Je hrozne smutné vidieť, ako naše dieťa, ktoré pokladáme za krásne a dokonalé, sa uškŕňa nad vlastným telom, kritizuje svoj zovňajšok a samo seba ponižuje. To sa ľahko môže stať, ak vychovávate dieťa vo svete, kde ho všetko utvrdzuje, že jeho telo nikdy nebude dosť dokonalé. Ponúkame vám jedenásť viet, ktoré sa vám môžu hodiť, ak je vaša dcéra nespokojná so svojím zovňajškom. Sú to vety pomáhajúce vytvorenie atmosféry prijatia a kladného vzťahu k svojmu telu. Hodí sa rovnako pre dievčatá ako pre chlapcov.
A ak snáď aj pre vás osobne je ťažké sa zmieriť so svojím vzhľadom, môžete na svojich pocitoch zapracovať spoločne s dcérou alebo synom. Vašou úlohou nie je dieťaťu dokazovať, že nemá pravdu, ale vypočuť ho, uznať dôležitosť jeho pocitov a pomôcť mu dosiahnuť takého stavu, v ktorom sa jeho pocity môžu zmeniť. Keď dcérka hovorí, že je tučná, alebo že nie je pekná, je veľmi dôležité, ako budete reagovať. Vaša odpoveď môže veľmi silno ovplyvniť ďalší rozvoj jej myšlienok.
Veta 1: Prečo si to myslíš?
„Neznášam svoj úsmev. Neznášam svoje vlasy. Nenávidím svoje nohy. Neznášam, ako vyzerám. Nenávidím celú svoju osobu. Nenávidím seba samého.“ Veta 1 je otvorenou otázkou. Umožní dieťaťu povedať vám, čo ho trápi a prečo. Otázka neobsahuje žiadne hodnotenia (typu „to je hlúposť“), nezhadzuje trápenie dieťaťa ako nejakú banalitu a zároveň ukazuje, že hovoriť o svojich pocitoch je normálne. Získate informácie, ktorá vám umožnia rozhodnúť sa, ako hovoriť ďalej.
Veta 2: Také pocity sú normálne a prirodzené.
Prijímajte, prijímajte a ešte raz potvrdzujte, že pocity dieťaťa nie sú žiadne hlúposť a že sú veľmi dôležité. Vytvárate tak v ňom a posilňujete vedomie, že je s ním všetko v poriadku, že nie je nejaké „nesprávne“ alebo „divné“. Pomôže mu to prekonať hanbu a pokiaľ bude mať niekedy v budúcnosti problémy so sebavedomím, je tu nádej, že s nimi za vami príde.
Veta 3: Čo myslíš, že by sa stalo, keby si vyzerala tak, ako si želáš?
„Z obálok všetkých časopisov sa na mňa pozerali naozaj veľmi chudé dievčatá a ja som si z nich brala príklad. Boli môj ideál. Dnes ale nechcem, aby dievčatká mali takéto ideály. Je to zle „. (Demetria „Demi“ Lovato, americká herečka a speváčka).
Veta 3 môže byť veľmi zložitou otázkou a veľa záleží na veku dieťaťa. Hlavným cieľom otázky je ujasniť si, prečo chce dieťa vyzerať inak, než vyzerá, prečo tak neznáša svoje telo a čo mu vadí napríklad na jeho brušku. Otázka by vám mala pomôcť dopátrať sa podstaty ideálneho obrazu, ktorý vaše dieťa nosí v mysli. Mali by ste mu pomôcť prekonať medzeru medzi týmto obrazom a jeho reálnym zovňajškom. Vaša dcéra si napríklad môže myslieť, že by sa svojmu okoliu viac páčila, keby bola vyššia a mala svetlejšie vlasy. Možno je presvedčená, že keby schudla o 5 kíl, bola by šťastnejšia. To všetko je potrebné ujasniť, aby ste mohli dieťaťu pomôcť jeho názor prehodnotiť.
Veta 4: Ktorá časť tvojho tela sa ti naozaj páči?
