Ako úspešne zvládať náročné situácie? Stavte na stoický pokoj.

Asi každý si vie predstaviť, ako to vyzerá, keď niekto zvládne dramatickú alebo inak náročnú situáciu s pokojom stoika. Obvykle je to lepšie ako prepadať panike, rúcať sa, reagovať agresívne či unáhlene. A tak snáď ani neprekvapí, že sa moderný stoicizmus stáva v dnešnej rýchlej dobe veľkým hitom. Stoikov nájdeme v dresoch vrcholových športových tímov aj v drahých biznis oblekoch, tento postoj môže pomôcť aj pri rozvode a pod.

Stručne povedané ide o to zachovať pokoj, netrápiť sa vecami, ktoré nemôžeme zmeniť ani ovplyvniť, a sústrediť sa na pozitíva.

Avšak hráča drsných kontaktných športov ako ragby či americký futbal si najskôr predstavíme ako agresívnych svalovcov, ktorí sa musia k svojmu cieľu dostať stoj čo stoj. Rozhodne nečakáme emočne vyzretých jedincov, ktorých hlavnou devízou je racionálny prístup a ľadový pokoj.

A pri pohľade na vrcholového manažéra nás asi ťažko napadne, že ráno praktizuje prejavy pokory a vďačnosti za to dobré v jeho živote. Alebo áno?

Čo môžeme mať pod kontrolou?

Psychológ z Harvardovej univerzity Shawn Achor ukázal vo svojom výskume, že profesionáli, ktorí ráno myslia na to dobré vo svojich životoch, podávajú lepšie výkony. Zrejme preto, že sa im pri tomto mentálnom cvičení v tele uvoľňuje jeden z hormónov šťastia, dopamín.

Podľa viceprezidenta vysokej školy United States Sports Academy Tomiho Wahlströma práve umenie vidieť pozitíva a zachovať si chladnú hlavu vo vypätých situáciách patrí k vysokej emočnej inteligencii.

„V športe je mnoho premenných, ktoré jedinec absolútne nemôže ovplyvniť. Stoici zastávali názor, že reagovať na veci, ktoré nemôžeme kontrolovať, je k ničomu.“ Základom je teda umenie rozpoznať to, čo nemôžeme mať vo vlastných rukách, a zamerať sa len na to, čo je možné kontrolovať a ovplyvniť.

Veciam mimo kontroly by športovci nemali venovať žiadne emócie. Utrácať svoju energiu lamentovaním nad kondíciou spoluhráčov, silným vetrom alebo zlým skóre nemá podľa Wahlströma význam jednoducho preto, že to neprináša žiadny úžitok a nepomôže to k víťazstvu. Ďalšou z cností stoicizmu je aj schopnosť prekonať bolesť bez sťažností a prejavovania negatívnych pocitov.

Každodennosť stoika

A ako nám moderný stoicizmus pomôže v bežnom živote? Na začiatku sa môžeme učiť rozpoznať, ktoré externé udalosti v nás vzbudzujú nepríjemné psychické a emocionálne stavy. Vnútorný pokoj prináša poznanie, že zlé veci sa jednoducho dejú a ani pri najlepšej vôli im často nezabránime.

Stoicizmus založil už v 3. storočí pred n. l. Zenón z Kitia. V priebehu času sa stal najvýznamnejším helénskym filozofickým smerom, ktorého stopy nájdeme aj naprieč celou stredovekou a modernou filozofiou. Stoici zjednodušene povedané vyznávali predovšetkým duševnú vyrovnanosť, sebaovládanie a pokoj. Ale aj život v súlade s prírodou, ktorý pre nich znamenal cestu k slobode vo svete, kde sa človek musí neustále vyrovnávať s udalosťami, ktoré nemôže ovplyvniť a ktoré naopak ovplyvňujú jeho.

