynekológom.
Čo vaginizmus spôsobuje?
Bohužiaľ dodnes nie je úplne jasné, čo presne vaginizmus spôsobuje. Pravdepodobne existuje mnoho rôznych faktorov. Dôvodom tak môže byť náročný pôrod alebo dlhá kvasinková infekcia. K poškodeniu nervov tak môže dôjsť napríklad aj kvôli už uvedenej traume.
Vaginizmus sa tiež prejavuje u žien, ktoré trpia veľkou úzkosťou. Nemusí ísť práve o znásilnenie, ale napríklad len o zlý sexuálny zážitok, po ktorom už sa ich telo prirodzene bráni. Úlohu môže ale hrať aj menopauza. Pohlavný styk po nej môže byť bolestivý kvôli klesajúcej hladine estrogénu, vinou čoho je vagína menej flexibilná. Svaly sa potom môžu nedobrovoľne „uzavrieť“.
Hlavným príznakom vaginizmu je potom bolestivé pálenie vo chvíli, keď niečo vnikne do pošvy. Dôvodom môže byť ale už iba obava z bolesti. Naša psychika sa jej tak bojí, že automaticky začne napínať panvové dno, čo vedie k bolestiam aj stiahnutiu svalov.
Liečba vaginizmu
Po vypuknutí musí byť toto ochorenie čo najskôr liečené. Bohužiaľ neexistuje žiadne vyšetrenie, ktoré by ho preukázalo. Lekár zvyčajne vykoná diagnózu po tom, ako sa s pacientom porozpráva o príznakoch a vykoná panvové vyšetrenie. Musí tiež vylúčiť infekcie a ďalšie dôvody vaginálnej bolesti, ktoré by mohli byť vyliečené medikamentmi.
Faktom ale je, že vaginizmus len tak neprejde. Či chcete, alebo nie, lekárska pomoc je potreba. Takže musíte prekonať hanbu a zájsť k odborníkovi – najlepšie gynekológovi či sexuológovi. Ten vám poradí množstvo domácich cvičení, vďaka ktorým budete postupne rozširovať pošvový vchod.
Vagínu budete dráždiť najskôr prstami a následne je možné použiť aj menší vibrátor. Výhodou je, že vaginizmus je zo všetkých ženských sexuálnych porúch veľmi dobre liečiteľný. Ak vyššie uvedené príznaky na svojom tele sledujete, ničoho sa nebojte a navštívte už spomínaného odborníka.
zdroj: mojezdravi.cz