Keď sa dcéra uistí, že jej načúvate a nepokladáte jej trápenie za nejakú nepodstatnú hlúposť, sústreďte pozornosť na to, čo sa jej na jej tele naopak páči. Pomôže jej to nájsť k nemu aspoň trochu pozitívnejší vzťah. Všetko predsa nie je len zlé, že áno?
Veta 5: Je na tvojom tele niečo, čo máš rada?
«Beriem sa taká, aká som a páči sa mi, ako vyzerám» (Serena Wiliams, najlepšie svetová tenistka).
Ak pomôžete dieťaťu sústrediť pozornosť na tú časť vlastného tela, ktorá sa mu veľmi pozdáva, aj keby to bol len malý kúsoček, bude tento jeho kladný vzťah v opozícii proti nenávisti, ktorú pociťuje k ostatným častiam tela. Môže to byť dobrý začiatok celkovej zmeny.
Veta 6: Čo skvelého vie tvoje telo?
V našej kultúre sa veľmi veľa pozornosti venuje tomu, ako telo vyzerá. Bohužiaľ však takmer úplne púšťame zo zreteľa, čo všetko dokáže. Každé telo vyzerá inak a tiež ich možnosti sú rôzne. Požiadajte dieťa, nech vám uvedie nejaké schopnosti svojho tela: možná vie hrať futbal, vysoko skáče, dobre tancuje, alebo má dobrý čuch a jemnú chuť.
Veta 7: Poď, povieme to spoločne.
«Prebúdzaš sa bezchybná …» (Pieseň Beyoncé: «Flawless»).
Hlasné vyslovenie pozitívnych viet je často vnímané ako nezáživné a tiež dosť trápne, v skutočnosti však môže veľmi pomôcť. Navyše je v tom úžitok aj pre mamičku. Zvoľte nejakú kladnú vetu typu „Mám sa rada“ alebo „Moje telo je krásne, pretože je to moja telíčko“ a hovorte ho spolu s dieťaťom nahlas pred zrkadlom. Poraďte mu, nech si to tak opakuje každé ráno.
Veta 8: Mávala som tie isté pocity, ako ty.
„Je naozaj podivné žiť v kultúre, ktorá dievčatám agresívne vnucuje myšlienku, že vzhľad je ich hlavnou hodnotou“ (Laci Green, kalifornská videobloggerka, aktivistka feministického hnutia).
Veta 8 dieťaťu ukáže, že nie je jediné, že nie je samo. A bude ešte oveľa lepšie, ak mu budete rozprávať, ako vy sami ste sa museli zbaviť opovrhnutia k vlastnému telu a ako ste hoh nakoniec dokázali prijať a mať ho rada. Ak ste v skutočnosti k takémuto prijatiu svojho tela ešte nedospeli, môžete ponúknuť, že na tom budete pracovať spolu.
Veta 9: Ja myslím, že máš pozoruhodné telo.
Slovo „pozoruhodné“ na rozdiel od slova „pekné“ toľko nezdôrazňuje práve len vzhľad. Ukazuje, že svoje dieťa poznáte a ceníte si ho, aj keď ono samo seba ešte moc dobre nepozná.
Veta 10: Všetky telá sú vlastne skvelé.
Tento zoširoka poňatý výrok dieťaťu ukazuje, že telá sa jedno od druhého líšia veľkosťou, farbou a možnosťami a predsa každé z nich má svoju cenu a nie je vôbec nutné niečo na ňom meniť.
Veta 11: Tvoju cenu neurčuje konfekčná veľkosť alebo váha, o ktorú sa snažíš.
Povedzte dcére, že jej hodnotu vôbec nejde číslami vyjadriť, je ďaleko väčšia a spočíva v niečom oveľa dôležitejšom, než sú veľkosti oblečenia. Dieťa samozrejme neprijme vaše vety naraz, ale s vašou trpezlivou a láskyplnou pomocou bude jeho cesta k láske alebo aspoň prijatie seba samého oveľa ľahšie.
zdroj: pronaladu.cz/