Zásady moderného stoicizmu nám majú pomôcť dobre žiť a predovšetkým uspieť. Sú to, možno prekvapivo, hlavne cnostný život, umenie regulovať svoje negatívne pocity a schopnosť nezaťažovať sa udalosťami a okolnosťami mimo našej kontroly.

„Myslíme si, že naše šťastie závisí od našej životnej situácie,“ upozorňuje psychológ. Udalosti ale môžeme ovládať iba do určitej miery.

Hovoríte si: „Toto by sa mi diať nemalo.“ A cítite sa zatrpknutí a frustrovaní. Napríklad keď dostanete virózu pred dovolenkou. Asi sa jej ťažko rýchlo zbavíte, takže nemá cenu prehnane nadávať na osud. Situáciu jednoducho vezmite na vedomie.

Láskavosť k emóciám

Pocit sklamania by sme ale nemali zatracovať úplne, potláčanie emócií tiež nie je v poriadku. „K nepríjemným emóciám sa často správame odmietavo,“ uvádza lektor Jiří Sobek a dáva praktický návod, ako ich správne spracovať.

„Najskôr zamerajte svoju pozornosť na dych. Niekoľko hlbokých nádychov a výdychov vám pomôže upokojiť rozbúrené emócie a obnoviť stratenú rovnováhu. Je vedecky overené, že pomalé dýchanie navodzuje v ľudskom tele a psychike stav pokoja a uvoľnenia.“

Potom by sme si mali všimnúť, čo sa deje s naším telom. „Aj keď sa to možno na prvý pohľad nezdá, emócie sú úzko spojené s telesným prežívaním. Sledujte, kde v tele sa nepríjemný pocit prejavuje, a naplno ho vnímajte.“

Je dobré sa zamerať aj na myšlienky. Napríklad vám beží hlavou: „Ten darebák mi zas urobil toto. Schválne. Chce ma vytočiť…“ Nenechajte sa tým pohltiť. Prijmite svoju emóciu, pomenujte ju a buďte k nej aj k sebe čo najláskavejšia. Sledujte, ako sa váš stav mení. Silná emócia sa väčšinou postupne premení, zjemní a upokojí. Chce to ale nejaký čas.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Rady pre začiatočníkov

Základné pravidlá moderného stoicizmu. Mali by nám pomôcť viesť vedomejší a šťastnejší život.

  • Nesťažujte sa. A to ani vnútorne. Danú situáciu
    zmeňte, pokiaľ je to možné, alebo ju prijmite takú, aká je.
  • Uvedomte si, že čas je najcennejší dar.
    Opatrujte dôležité životné momenty, aby ste sa mohli posúvať dopredu, a
    nechajte vyhnúť, čo dôležité nie je. Hromada e-mailov môže počkať.
  • Buďte si vedomí sami seba. Počas dňa buďte
    pokojní a uvedomujte si sami seba. Skúste sa plne sústrediť na všetko, čo
    robíte. Občas to znamená odložiť telefón, aby vás nerušil.
  • Buďte reflexívni a vnímaví. Neustále premýšľajte
    nad tým, čo je vo vašom živote skutočne dôležité.
  • Starajte sa o svojich blízkych. Títo ľudia vás
    udržia pri zemi a šťastných. Hľadajte tých, ktorí majú podobné vnímanie sveta
    ako vy.
  • Vzdelávajte sa. Či už máte radi čítanie,
    počúvanie rádia a videí na YouTube, alebo sledovanie dokumentov v televízii, trénujte
    svoj mozog ako sval a zdieľajte poznatky s ostatnými.
  • Nereagujte hneď emočne, pokiaľ niekto povie
    alebo urobí niečo, čo sa vám nepáči. Skúste si radšej zaspievať pesničku,
    napočítajte do desiatich alebo si predstavte svoje ideálne miesto.
  • Premýšľajte, než prehovoríte.

zdroj: novinky.cz

Stresové faktory, ktoré výrazne ovplyvňujú sexuálny život

facebook

Ako sa vyhnúť prejedaniu pri stresových situáciách