Tento problém je mnohým ľuďom známy určite viac, než by si priali. Podľa štatistiky trpí bolesťami v krížovom úseku chrbtice bezmála každý druhý človek, ktorý prekročil tridsiatku. Lekári sa stále viac presviedčajú, že osteochondróza nie je ani zďaleka len príznakom starnutia. Ide o civilizačnú degeneratívnu chorobu, ktorou trpia stále mladší ľudia. Je to cena, ktorú platíme za sedavý spôsob života a nedostatok fyzickej aktivity.
Zdroj trápenia
Proces degenerácie najčastejšie začína v medzistavcových platničkách a postupne zasahuje do ďalších častí chrbtice. Ako každá časť tela, aj medzistavcové platničky potrebujú výživu. Tá sa do nich dostáva pohybom, najmä pri chôdzi, kedy sú platničky striedavo zaťažované a výživa tak plynule preniká do ich gélovitého jadra. Ak však človek nemá dostatok pohybu alebo väčšinu dňa trávi nevhodným monotónnym pohybom, výživy sa k medzistavcovým platničkám dostáva čoraz menej. Jadro stráca pružnosť a postupne kostnatie. Dochádza k pohybovému obmedzeniu, sprevádzanému nepríjemnými bolesťami. Stupeň bolesti a ďalšie príznaky závisia od mnohých príčin vrátane stupňa, to jest štádia rozvoja osteochondrózy.
Problém prehlbuje zlé držanie tela, skrivenie chrbtice, sedavý spôsob života, dlhodobé zotrvávanie v nepohodlnej pozícii postojačky, posediačky i poležiačky, rovnako ako neúmerná záťaž chrbtice, až už športového či iného pôvodu.
Postupne je elastické tkanivo platničky nahradzované hrubým väzivom a priliehajúca kosť stavca začína vytvárať výrastky, ktoré tiež bolestivo dráždia nervové zakončenia, čo je sprevádzané kŕčovitým sťahom svalstva.
Ako postupovať
Ak vás prepadli symptómy podobné popisovaným, v žiadnom prípade sa nezaoberajte samoliečbou. Musíte sa obrátiť na neurológa, ktorý vás vyšetrí a stanoví vám potrebnú medikáciu, to znamená lieky proti bolesti, proti opuchom a zápalu a tiež chondroprotektory – látky, ktoré regenerujú kĺbovú chrupavku. Až vymiznú bolesti, nastúpi rehabilitácia – fyzioterapia, masáže, cvičenie. Vhodne zvolená liečba vám pomôže správnym spôsobom sa dostať z obdobia prudkých bolestí a vyhnúť sa recidíve.
Nebezpečná slabosť
Medzi pacientami postihnutými touto nepríjemnou chorobou môžeme nájsť dokonca aj dvadsaťročných ľudí. Podľa slov odborníkov to je spojené so slabosťou spojivového tkaniva, ktorú ešte prehlbuje zle vyvinuté, ochabnuté svalstvo. Ak je takýto človek nútený zdvíhať ťažké bremená, konať prudké pohyby, alebo sa naopak nachádzať v dlhej nehybnej pozícii (sedieť pri počítači alebo za volantom), dochádza k prejavom spomínaného neduhu. Do rizikovej skupiny patria taktiež ľudia s nadváhou, mladé mamičky, ktoré chrbticu silne a opakovane zaťažujú správaním dieťaťa i ženy v domácnosti, ktorých chrbtica je často vystavená preťaženiu. Vážnym rizikom je tiež nosenie vysokých podpätkov a k nim ťažkých kabeliek alebo tašiek.
Najvyšší čas niečo robiť!
Našli ste sa v tomto článku? Potom teda máte najvyšší čas niečo začať robiť, kým nepríjemné pocity a snáď aj bolesti v chrbte nenadobudli chronickej alebo recidivujúcej podoby. Čo by ste mali začať robiť? Okrem nevyhnutnej porady s lekárom:
- Spevniť svalový korzet chrbtice pomocou špeciálnych cvikov.
- Strážiť si telesnú hmotnosť, v maximálnej miere obmedziť príjem jednoduchých sacharidov (cukor a sladkosti) a tukov (tučné mäsá, hydina s kožou, údeniny, maslo, masť).
- Ťažké bremená dvíhať tak, že v predklone najprv pokrčíte nohy v kolenách a bedrách a až potom záťaž zdvihnete.
- Pri sedení mať oporu v krížoch a správne nastavenú výšku stoličky a stola.
- Pri domácich prácach sa vyhýbať predkláňaniu, využívať metly, stierky a mopy na dlhej tyči, rovnako ako tyčové nadstavce vysávača.
- Užívať chondroprotektory. Pri pravidelnom užívaní tieto preparáty, obsahujúce látky príbuzné tkanivám chrupavky platničky, napomáhajú látkovej výmene v nej, bránia jej ďalšiemu poškodzovaniu a potláčajú zápal i bolesť.
zdroj: iprima.cz/