Žiadne rozprávanie a blbnutie s kamarátmi, žiadny osobný kontakt s učiteľmi, len múry vlastnej izby, monitor počítača a slúchadlá na ušiach. Tak vyzerá už mnoho mesiacov školská výuka. Ako veľmi tým deti trpia? A ako im uľahčiť učenie?
Zostať nejaký čas doma a učiť sa dištančne sa určite zvládnuť dá. Sú aj deti, väčšinou introvertného nastavenia, ktorým nechodiť do školy vyhovuje a online výučba nemá na ich náladu ani vzdelanie žiadny negatívny vplyv. Je ich však menšina a aj tej postupne dochádzajú sily. Pre drvivú väčšinu žiakov a študentov sú školy zatvorené už veľmi dlho, začína ísť do tuhého.
Deti a učenie online
Nielen že počítač klasickú výučbu nenahradí, ale deťom vyložene neprospieva. „Dlhodobé uzavretie škôl sa na deťoch podpisuje čoraz viac. Strácajú chuť do učenia, takže už aj premianti a nadané deti prichádzajú o vnútornú motiváciu a upadajú do priemeru a nezáujmu, „tvrdí Irena Švecová, riaditeľka Študijného centra Basic, ktoré pomáha rodičom a deťom s problémami s učením.
A čo potom deti s najrôznejšími poruchami učenia, ktorých je podľa niektorých odhadov až 30 percent? „My s nimi pracujeme, ale vidíme, že učivo cez obrazovku monitora tieto deti prakticky vôbec nechápu, hovorí Irena Švecová. Čo robiť, keď vaše dieťa tápe, učivo nestíha či nezvláda? Ako mu túto situáciu uľahčiť a s látkou pomôcť? Odborníci z centra Basic pre vás majú pár veľmi užitočných a pritom jednoduchých rád!
1. Chcem sa s tebou učiť
Ak dieťa od samého začiatku cíti vašu nechuť sa s ním škole venovať, nemôžete čakať, že sa bude snažiť. Aj keď máte práce nad hlavu, ovládnite sa a dajte ratolesti najavo, že vás neobťažuje, ale naopak radi pomôžete!
2. Nie som vševedúci
Je jasné, že ten, kto vyučuje či doučuje, by mal mať dostatok vedomostí v danej oblasti. Lenže kto z rodičov si naozaj dobre pamätá látku, ktorú preberal v škole pred desiatkami rokov? V tej chvíli nie je rozhodne hanba dieťaťu priznať, že neviete. Látku si potom môžete doštudovať sami a potom ju naučiť dieťa, prípadne sa môžete stať skutočným parťákom a naozaj sa učiť spolu.
3. Od základu
Nech už riešite akýkoľvek predmet, uistite sa, že dieťa rozumie všetkým pojmom a slovám v preberanej látke. Všetkému, čo má napísané v učebnici i všetkému, čo mu hovoríte. Veľakrát stačí jedno slovo, ktorého význam dieťaťu uniká a stráca sa. Všeobecne je dobré sa vyvarovať používaniu cudzích termínov, odborných výrazov a podobne, jednoducho prispôsobiť slovník veku dieťaťa.
4. Od jednoduchšieho k zložitejšiemu
Ak chcete, aby dieťa látku skutočne ovládalo, postupujte krôčik po krôčiku. Naozaj dokonale sa naučte násobilku dvoma, potom pridajte trojku, a tak ďalej. Najskôr vybrané slová po B, až potom po L.
5. Vhodné pomôcky
Názorná ukážka vždy zaberá lepšie ako suchá teória. Hocikedy parádne poslúži aj prechádzka vonku, kde si dieťa stromy pertraktované v vlastivede skutočne prehliadne a ohmatá, a nejaký ten drobný fyzikálny či chemický pokus zvládnete aj doma v kuchyni. Trebárs na praktickú ukážku procese kryštalizácie vám stačí voda, soľ a niť. Stavbu tela rýb môžete krásne ukázať na rybe, ktorú spoločne pripravíte na obed. Jednoducho buďte kreatívni!
6. Nech si na to príde sám
Je jednoduché dieťaťu hneď všetko povedať, nahlásiť mu výsledky, prezradiť postup. Ale dovoľte mu nad danou vecou premýšľať. Len ho veďte a správne smerujte. Nielen že bude mať nakoniec zo všetkého lepší pocit, ale vlastne ho tým učíte to najdôležitejšie – premýšľať a hľadať riešenia.
7. Nekritizujte!
Ako to, že to nevieš? Toto už máš predsa dávno vedieť! Ako to, že to nechápeš, to je predsa úplne jednoduché! Tak presne toto nehovorte. Neustálym upozorňovaním na chyby dieťa len otrávite a pripravíte ho o posledný kúsok chuti do učenia.
8. Chváľte
Sústreďte sa na pokroky a úspechy svojho potomka, hoci sa vám môžu zdať malé. Chválenie nie je rozmaznávanie. Je to potvrdenie, že vidíte, ako sa snaží. Vďaka tomu sa bude snažiť ešte viac, pretože bude chcieť opäť zažiť úspech.
9. Trpezlivosť ruže prináša
Niekedy to bude ťažké, ale snažte sa ovládať. Nebuďte netrpezliví, nervózni, netlačte na dieťa, neponáhľajte na neho. Má svoje tempo, a aj keď vám sa zdá pomalé, nerobí to naschvál. Dajte mu šancu, aby to zvládlo v čase, ktorý potrebuje a nie v čase, ktorý si vy myslíte, že je správny.
10. Príjemné prostredie
Nejde len o to, ako sa učíte, ale tiež kde to robíte. Snažte sa, aby išlo o prostredie, kde je dieťaťu dobre, pohodlne a kde má potrebný pokoj. A nebojte sa mu to spríjemniť – peknými pomôckami, nejakým drobným maškrtením alebo príjemnou vôňou v izbe.
zdroj: prozeny.cz/